Kendin Yap

Evde Yapılabilecek Geri Dönüşüm Fikirleri

Evde yapılabilecek geri dönüşüm fikirleri ile eski eşyalarınızı değerlendirerek evinizi yenileyebilirsiniz. Yaşam alanlarınızı yenilemek için sürekli yeni eşyalar almanıza gerek yok.  Geri dönüşüm fikirleri ile sadece eski eşyalarınızı yenilemekle kalmıyorsunuz ayrıca bir eşyayı farklı bir forma da getirebiliyorsunuz. 

 

Cam Şişeler İle Baharatlık Yapın

Cam şişeleri artık çöpe atmanıza gerek yok. Kapak için ise oldukça ucuz bir şekilde alabileceğiniz kapaklar ve tıpalar ile baharatlık hazırlayabilirsiniz. Dilerseniz evinizdeki cam şişeleri renklendirerek de yine mutfağınıza renkli baharat takımları hazırlayabilirsiniz.

Plastikten Saksı Yapın

Plastik şişeleri keserek saksı olarak kullanabilirsiniz. Üstelik plastik şişeleri rengarenk boyayarak balkonunuzu da renklendirebilirsiniz. Büyük boy bir plastik şişenin taban kısmından istediğiniz büyüklükte şişeyi kesin. Üzerini dilediğiniz gibi süsleyebilirsiniz. Çocuk odaları için de sevimli şişeler hazırlayarak çocuk odası için de sevimli bitkileri yetiştirebilirsiniz. 

Eski Fincanlardan Mumluk Yapımı

Fincan setiniz bozuldu veya elinizde tek tek kalan fincanlar mı var? Bunları değerlendirmenin en güzel yolu ise fincanlardan mumluk yapımı. Dilediğiniz renkli mumları eriterek fincanların içine doldurun. Ortasına ip yerleştirerek fincanların içini mumla doldurabilirsiniz. Dekoratif olarak kullanabileceğiniz fincan mumları sizler de çok seveceksiniz.

Teneke Konservelerden Kalemlik Yapımı

Konserve kutularını artık atmaktan vazgeçeceksiniz. Dilediğiniz gibi renklendirebileceğiniz ve süsleyebileceğiniz konserve kutularını tatlı kalemlikler olarak değerlendirebilirsiniz. Aynı şekilde konserve kutularını birbirine yapıştırarak organizer olarak da kullanabilirsiniz. 

Eski Bavulları Değerlendirin

Yıpranan ve eskiyen bavullarınızı atmayın. Onları dilediğiniz gibi süsleyin ve renklendirin. İçini minder ile doldurduktan sonra evcil dostlarınız için yatak yapabilirsiniz. Dilerseniz komodin olarak da değerlendirebilirsiniz. Bavulun altına bacak ekleyerek dergilik veya gazetelik olarak da eski bavulları değerlendirebilirsiniz.

 

 

 

 

Ahşap Kasa Modası

Son dönemlerde en popüler dekorasyon akımı haline gelen ahşap kasaları sizler de evinizde kullanabilirsiniz. Dilediğiniz gibi renklendirerek süsleyebilirsiniz. Ahşap kasalar belki de pek çok farklı formda kullanılan nadir ürünlerden biridir. Ayaklarına tekerlek yaparak yan sehpa olarak kullanabilirsiniz. Ya da birkaç tanesini birleştirerek orta sehpa olarak da tercih edebilirsiniz.

Ahşap kasalardan şık bir kitaplık yapabilirsiniz. TV ünitesi olarak da değerlendirebileceğiniz ahşap kasalar en ekonomik dekorasyon ürünlerinden biridir.

Cam Kavanozlardan Mumluk

Çatlamış bir cam kavanozunu çöpe atmak yerine şık bir mumluk olarak geri dönüştürebilirsiniz. Evinizde kalan ve kullanmadığınız kavanozları da aynı şekilde mumluk olarak hazırlayarak evinizi dekore edebilirsiniz. Balkon ve bahçe için oldukça şık duracak olan bu minik mumlukları dilediğiniz gibi süsleyerek renklendirebilirsiniz.

İçlerine renkli taş ve üzerine mum ile hemen hazırlayabileceğiniz mumlukları evinizin her yerinde değerlendirebilirsiniz. 

 

 

Eski Tişörtlerden Paspas Yapımı

Eskiyen tişörtlerinizi çöpe atmak yerine onları balkonda kullanmak için paspas olarak değerlendirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken şey tişörtleri ince ince kesin. Daha sonra saç örgüsü yapar gibi hepsini birbirine ulayarak daire veya kare şeklinde örün. Balkon için şık bir geri dönüşüm fikri…

Pet Şişelerden Balkon İçin Dikey Bahçeler

Küçük bir balkonunuz var ise duvarlarını bahçeye çevirebilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken şey ise şişerin göbek kısmından delik açmak ve içini toprak ile doldurmak. Daha sonra dilediğiniz bitkiyi ekerek dikey bahçenizi oluşturabilirsiniz. Eğer daha renkli bir görünüm elde etmek istiyorsanız pet şişleri dilediğiniz renge boyayabilirsiniz.

Yağ Tenekelerinden Saksı Yapımı

Eskiden beri belki de en çok gördüğümüz geri dönüşüm fikirlerinden biri budur. Yağ tenekelerini renklendirerek büyük saksılar hazırlayabilirsiniz. Dilerseniz duvara monte ederek veya yerde kullanabileceğiniz birbirinden şık ve büyük saksılar hazırlamak için sadece tenekenin ağız kısmını çıkartın ve boyayın.

 

 

 

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir