Bebek Odası Nasıl Dekore Edilir?

Bebek Odası Nasıl Dekore Edilir? Bebek odası dekorasyonu anne ve babaları yakından ilgilendiren konulardan biridir. Yeni doğan döneminden itibaren hazırlanacak olan bebek odası dekorasyonu için tercih edebileceğiniz birbirinden farklı stil bulunmaktadır. 

Oldukça keyifli ve eğlenceli dekorasyon stillerini bebek odası dekorasyonu için kullanabilirsiniz. Bebek odası dekorasyonu nasıl hazırlanır ve nelere dikkat edilmelidir diye merak ediyorsanız yazımıza göz gezdirebilirsiniz. 

Bebek Odası Nasıl Olmalı?

Bebek odası dekorasyonu için ilk olarak doğru oda seçimine dikkat edilmelidir. Ayrıca bebek odasının ebeveyn odasına da yakın olması gerekmektedir. Bu sayede en küçük bir durumda müdahale edebilirsiniz. 

Bebek odasının ne çok büyük ne de çok küçük olmamasına dikkat etmelisiniz. Çok geniş odada daha fazla eşya bulundurmanız gerekebilir. Bununla birlikte çok küçük odada da eşyalar sıkışık bir şekilde durabilir. 

Bunun için bebek odası dekorasyonunda öncelikli olarak odanın büyüklüğüne karar vermelisiniz. 

Bebek Odası Nasıl Dekore Edilir?

Bebek odası dekorasyonu yaparken kullanılan duvar renklerinden tercih edilen mobilyalara kadar çok titiz bir seçim yapmanız gerekmektedir. Odanızı tercih ettikten sonra ilk olarak duvar renklerine karar vermelisiniz. Ancak duvar rengi seçerken sağlıklı duvar boyalarına yönelmelisiniz. 

Silinebilir duvar boyalarının yanı sıra duvar kâğıtları da yine bebek odası dekorasyonunda sıklıkla tercih edilmektedir. Boya kokusu nedeni ile bebeğinizin rahatsız olmaması için mümkün olduğunca bebek odasını çok önceden hazırlamalısınız. 

Dilerseniz dekoratif ve yapışkanlı duvar stickerlarını da bebek odası için tercih edebilirsiniz. Bu sayede bebeğinizin dikkatini çekecek ve onu biraz daha huzurlu kılacak bir oda dekorasyonu hazırlayabilirsiniz. 

Bebek odası dekorasyonunda mobilya seçimlerine de dikkat etmelisiniz. Yuvarlak hatlı tasarıma sahip olan mobilyalar bebek odası için daha uygun bir seçimdir. 

Hem dekoratif olarak hoş duran hem de kullanışlı mobilyalar bebek odası için uygun olacaktır. Sivri uçlu mobilyalar bebeğiniz büyüdüğü zaman ona zarar verebilir. 

Ayrıca metal parçalara sahip olan mobilyalar da yine bebek odası için uygun değildir. Manyetik parçalar ve metal mobilyalar bebeğinizin sağlığı için zararlı olabilecektir. 

Bebek Odası Dekorasyonunda Renk Seçimi

Bebek odası dekorasyonun genellikle uçuk pembe, mavi ve beyaz renk sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak canlı renkler arasından seçim yapmak isterseniz sakinleştirici renklere yönelebilirsiniz. 

Pastel ve soft renkleri tercih ederek bebeğinizin daha rahat bir şekilde uyumasını sağlayabilirsiniz. Koyu renkler odanın daha küçük ve karanlık durmasına neden olacaktır. 

Ancak küçük bir bebek odasını daha geniş göstermek istiyorsanız tercihinizi açık renklerden yana kullanmalısınız. Bu sayede odanın daha ferah ve aydınlık durmasını sağlayabilirsiniz. 

Bebek Odası İçin Doğru Aydınlatmalar

Bebek odası dekorasyonunda her zaman geri planda kalan konulardan birisi de aydınlatmadır. Özellikle tepe lambası tercih edecekseniz aşırı ışık veren ürünlerden uzak durmalısınız. 

Bebeğinizi rahatsız edecek düzeyde ışık bebek odası için uygun bir seçim olmayacaktır. Oldukça karanlık bir bebek odası da yine kullanışlı olmayacaktır. Bölgesel aydınlatma ürünleri bebek odası için daha uygun olabilir. 

Abajurlar ve lambaderler bebek odasında bölgesel aydınlatmayı sağlayacak doğru parçalardandır. Bu ürünler ile odanın sürekli doğru bir ışık ile aydınlatılmasını sağlayabilirsiniz. 

Bebek Odasında Tavan ve Duvar Dekorasyonu

Bebek odası dekorasyonunda duvarların ve özellikle tavanın da dekoratif ürünler ile kaplı olmasına dikkat edilmelidir. Bebeğiniz uyandıktan sonra tavanda eğlenceli görseller ile vakit geçirebilir. 

Aynı durum duvarlar için de geçerlidir. Bebeğinizin ilgisini çekebilecek eğlenceli bebek odası duvar kâğıtlarını kullanabilirsiniz. Hem eğlendirici hem de öğretici görseller ile keyifli ve şık bir bebek odası dekorasyonu tasarlayabilirsiniz. 

 


Yorum Gönder

İncelemek İsteyeceğiniz Diğer Dekorasyon Fikirleri