Ev Dekorasyon FikirleriGenel

Odayı Birleştirmek İçin İzin Gerekir Mi? Bilinmesi Gereken 5 Husus!

Odayı Birleştirmek İçin İzin Gerekir Mi? Bilinmesi Gereken 5 Husus ve en önemli bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Yaşadığınız konutta tadilat ve bir takım değişiklikler yapmak isteyebilirsiniz. Ancak bulunduğunuz konut ile ilgili yapacağınız değişiklerin pek çoğu için izin almanız gerekmektedir.

Özellikle salon ve yemek odası gibi odaları bir arada kullanmak için oda birleştirmek sıkça yapılan yöntemlerden biridir. Bunun için aradaki bölme görevini gören duvarın yıkılması gerekmektedir.

Ancak bu işlemi yaparken çok dikkatli olunmalıdır. Çünkü kırılacak olan duvar, binada taşıyıcı görevi görebilmektedir. Taşıyıcı olmayan duvarlar ve yıkım işlemi için mutlaka gerekli izinlerin alınması ve kontrollerin yapılması gerekmektedir.

Oda Birleştirme Konusunda Bilinmesi Gereken 5 Önemli Nokta

Oda birleştirme konusunda bilinmesi gereken 5 önemli nokta oldukça önemli bilgiler içermektedir. Duvar yıkarak oda birleştirme gibi bir düşünceniz var ise, yasal olarak sorun yaşamamak için dikkatli hareket etmelisiniz.

Özellikle binanın yapısına zarar verecek en küçük bir yanlış hareket, istenmeyen sonuçların oluşmasına neden olacaktır. Odayı birleştirmeden önce mutlaka göz önünde bulundurmanız gereken 5 önemli noktayı şu şekilde açıklayabiliriz:

1)Taşıyıcı Sisteme Zarar Verilmemesi Gerekir

Taşıyıcı sisteme zarar verilmemesi gerekir ve bunun için mutlaka profesyonel bir ekip tarafından alan kontrol edilmelidir. Mutfakla oturma odasını birleştirmek isteyebilirsiniz. Ancak aradaki duvarın taşıyıcı nitelikte olup olmadığını bilemeyebilirsiniz.

Duvarın, kirişin veya kolonun binanın güvenliğini tehdit edecek özellikle olup olmaması oldukça önemlidir. Çünkü kırılacak olan duvar veya kolon, binayı taşıyacak olan iskelete zarar verebilir. Bu durum ise, binanın can güveliğini tehdit edecek çok ciddi bir sorun haline gelebilir.

2)Gerekli İzinleri Almalısınız

Gerekli izinleri almalısınız ve duvar yıkımı ile ilgili mutlaka ilgili makamları onayı ile hareket etmelisiniz. Duvar kırma yasak mı sorusu pek çok kişi tarafından merak edilmektedir.

Bulunduğunuz yerdeki belediyeden izin almadan, yaşadığınız konutun herhangi bir duvarını, kolonunu veya kirişini kıramazsınız. Duvarların yıkılması sadece gerekli yerlerin yapacağı kontrol sonrasında verecekleri izin ile gerçekleşmektedir.

Dükkân duvarı kırmak yasak mı veya konut duvarları için yapılacak olan tüm yıkım işlemleri izinlere tabidir. Odayı birleştirmek ve alanı genişletmek gibi tüm işlemler, izinsiz bir şekilde yapılamamaktadır.

3)Elektrik Tesisatı Kontrolü

Elektrik tesisatı kontrolü odayı birleştirmeden önce can ve mal güvenliği açısından dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biridir. Oda birleştirme işlemi öncesinde, yıkılacak olan duvarın içerisinden geçen elektrik kablolarının mutlaka kontrol edilmesi gerekmektedir.

Duvar yıkım işlemi sırasında can güvenliğini tehdit edecek herhangi bir durum yaşanmaması için, tesisat kontrolünün yapılması gerekmektedir. Ayrıca duvar yıkma işleminden önce, elektrik sigortasını kapatarak, tadilat işlemine başlamalısınız.

Özellikle salon oturma odası birleştirmek gibi işlemlerde elektrik tesisatına ciddi derecede zarar gelebilir. Gerekli kontroller yapıldıktan ve önlemler alındıktan sonra yıkım işleminin yapılması gerekmektedir.

4)Doğru Duvar Seçimi

Doğru duvar seçimi için profesyonel bir desteğe ihtiyaç duyabilişiniz. Özellikle yapılarda taşıyıcı görevi üstlenen duvarların, ses ve ısı yalıtımı gibi pek çok konuda da başrol üstlendiğini söylemek mümkündür.

Eğer kıracağınız duvar, yalıtım açısından problem oluşturacak ise, ilerleyen dönemlerde sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Bunun için mutlaka odayı birleştirmek işleminden önce, yalıtım ile ilgili genel kontrollerin de yapılması gerekmektedir.

5)Sessiz Tadilat

Sessiz tadilat yapma apartman gibi toplu yaşanılan yerler için oldukça önemlidir. Binanızda yaşayan kişilerin rahatsız olmaması için, haftanın belirli günleri ve günün belirli saatleri arasında tadilat yaptırmanız gerekmektedir.

Özellikle hafta için 21:00 ’den sonra tadilat işlerini durdurmanız önerilmektedir. Üstelik oldukça gürültülü ve günü tüm zamanını alarak başkalarını rahatsız edecek derecede tadilat yaptırmak yasaktır.

Daire İçinde Duvar Yıkmak Nereye Şikâyet Edilir?

Daire içinde duvar yıkma nereye şikâyet edilir sorusu oldukça merak edilmektedir. Komşunuzun evinde yaptığı duvar yıkım işlemi için, Alo 181 çağrı merkezini arayabilirsiniz.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na ulaşarak ilgili şikâyetinizi oluşturabilirsiniz. Daire içinde duvar yıkmak cezası için yıkım işlemi yapan kişinin, ilgili birimlerden izinsiz hareket ediyor olması gerekmektedir.

Üstelik alınan iznin, konutun güvenliğini tehdit etmeyecek şekilde hazırlanmış olması gerekir. Oluşturacağınız şikâyet sonrasında, ilgili izinler ve yapının kontrolü birimler tarafından gerçekleştirilmektedir.

İç Duvarı Yıkmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

İç duvarı yıkmadan önce bilinmesi gerekenler, tadilat yapmayı düşünen herkes için çok önemli bilgiler içermektedir. Evinizin iç dekorasyonu sırasında bir duvarı yıkarak, odaları birleştirmek isteyebilirsiniz. Ancak bunun öncelikli olarak gerekli izinleri almanız gerekmektedir.

İzinsiz bir şekilde yapılan olan tadilat işleminden sonra, daire içinde duvar yıkma cezası ile karşı karşıya kalabilirsiniz. İç duvarı yıkmadan önce bilmeniz gereken tüm önemli noktaları sizler için derledik.

Yıkılacak Duvar Taşıyıcı Mı?

Yıkılacak duvar taşıyıcı mı ve duvarın binanızın güvenliğini ne kadar ilgilendirdiğini mutlaka önceden araştırmalısınız. Tuğla duvar taşıyıcı mıdır ve diğer ara kolon ve duvarların taşıyıcı özellikte olup olmadığını öğrenmek için, bir uzmanla birlikte çalışmalısınız.

Evinizi ayakta tutan ve binanın güvenliğini yakından ilgilendiren taşıyıcı duvarların kırılması ve yıkılması kesinlikle yasaktır. Bunun için uzman bir ekip ile birlikte, gerekli incelemeler yapılmadan, yıkmayı düşündüğünüz duvar hakkında karar vermemelisiniz.

Gerekli İzinleri Aldınız Mı?

Gerekli izinleri aldınız mı, duvar yıkmak için almanız gereken izinler en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bulunduğunuz şehirde yetkili olan makamlardan, evin iç duvarının yıkılması için resmi bir izin alınması gerekmektedir.

İç mekânlarda yapılacak olan değişiklikler için, izin alınmasının en önemli nedenlerinden birisi de duvarın bina güvenliğini yakından ilgilendirmesidir. Eğer izinsiz bir şekilde taşıyıcı duvar üzerinde yıkma veya kırma gibi değişiklikler yaparsanız, ceza alabilirsiniz.

Bütçenizi Belirlemelisiniz

Bütçenizi belirlemelisiniz ve oda birleştirmeden önce detaylı bir maliyet çıkartmalısınız. Oda birleştirme maliyeti, her eve ve düşündüğünüz dekorasyon stiline göre farklılık göstermektedir.

Özellikle mutfak ve balkon gibi alanların birleşimi ile salon ve oturma odası birleştirmek için farklı bütçeler ile karşı karşıya kalabilişiniz. Odayı birleştirmek için düşündüğünüz dekorasyon stilinin yarıda kalmaması için önceden maliyeti hesaplayarak, bütçenizi düzenleyebilirsiniz.

Yıkılacak Duvarın İçinde Ne Var?

Yıkılacak duvarın içinde ne var sorusu, evin genel tesisatını yakından ilgilendirmektedir. Eğer yıkmayı düşündüğünüz duvarın içerisinde elektrik hattı bulunuyor ise, dikkatli olunması gerekmektedir.

Ayrıca binanızın planına göre bazı duvarların içerisinde eski bir doğalgaz hattı bile geçebilmektedir. Su tesisatını ilgilendiren bağlantılar da yine duvar içlerinden geçebilir. Ev yalıtımı da duvarlara bağlıdır.

Duvarı yıkmadan önce, duvar içi ile ilgili detaylı bir rapor çıkartılmasında yarar olacaktır. Bu sayede, tesisata zarar vermeden, içi boş ve taşıyıcı olmayan bir duvarı yıkarak odaları birleştirebilirsiniz.

Profesyonel Bir Ekip İle Birlikte Çalışın

Profesyonel bir ekip ile birlikte çalışın ve mutlaka bir uzmandan yardım isteyin. Odayı birleştirmek çok kolay bir işlem gibi duruyor olsa da söz konusu olan duvar yıkma olduğu zaman, profesyonel kişiler ile birlikte çalışmalısınız. Bunun için bulunduğunuz bölgede küçük bir araştırma yapabilirsiniz.

Çalışacağınız uzman ve profesyonel bir ekip sayesinde, işinizi daha kısa sürede ve daha temiz bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Bütçe planlaması yaparken, çalışacağınız firmanın sizlere sunduğu fiyat tekliflerini de değerlendirebilirsiniz.

Duvar yıkma işlemi için size sunulacak olan fiyatlar işin detayına göre değişecektir. Ayrıca profesyonel bir ekip ile birlikte çalışarak, duvar yıkma ve odayı bileştirmek işlerini daha güvenli bir şekilde de çözüme kavuşturabilirsiniz.

Bölücü Duvar mı Yoksa Taşıyıcı mı?

Bölücü duvar mı yoksa taşıyıcı mı sorusu, oda birleştirmeden önce dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biridir. Oda birleştirmek için seçtiğiniz duvarın kalınlığı ve bina için önemini mutlaka detaylı bir şekilde incelenmelisiniz.

Duvarları kırarak odaları birleştirmek istediğinizde, duvarın bina için taşıyıcı mı yoksa bölücümü görevi gördüğünü tespit edilmesi gerekmektedir. Sadece duvar değil, kolon ve kirişlerin de yine taşıyıcı görev üstlenmemiş olması gerekmektedir.

Eğer odayı birleştirmek için kırmayı planladığınız duvar taşıyıcı görevi üstleniyor ise, bu duvarın kesinlikle kırılması mümkün değildir. Ayrıca yetkili makamlar taşıyıcı duvarların kırılması için izin de vermemektedir. Ancak bölücü bir duvar ise, güvenli bir şekilde ve profesyonel bir ekip aracılığı ile kırma işlemi gerçekleştirilmektedir.

Tuğla veya beton duvarlar üzerinde yapılacak inceleme ile duvarın kırılıp kırılmayacağına karar verilmektedir. Kırılacak olan binanın desteklediği alanlar, içerisinde yer alan tesisatlar da incelenerek, yıkım için uygun olup olmadığı tespit edilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir