Kendin Yap

Evinizi Yenileyin: Kapı Montajı Ve Boyama İpuçları

Evinizi Yenileyin: Kapı Montajı Ve Boyama İpuçları ile yaşam alanlarınızı baştan yaratabilirsiniz. Dekorasyon tek kelime ile evinizin en küçük detayını bile içermektedir. Bir bütünlük olarak düşünmeniz gereken ev dekorasyonunda kapılar da oldukça önemli bir detay olarak bilinmektedir. Çok şık bir oda dekorasyonu tamamlamak için uygun renge sahip olan bir kapı tercih etmelisiniz. Ancak kapılar evlerde sıklıkla değiştirilen materyallerden biri olmadığı için genellikle boyanmaktadır. Sizler de kapıları boyamak için ve kolaylıkla monte edebilmek için sizlere sunmuş olduğumuz ipuçlarına göz atabilirsiniz. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kapı Montajı Ve Boyama İpuçları

Kapı Boyama İçin İpuçları

Kapılarınızın renginden rahatsız iseniz veya yeni bir boyamaya ihtiyacı olduğunu düşünüyorsanız doğru yerdesiniz. Kapıları boyamak için öncelikli olarak menteşelerinden kapınıza zarar vermeden sökün. 

Kapıyı sökmek için sadece bir tornavida yardımı ile menteşe kısmındaki vidaları gevşetmeniz yeterli olacaktır. Eğer kapınızdaki menteşeleri tornavida yardımı ile sökemiyorsanız matkap kullanarak daha hızlı bir şekilde eski kapınızı yerinden çıkartabilirsiniz. Daha sonra boyama yapacağınız kapıyı boş bir zemin üzerine yerleştirin.

Kapının üzerindeki tozları kuru bir bez ile silerek tüm toz ve kirden arınmasını sağlamalısınız.

Eski kapınızı yenilemek için alacağınız boya çeşitleri de oldukça önemlidir. Genellikle sağlıklı ve kolay temizlenebilme özelliğine sahip olan yağlı ve su bazlı boyalar tercih edilmektedir. İç mekanlar için sürekli ağır bir kokuya sahip olan sentetik boyalar önerilmemektedir.

Kapıyı söktükten sonra kapınızı boya için bir ön hazırlık evresinden geçirmeniz gerekmektedir. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey ise bir zımparadır. Kapınızı zımparalamadan kesinlikle boyamanız tavsiye etmiyoruz. Boya zımpara yapılmayan kapı üzerine tutmayacaktır. Uygun bir ince zımpara ile kapının yüzeyini pürüzsüz bir hale getirebilirsiniz. 

Ardından kapınızı boyamak için kullanacağınız boyayı tiner ile biraz açarak boyama için hazır hale getirebilirsiniz. Kapı boyamak için sık kıllara sahip olan küçük fırçalar önerilmektedir. Bu sayede boyada herhangi bir çizgi izi kalmayacaktır. Kapınızın bir tarafını alt zeminden herhangi bir boşluk kalmayacak şekilde tek kat boyayın. Daha sonra 24 saat kadar kapı boyasının kurumasını beklemelisiniz. Diğer tarafına da aynı işlemi yaptıktan sonra dilerseniz boyanın daha parlak durması için vernik de tercih edebilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kapı boyama işlemini tamamladıktan sonra kapıyı yeniden yerine monte etmelisiniz. Bunun için kapı renginiz ile uyum sağlayacak yeni menteşelere ihtiyacınız olabilir. Menteşelere yine sökme işlemi sırasında yaptığınız gibi tornavida veya matkap ile vidaları sabitleyebilirsiniz. 

Eğer dilerseniz kapı kulplarını da beğendiğiniz bir modeli tercih ederek değiştirebilirsiniz. 

Yeni Kapı Montajı

Eski kapınız oldukça eskidi ise boyamak yerine uygun ölçülerde iç mekanlar için özel olarak tasarlanan yeni bir kapı modeli tercih edebilirsiniz. Bu sayede boyama için bekleyeceğiniz süreden de tasarruf edebilirsiniz. Yeni kapı montajı sanıldığı kadar zor bir işlem değildir. Sadece uygun şekilde menteşe kısımları ile kapı montaj yerlerinin denk gelmesini sağlamalısınız. Ardından vidaları uygun şekilde menteşe ve kapı montaj alanlarından geçirerek matkap ile birkaç saniye içinde kapıyı monte edebilirsiniz. 

Kapının doğru bir yükseklikte tutulması ise kapı montajının kısa sürede ve sağlıklı bir şekilde yapılması için oldukça önemlidir. Kapının uygun yükseklikte olması için bir arkadaşınızdan yardım alabilirsiniz. Eğer tek başınıza kapı montajı yapıyorsanız altına uygun bir yükseklik koyarak da kapının durması gereken yükseklikte olmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlem daha kolay bir şekilde menteşe ve kapı kolunu vidalar ile monte edebilmeniz için yardımcı olacaktır. 

 

 

 

 

 

 

 

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir