GenelSalon Dekorasyonu

Salon Dekorasyonu Ev Şeklinde Göre Nasıl Yapılır?

Salon Dekorasyonu Ev Şekline Göre Nasıl Yapılır ve salon dekorasyonu hakkında tüm merak edilenleri sizler için derledik. Salon dekorasyonu, odanın boyutuna ve evinizin genel dekorasyon stiline uygun olarak hazırlanmalıdır. Bu sayede hazırladığınız dekorasyon stili daha fazla ön planda olabilir.

Peki, bir salonda neler olmalı? Dekorasyonu oluştururken nelere dikkat etmeniz gerektiği ile ilgili detaylar için yazımıza devam edebilirsiniz.

Salon Düzenleme Fikirleri

Salon düzenleme fikirleri öncesine hangi oda tipine göre nasıl bir stil oluşturmanız gerektiğini öğrenmelisiniz. Salonda neler olur ve oda tipleri ile ilgili tüm merak edilenler için doğru yerdesiniz.

Salon oda tipleri dikdörtgen, kare ve L şeklinde sınıflara ayrılır. Evinizde salon olarak kullanacağınız oda genellikle evin en büyük odası olarak tercih edilir. Bunun için seçiminizi her zaman ferah salon dekorasyonu tasarımlarından yana kullanmalısınız.  

Her zaman büyük ve geniş bir salona sahip olamayabilirsiniz. Bu durumda küçük salon dekorasyonu modelleri arasından, tarzınıza en uygun tasarıma yönelebilirsiniz.

Küçük Kare Salon Dekorasyonu

Küçük kare salon dekorasyonu hazırlığında mobilya seçiminde dikkatli olunması gerekir. Genellikle küçük evlerde salon olarak belirlenen odalar kare tiptedir. Kare salonda yemek masası nereye konur ve mobilya yerleşimi de sıkça merak edilmektedir.

Kare salonda yemek odasını yerleştirmek için mobilyalarınızı L tip olarak tercih edebilirsiniz. Bu sayede orta alanda daha fazla hareket alanı oluşturabilirsiniz. Ayrıca L tip koltukları dilediğiniz gibi yerleştirerek, yemek masası için ayrı bir bölüm de oluşturabilirsiniz.

Bu tip kare salon odalarda odak noktanız salon TV ünitesi dekorasyon tasarımı olmalıdır. Oturma bölümünü ve mobilya yerleşimini uygun şekilde yaptığınızda, küçük kare salonu daha ferah bir şekilde dekore edebilirsiniz.

Dikdörtgen Salonda TV Nerede Olmalı?

Dikdörtgen salonda TV nerede olmalı ve oda yerleşiminde en önemli noktaları inceleyebilirsiniz. Dikdörtgen salonlarda duvarların bazısı kısa olacaktır. TV ünitesi yerleşimi için en ideal yer ise, salonun en uzun duvarı olmalıdır. Bu sayede odayı dilediğiniz gibi bölebilir ve yemek odası gibi farklı bir alan da oluşturabilirsiniz.

Sade şık salon dekorasyonu stillerinde her zaman gösterişli bir TV ünitesi dikkat çekmektedir. Geniş ve uzun salonları mobilya ve aksesuar ile boğmak yerine, tek bir mobilya ile dilediğiniz modern stili oluşturabilirsiniz.

Yeni trend salon dekorasyonu stillerinde de her zaman duvarlara öncelik verildiğini görebiliyoruz. Geniş salonunuzu daha göz alıcı bir stil ile tamamlamak istiyorsanız, mutlaka büyük tablolardan ve aynalardan yararlanabilirsiniz.

Mikro Lüks Dekorasyon Nedir?

Mikro lüks dekorasyon nedir ve bu akım hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Günümüzde modern salon dekorasyonu oldukça popüler bir akım haline gelmiştir.

Mikro lüks dekorasyon stilinde de daha az ancak daha gösterişli salon stillerini görmekteyiz. Salonun olabildiğince az ancak kaliteli mobilyalar ile dizayn edilmesi, mikro lüks dekorasyon stilini tanımlamaktadır. Genellikle fütüristtik dekorasyon stiline çok yakın olduğu söylenebilir.

Pinterest salon dekorasyonu fikirlerinde de mikro lüks stillere pek çok örnek görülmektedir. Bu dekorasyon tarzını kullanarak, evinizin hem sade hem de oldukça lüks bir şekilde görünmesini sağlayabilirsiniz.

Dikdörtgen Salon Nasıl Yerleştirilir?

Dikdörtgen salon nasıl yerleştirilir ve en ideal dekorasyon stili hangisidir sorularını yanıtlamak isteriz. Dikdörtgen salonlar, dekorasyon açısından en zor oda tiplerinden biri olarak görünebilir. Ancak sade salon dekorasyonu stilini örnek alarak, evinizi hayal ettiğiniz gibi dizayn edebilirsiniz.

Geniş ve uzun salonlarda önceliğiniz, her bir mobilya ve dekorasyon ürününü dengeli bir şekilde yerleştirmek olmalıdır. Bunun için mobilyalarınızı mümkün olduğunca duvara uzak bir şekilde yerleştirmelisiniz.

Daha çok farklı bölümler oluşturacak şekilde mobilya yerleşimi yapılmalıdır. Bu sayede daha fazla ve daha işlevsel hareket alanı elde edebilirsiniz. Salon dekorasyonu içi aydınlatma ve diğer tamamlayıcı ürünlerin de stiliniz ile uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.

Salonda Koltuklar Nasıl Konulmalı?

Salonda koltuklar nasıl konulmalı ve en ideal mobilya yerleşimi hakkında tüm detayları inceleyebilirsiniz. Salonunun büyüklüğüne göre mobilya modeli seçmelisiniz.

Sade salon dekorasyonu stili için mümkün olduğunca minimalist akıma dâhil edilen mobilyalara öncelik verebilirsiniz. Koltukların küçük odalarda duvara yakın yerleştirilmesi gerekmektedir. Ancak uzun ve geniş odalarda koltukları daha çok orta bölümde kullanmalısınız.

Salon Dekorasyonu Neden Önemlidir?

Salon dekorasyonu neden önemlidir ve evinizi değiştirecek dekorasyon modelleri sıkça merak edilmektedir. Evinizin en gösterişli ve en güzel alanlarından biri salondur. Salonun daha güzel ve iyi bir şekilde görünmesi, evinizin genel havasını da etkilemektedir.

Misafirlerinizi ağırlamak için genellikle salonu tercih edersiniz. Konuklarınızın daha iyi ve konforlu bir şekilde ağırlanması için, salonun da buna uygun bir dekorasyon stili ile hazırlanması gerekir. Bunun için salon dekorasyonunun, evinizi yansıtması açısından çok önemli olduğunu söyleme gerekir.

Ev Tipine Göre Salon Dekorasyonu İle İlgili Önemli Bilgiler

Ev tipine göre salon dekorasyonu ile ilgili önemli bilgiler ile kusursuz bir dekorasyon stili oluşturabilirsiniz. Her evin salonu farklı büyüklükte ve şekildedir. Bunun için seçmiş olduğunuz salon dekorasyon fikirleri eviniz için uygun olmayabilir.

Salonun daha hoş görünmesi ve kullanışlı olması için, önceliğiniz salonun tipine göre bir dekorasyon tarzı seçmek olmalıdır. Ev tipine göre salon dekorasyonu hazırlarken tüm dikkat etmeniz gerekenleri sizler için açıkladık.

Dikdörtgen Salonlar

Dikdörtgen salonlar, en sık karşılaşılan oda tiplerinden biridir. Oldukça geniş bir alana sahip olduğu için dikdörtgen salonlarda tüm salon dekorasyonu modellerini rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

Bu tip salonların daha kullanışlı bir şekilde dizayn edilmesi için, mutlaka yemek masasını da dekorasyonun içerisine dâhil etmelisiniz. Bu sayede ayrı bir bölüm olarak oluşturacağınız yemek masası alanı ile salona bir derinlik kazandırabilirsiniz.

Koltuk akımınız ile birlikte TV köşesini ise, ayrı bir alan olarak düşünebilirsiniz. Eğer salon için en uygun oturma grubunu tercih etmek istiyorsanız, modern bir görünüm sunacak L tipi koltuk modellerini tercih edebilirsiniz. Orta sehpa ve şık aksesuarlar ile göz alıcı ve çok şık bir salon dekorasyonu hazırlayabilirsiniz.

L Tipi Salonlar

L tipi salonlar, dekorasyon hazırlama açısından çok daha avantajlı bir kullanım sunar. Özellikle odanın şeklinden dolayı, salonu iki ayrı bölüm şeklinde bölmek daha kolay olmaktadır. L tipi salonlarda önceliğiniz, yemek alanını seçmek olmalıdır.

Yemek masasını ve konsolu yerleştireceğiniz alanı belirleyerek, salon dekorasyon ürünleri ile de bu alanı tamamlayabilirsiniz. L tipi salonların diğer uç kısmına, güzel bir oturma grubu tercih edebilirsiniz. İki alanı hem birbiri ile uyumlu olacak şekilde, hem de işlevsel mobilyalar ile dizayn edebilirsiniz.

Kare Salonlar

Kare salonlar, dekorasyon konusunda dikkatli olunması gereken oda tiplerinden biridir. Kare bir salonu dizayn etmek için öncelikli olarak odada bir odak noktası belirlemelisiniz. Bu bölümü Tv ünitesi veya kitaplık gibi mobilyalar ile hazırlayabilirsiniz.

Salon oturma grubunuzu ise, mutlaka ünite veya kitaplığın karşısında kalacak şekilde yerleştirmelisiniz. Daha samimi ve sıcak bir sohbet ve oturma ortamı oluşturmak için, mümkün olduğunca koltukları duvara yakın yerleştirmemelisiniz. Şık bir orta sehpa ile birlikte, salon dekorasyonu için sade ve etkili bir stil oluşturabilirsiniz.

Salon Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Salon dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler en doğru stili seçme konusunda sizleri doğru yönlendirecek bilgiler içermektedir. Salon dekorasyon fikirleri sizlere bu noktada ilham verici öneriler sunmaktadır. Ancak bütçeniz, kişisel zevkleriniz ve salonun büyüklüğü gibi etkenler en doğru salon dekorasyonu tarzını oluştururken sizleri yönlendirecektir.

Salon dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler şu şekilde listelenebilir:

  • Salonu mutlaka evinizin en büyük odası olarak tercih etmelisiniz. Bu sayede, yemek odası için ayrı bir oda hazırlamak zorunda kalmazsınız. Büyük odayı salon için dilediğiniz dekorasyon stilinde daha rahat bir şekilde hazırlayabilirsiniz.
  • Salon dekorasyonunda en önemli noktanın konfor olduğunu söylemek gerekir. Bunun için, seçtiğiniz oturma grubu ve mobilyaların kullanışlı ve rahat olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Salon dekorasyonun da TV izleme köşesi oluşturmasınız. Ancak televizyonu oluşturacağınız alanı iyi seçmeniz gerekir. Güneş ışığının direkt olarak televizyona gelmemesi gerekmektedir. Bunun için ünitenizi yerleştirirken, bu noktayı göz önünde bulundurmalısınız.
  • Perde ve halı seçiminde de yine salonun genelinde kullandığınız renklere uygun tercih yapmalısınız. Ancak sade ve tek renk bir salon dekorasyonu hazırlıyorsanız, perde ve halılarınızı zıt renklerde de tercih edebilirsiniz.
  • Geniş salonların daha şık ve modern durması için, aydınlatma ürünleri dikkatlice seçilmelidir. Odanın kötü aydınlatılması, dekorasyon tarzının geri planda kalmasına neden olabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir