Diğer

Avcılar Bit Pazarı Nerede ? Hangi Günler Açık ?

Bit Pazarı Ne Demek?

Bit Pazarı eskilerin meşhur alışveriş merkezleridir aslında. Tarihten günümüze kadar uzanan bir hikayesi vardır bu pazarların. Nostaljik bir his yaratır insanda. Bu pazarlar insanların kullanıp ıskartaya çıkardığı eşyaların veya arızalı ürünlerin ucuz yolla satışa çıkartıldığı yerlerdir. Bu pazarlarda hemen hemen her şey bulunmakta idi. Ne ararsanız bulabileceğiniz eski eşya pazarları bu isimle anılır.

Özellikle Osmanlı zamanından günümüze kadar hala kullanılmaya devam eden bu pazarlar ucuz ve eski eşya arayanların uğrak yerleri haline gelmiştir. Eskiden de her kesimden insanın ziyaret ettiği bu yerler zamanla başka isimler alarak da aynı işlevleri yapmaya devam etti. Ancak hangi isimle isimlendirilirse isimlendirilsin halk arasında halen bit pazarı olarak bilinmekte ve anılmaktadır.

Bit Pazarı evindeki eski eşyaları değiştirmek isteyenler tarafından satılan eşyalar veya paraya ihtiyacı olan kişilerin ellerinde bulunan çeşitli malzemeleri satabildiği bir pazar yeridir. Aynı zamanda nostaljik veya antika ürünleri arayanlar burada bulmak amacıyla ziyaret ederek her çeşit ürünü burada görebilir. Burada satılan ikinci el eşyalar bu eşyaları satan bit pazarında bulunan esnaflar tarafından bakım ve onarımları yapılarak yeniden satışa sunulan eşyalardır.

Eski yıllarda bu pazarlarda satılan eşyalar elden geçirildikten ve gerekli bakımları onarımları yapıldıktan sonra cüzi bir kar ile satılan eşyalar olduğundan buralara talep yoğun olurdu. Günümüzde de bu özelliğini korumaktadır. Belirli bir eşya satılan yerler olmayıp hemen hemen her türlü malzeme burada bulunur.

Bit Pazarında Ne Satılır?

Bit Pazarı aklınıza gelen her türden malzeme ve eşyaları bulabileceğiniz yerlerdir. Burada bazen bir tarihi eşya veya değerli bir antika bile bulmak mümkündür. Özellikle günümüzde üretilmeyen nadir bulunabilen bir takım eşyalara yine burada rastlamak mümkündür. Bu pazarlarda elektronik eşya, kitap, kırtasiye, çeşitli bakım onarım malzemeleri, spot ürünler, antika ürünler, çanta, kıyafet, ev eşyası gibi bir çok ürün bulmak mümkündür.

Temel özelliği ucuz ve kullanılmış ürün satışı olan bu pazarlarda hiç kullanılmamış veya sıfır ürün bulmak da mümkündür. Günümüzde özellikle spot ürünleri burada bulmak ve temin etmek mümkün hale gelmiştir. Güncel süs eşyaları ve takı türlerini buralarda bulmak mümkün olduğu gibi nadir olarak bulunabilen bir takım takı ve süs eşyalarını da buralarda bulabilmek mümkündür. Buraları gezenler nostaljik bir havayı buralarda hissetme şansını yakalar.

Avcılar Bit Pazarı Nerede ?

Avcılar Bit Pazarı İstanbul’un en önemli bit pazarlarından bir tanesidir. İstanbul’un Avcılar ilçesi Ambarlı mahallesinde yer alan bu pazar insanların oldukça fazla ilgi gösterdiği yerlerin başında gelir. Sabahın erken saatlerinden itibaren insanları yoğun olarak burada görmek mümkün. İlgi çeken Avcılarda bulunan bu pazar yoğun talep gören yerlerden bir tanesidir. Bazıları tarafından modası geçmiş eşyalar olarak isimlendirilen materyalleri burada bulmak hiç de zor değildir.

Modası geçmiş diye ifade edilen eşyalar bazıları için bulunması zor birer antika değerinde olabilir. Moda kavramının dışında nostaljik ve geçmişe dönük eşyaları kolayca bulabileceğiniz bu pazar İstanbul’un önemli mekanlarından biri olarak hizmet veriyor. İnsanlar tarafından pazarın bu denli ilgi görmesinin en önemli sebebi pazarda oluşan fiyatların uygun olmasıdır.

Bazılarımınız kolayca çöpe attığı bir takım eski eşyalar burada yeniden değer kazanıp satılmakta ve ekonomiye hayat vermektedir.  Avcılar Bit Pazarı kullanılmayan çöpe gidecek eşyaları kurtarıp ona yeniden hayat veren bir mecradır aynı zamanda. Kimsenin işine yaramaz diye eski eşya toplayanlara verilen bir takım malzemeleri bulmak için canla başla bu pazarda arayanlara rastlamak mümkündür burada. Avcılar bit pazarına toplu taşıma ile kolayca ulaşmak mümkündür. Ayrıca kendi arabanız ile giderek de gidebilirsiniz. Ancak otobüs bu pazarın hemen önünden geçtiği için otobüs ile gitmek daha kolay ve pratik olacaktır.

Avcılar Bit Pazarı Hangi Günler Açık ?

Avcılar bit pazarında bulunan malzemeleri hangi gün alabiliriz? Adından anlaşılacağı gibi bu pazar sadece pazar günleri açık olarak bulunmaktadır. Pazar gününü keyifli bir nostaljik ve antika gezisi yapmak isteyenler yada uygun fiyata aradığı eşyaları bulmak isteyenlerin uğrak yeridir. Pazar günü sabah saatlerinden itibaren ziyarete açılan pazarda çok erken saatlerde tezgahlarda ürünler yerini almış olarak sizleri bekler.

Avcılar Bit Pazarı İstanbul’un Ambarlı semtinde gözde ve nostaljik ürünleri ile sizleri her pazar günü keyifli bir alışveriş yapmaya davet eder. İstanbul’da yaşayan tüm insanlar tarafından ziyaret edilen bu pazarda aradığınız her türlü eşya ve malzemeleri bulmak ve temin etmek mümkündür. Cazip fiyatları sayesinde müşteri portföyü daima yüksektir. Pazarda ürün satan bir çok esnaf aynı zamanda sattığı ürünlerin bakımını yapabilecek ve yenilemelerini yapabilecek kabiliyete sahip esnaflardır. Her hangi bir ürün almadan sadece bu eski ve nostaljik havayı koklamak için gelen ziyaretçilere de rastlamak mümkündür.

Avcılar antik ve nostaljik eşya çarşısı şeklinde de halk tarafından bilinmektedir. Ancak bu pazarda her ne kadar eski ve nostaljik ürünler bulunduğu izlenimi olsa de yeni ve kullanılmamış her türlü eşya ve malzemeleri de bulmak olasıdır. Sabah erken saatlerde açılan pazarın kapanışı genel olarak akşamları saat: 20:00 civarı olmaktadır.

Avcılar Bit Pazarı keyifli ve güzel bir gün geçirerek ucuz ve nadir bulunan bir takım eşyaları almak için nadir bulunan pazarlardan biridir. İhtiyacının olan ve piyasada bulmakta zorlandığınız yada bulamadığınız her türlü eşyayı burada bulmak ve temin etmek mümkündür.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir