Yemek Odası Dekorasyonu

Davet Sofrası Nasıl Olmalı?

Davet Sofrasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bazı anlarda sevdiklerimizi birbirinden özel lezzetlerle şımartmak isteyebiliriz. Bununla birlikte iş, evlilik veya nişan gibi özel amaçlarla da hazırlanan lezzetler güzel zaman geçirmek için önemli olabilir. İşte bu durumlarda yemek hazırlığının yanı sıra bir faktör daha öne çıkıyor: Davet sofraları! Şık ve estetik bir davet sofrası, misafirleri etkilemenin en ideal yollarından biri. Özel tasarım bir yemek takımı, sofra görünümüne zarafet katacak masa örtüsü ve birkaç sunum ürünüyle çekici bir davet sofrası hazırlamak mümkün. Fakat misafirlerin yemek sırasında tüm ihtiyaçlarını sunabilmek adına biraz daha detaylı düşünmek gerekli. Her açıdan kusursuz bir davet sofrası hazırlamak için hazırlıklı olmakta fayda var.

Konuklar İçin Rahat Bir Oturma Alanı 

Davet sofraları sadece bir akşam yemeği için değil aynı zamanda sohbet etmek için de ideal değerlendirilir. Bunun dolayı davet sofralarının misafirler için konforlu ve ferah olması oldukça mühim. Bunun için konukların rahat bir şekilde oturabileceği bir düzenleme gerekir. Rahat sandalyeler ve uygun masa düzenlemesi, misafirlerin konforunu sağlar ve etkinliği daha keyifli hale getirir. Sandalye düzenlemesi yaparken davetli sayısına göre ilerlemek her zaman daha pratiktir. Eğer davetsiz misafirler söz konusuysa birkaç sandalye de yedekte tutulabilir.

Şık ve Temiz Sunum Gereçleri

Masa takımları ve sunum gereçleri,  davet sofrasının görsel çekiciliğini artırır. Zarif tabaklar, şık çatal kaşık bıçak takımları ve temiz masa örtüleri, kusursuz bir davetin vazgeçilmezidir. Tabak ve çatal kaşık bıçak takımlarının uyumlu bir şekilde seçilmesi yemek sunumları için de oldukça önemlidir. Çünkü uyumsuz bir düzen yemeklerin de karışık görünmesine neden olabilir. Bununla birlikte iki katlı pasta tabağı, kayık tabak ve tepsi gibi gereçlerin de davet sofralarına eklenmesi büyük bir artıdır. Bu gereçler masada zengin bir ambiyans yaratabilir.

Uyumlu Bir Aydınlatma Düzeni

Davet masalarında kullanılan aydınlatmalar atmosferi önemli ölçüde değiştiren unsurlar arasında yer alır. Eğer davet masasının temasıyla uyumsuz bir aydınlatma mevcutsa bu durum karışık bir görünüme neden olabilir. Bununla birlikte ekstra parlak bir aydınlatma sistemi de olumsuz durumlar arasındadır. Sıcak ve keyifli bir ortam oluşturmak için loş ve yumuşak bir ışık idealdir. Aplik, avize veya ampul gibi aydınlatma gereçleriyle bu ortamı sağlamak mümkün. Eğer natürel bir atmosfer oluşturulmak isteniyorsa mum ve gaz lambası gibi retro parçalar da değerlendirilebilir.

Kişiselleştirilmiş Detaylar

Davetleri özel kılmanın yolu kişisel tercihleri yansıtmaktan geçer. Özellikle bu davet bir kutlama, doğum günü veya sevgililer günü gibi bir özel ana ev sahipliği yapıyorsa. Bu tür özel zamanlarda davet sofrasını unutulmaz kılmak için isim kartları gibi hazırlıklar yapılabilir. Bununla birlikte konuklar için küçük hediyeler de davet sofrasını eşsiz kılacaktır. Eğer bu davet doğum günü gibi tematik bir zaman için hazırlanıyorsa etrafı farklı tarzda süslemek de gerekir. Çeşitli duvar süsleri ve dekorasyon ürünleriyle enerji dolu bir davet ortamı yaratmak mümkündür. 

Menüye Uygun Bir Konsept

Aslında bir davet sofrasının kalbi yemek menüsüdür. Çünkü misafirleri asıl memnun edecek unsur birbirinden özel lezzetlerde saklıdır. Eğer menü mevsimler sebzelere göre veya bir konsepte göre hazırlandıysa davet sofrası da bu yönde şekillendirilebilir. Mesela sebzeli lezzetlerin ağırlıklı olduğu bir masada bohem ve natürel işlemeli sunum gereçleri oldukça şık duracaktır. Bununla birlikte et ağırlıklı bir menü içinse ahşap sunum gereçleri değerlendirilebilir.

İlgili Makaleler