Diğer

Isı Yalıtımı İçin Kış Hazırlıkları

Isı Yalıtımı İçin Kış Hazırlıkları önerilerimiz ile ısı tasarrufu yaparak daha rahat bir kış mevsimi geçirebilirsiniz. Isı yalıtımı olmayan evlerde ne kadar fazla enerji tüketimi yapılırsa yapılsın verimli bir ısı elde edilememektedir. Bunun için de kışın soğuklardan dolayı mağdur olmamak adına kış mevsimine giriş yapmadan eviniz için gerekli tadilatları yaptırmanız gerekmektedir. Eviniz için yapabileceğiniz pek çok yöntem ile enerji tasarrufu yapabilir ve daha az faturalar ile daha fazla ısı elde edebilirsiniz.

Isı Yalıtımı İçin Evinize Yapabileceğiniz Uygulamalar

Isı yalıtımı pek çok binalarda bina yapımı sırasında yapılmaktadır. Ancak evinizde herhangi bir ısı yalıtımı yok ise sürekli ısı kaybı sorunu yaşıyorsanız pek çok farklı yöntem ile evinizde ısı yalıtımı sağlayabilirsiniz. 

 

 

 

 

 

Mantoloma Tekniği

 

Isı yalıtımı için en etkili yöntemlerden biri olan mantoloma tekniği ile sizler de kış mevsiminde ısıyı evinizin içinde hapsedebilirsiniz. Mantoloma tekniğini bu alanda profesyonel olarak hizmet veren firmalara yaptırabilirsiniz. Mantoloma tekniği kısaca binaların dış cephelerine yapılan bir kaplama olarak tanımlanabilmektedir. Bu teknik sayesinde soğuklar binanın dışındaki cephede kalarak evinizin kendi ısını korumasına yardımcı olur. 

Pek çok farklı yapı malzemesi kullanılarak mantoloma yapılabilmektedir. Ancak hem en ekonomik hem de en etkili mantoloma yapı malzemesi olarak strafor tercih edilmektedir. Strafor ısıyı korumak için özel olarak üretilen sert bir köpük malzemedir. Strafor kullanılarak dış cephe kaplaması yapıldığından binanız için ağırlık oluşturmadan ısı yalıtımı yapılmaktadır. Strafor ile mantoloma tekniği sadece binaların dış cepheleri için değil çatı için de tercih edilmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Taş Yünü Tekniği

 

Taş yünü tekniği ısı yalıtımı ile ilgili en yüksek performansı sunan tekniklerden biridir. Eski bir ısı yalıtımı tekniği olarak bilinen taş yünü tekniği uzun süreli bir kullanım sunar. Uygulama yapılacak olan alana halı serme tekniği gibi uygulanan taş yünü tekniği ile hem ısı hem de ses izolasyonunu bir arada sağlamaktadır. 

Genellikle taş yünü tekniği iklim şartları daha soğuk olan bölgelerde tercih edilmektedir. Ses yalıtımı ile ilgili de yüksek bir performans sunan taş yünü ısı yalıtımı tekniği ses stüdyoları ve havalandırma sistemleri içerisinde de sıklıkla tercih edilmektedir. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Köpük Tekniği

 

Isı yalıtım köpükleri binalara sonradan da uygulanabilen bir yöntemdir. Isı yalıtımı için tercih edilebilecek köpükler genellikle ısıya ve suya karşı da oldukça dayanıklı bir malzemeden üretilmektedir. Genel olarak çatıdaki sızıntıları engellemek için de kullanılmaktadırlar. Köpük yöntemi ile ısı yalıtımını yaptırmanız diğer tüm tekniklere göre daha ekonomik bir çözüm yöntemidir. Zeminlere ve duvar boşluklarına da uygulanabilen köpük sistemleri ile daha sıcak bir kış mevsimi geçirebilirsiniz. Köpük sistemi aynı zamanda ses yalıtımına da faydalı olan bir tekniktir. 

Isı Yalıtımı İçin Balkon Ve Pencereler

Sadece dış cephe için yapılacak olan ısı yalıtımı teknikleri evinizin ısı kaybını önlemek için yeterli olmayabilir. Özellikle pencere ve balkondan gelen soğuklar da ısı kaybını etkileyen en önemli etkenler içinde yer almaktadır. Eğer ahşap bir pencere sistemine sahip iseniz hemen PVC gibi ısı kaybını en az seviyeye indirecek olan pencere sistemlerini yaptırabilirsiniz. Aynı şekilde camlarınız tek katlı ise bunları çift camlı pencere sistemleri ile değiştirebilirsiniz. Balkon kapıları da yine ısı yalıtımı ile ilgili alanlardan biridir. PVC balkon sistemleri dışarıdan gelecek olan soğuğu büyük oranda engellemektedir. 

Kış mevsiminden önce eviniz için değerlendirebileceğiniz ısı yalıtımı teknikleri ve önlemleri ile daha az enerji harcayarak daha yüksek ısılar elde edebilirsiniz. 

 

 

 

 

 

 

 

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir