Diğer

Yeni Yaşam Tarzı : Karavan Hayatı – Karavanda Yaşam

Son zamanlarda artan ev kiraları, konut kredileri insanları taşınabilir ev olarak görülen karavan kullanmaya yöneltmiştir. İnsanlar arasında da oldukça popülerleşmeye başlamıştır. Normal bir eve göre karavan hayatında olan masraflar daha az olmaktadır. Bunun için doğru planlama yaparak, kaliteli malzemeler kullanılarak konforlu ve daha ekonomik bir yaşam kurulabilir. Karavan hayatının birçok avantajı bulunmaktadır. 

Karavan Hayatının Avantajları

Karavan hayatının birçok avantajı bulunmaktadır. ilk olarak karavanın hareket edebilme özelliği birçok karavan kullanıcısının beğendiği özelliktir. Karavan ile istenilen yere istenilen zamanda gidilebilir ve orada yaşamaya devam edilebilir. Ekonomik olarak birçok avantaj sunmaktadır. Normal bir evde yaşayarak kira ya da konut kredisi vermek fatura ödemek birçoğu insanın yapmayı sevmediği şeylerdir. Karavan ile yaşamaya başlayarak bu ödemelerden uzaklaşılabilir ama karavanın da belli başlı ödemesi olduğu bilinmelidir. Bu ödemeler genel olarak karavanın park edilen alanlarının kiraları, sigorta bedeli gibi ödemelerdir. Karavan hayatı kişide birçok olumlu gelişim göstermektedir. Karavan ile çıkılan yolculukta zorluklarla baş etme ve yeni insanlarla tanışma kişinin gelişimini olumlu yönde etkiler. Çıkılan yolculukta yeni tanışılan insanların yanında yeni yerlerde keşfedilebilir. Sadece yaşam olarak değil de tatil yaparken de birçok olumlu avantajlar sağlamaktadır. konaklama için otellere belli bir ücret verilmez. Yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı daha uygun fiyatlara karavanda halledebilirsiniz. 

Karavan Hayatının Zorlukları

Karavan hayatının zorlukları da bulunmaktadır. Bu zorluklardan bir tanesi ilk olarak alandır. Karavan hayatında kısıtlı ve dar bir alanda yaşamak zorunda kalınabilir. Yolculuk yaparken hız ya da yolların bozukluğundan kaynaklı olarak eşyalar kırılabilir. Karavan normal binek araçlar gibi küçük olmadığından dar yollarda ve sokaklarda kullanmak ve karavanı çevirmek zor olmaktadır. Karavanda olan izolasyon eksikliğinden kaynaklı olarak soğuk havalarda karavan içerisi ısıtılamayabilir. Karavanların çoğu 220 volt elektrik enerjisi ile çalışmaktadır. Bazı elektronik cihazlar elektriği çok fazla harcadığı için bunları karavanda kullanmazsınız örnek olarak saç kurutma makinesi gibi. Karavanda su ihtiyacını karşılaması için birde su deposu bulunur. Su kullanımında oldukça dikkatli olunması gerekir. Çünkü su deposu belli bir seviyeye kadar su alabilir. Tasarruflu su kullanımı karavan için oldukça önemlidir. Karavan hayatında olan bir başka zorluk böcek ve sivrisineklerdir. Doğal ortamda yaşanmaya başlandığı için bu böceklerle karşılaşma olasılığı artmaktadır. Böcek ve sivrisinekleri uzaklaştırmak için böcek ilacı taşınması gereklidir.

Karavan Hayatında Nasıl Yaşanır?

Karavan hayatı gezmeyi yeni insanlarla tanışmayı ve bir yere sabit olarak kalmak istemeyen insanların yapabileceği bir yaşam alanıdır. Doğayla iç içe olmayı isteyen insanlar karavan hayatını tercih edebilir. Karavan hayatı her insanın tüm hayatı boyunca orada yaşayabileceği bir alan değildir. Çünkü şehirden uzak bir hayat sürmek sürekli doğayla iç içe olmak normal hayattan farklıdır. Karavan hayatında planlı olmak çok önemlidir. Çünkü istenen her An markete gitmek kolay olmaz şehirden uzakta olmak bu yüzden biraz zordur. Karavan hayatında bir çamaşır makinesi de olmayacağından burada da planlı davranmak gereklidir. Ne giyilip giyilmeyeceği günler önceden ayarlanmalıdır. Karavan istenilen her yere ne yazık ki park edilememektedir. Bu birçok ülkede bu şekilde ilerlemektedir. Karavanları park etmek için özel karavan park alanları vardır. Bu alanlara kaç günde ulaşılacağını önceden hesaplamak gerekmektedir.

Günümüzde internet artık hayatımızın her yerinde ya karavana özel internet sistemi kurulmalı ya da wifi noktalarını iyi bilmek gerekmektedir.Karavan hayatında her şey planlı olmalıdır. Bu hayata geçiş yapmadan önce iyi düşünmek gerekmektedir.

Karavan Nereye Park Edilir?

Karavanları ne yazık ki istenilen her alana park edilememektedir bu her ülkede aynı şekilde işlemektedir. Karavanları park etmek için karavan parklarına gitmek gerekir. Karavan kampları da bulunmaktadır. Bu yerlerde kira bedeli ödeyerek wc, elektrik, su gibi imkanlardan yararlanmak mümkündür. Bu yerler ne yazık ki her yerde bulunmamaktadır bu yüzden gidilecek rotada bunları belirleyip yola çıkmak daha iyi olacaktır. 

Karavan Yolculuğuna Çıkmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

Karavan hayatındaki en önemli şey doğru karavan seçimidir. Karavan boyutları değişiklik göstermektedir. Yolculuğun kaç kişi ve nereye yapılacağı planlanıp ayarlanmalıdır. Karavan hayatındaki eşyalarda önemlidir. Sağlam ve ihtiyaca yönelik eşyaların seçimi yapılmalıdır. Yolculuk esnasında zarar görmemesi için her şey monteli olmalıdır. Karavan hayatında elektrik ve su oldukça önemlidir. Elektrik için bir akü ve su içinde bir su deposu ihtiyaca göre seçilmelidir. Araçta güneş paneli bulundurarak elektrik ihtiyacının bir kısmı buradan da harcanabilir. Karavanda gerçekleşebilecek kazalara hazırlık olarak mutlaka ilkyardım malzemeleri bulundurulmalıdır. Seyahat esnasında nerede ne yaşanacağını ne yazık ki bilinemez hastaneye ya da bir yardım kuruluşuna uzak olunabileceğinden ilkyardım malzemeleri karavan içerisinde mutlaka bulundurulmalıdır.

Karavanda Mutlaka Olması Gereken Eşyalar Nelerdir?

Karavanda kısıtlı bir alan olacağından dolayı olabildiğince az eşya bulundurmak kullanıcıya daha rahat bir yaşam alanı sağlamaktadır. Yaşam alanında mutlaka bulunan masa ve sandalyenin katlanabilir olması kullanıcıya geniş bir alan bırakmaktadır. 

Karavan Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Karavanın kapasitesi oldukça önemlidir. Kaç kişinin karavan hayatında olacağını planlamak gerekmektedir. Sayıya göre koltuk ve karavan büyüklüğü seçilmelidir.  Karavan alımında en önemli ikinci şey ruhsattır. Koltuk sayısı ruhsat ile uyumlu olmalıdır. Uyumlu olmaz ise sorun yaşanabilir. Aracın enerji sistemi oldukça önemli bir başka faktördür. Karavandaki elektrikli olan bazı malzemeleri kullanmak için elektrik gerekledir. Elektrik sağlaması için bir güneş paneli ya da akü yeterli olacaktır. Güneş paneli en ekonomik seçenektir. Karavan hayatında ihtiyaç duyulan bir başka şey su deposudur. Su deposunun büyüklüğü de kişi ihtiyacına göre belirlenmelidir. Her karavanda tuvalet ve banyo yoktur. İhtiyaca yönelik karavana bunlarda eklenebilir. Kişiden kişiye göre ve ihtiyaçlara yönelik bunlar değişebilir. 

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir