Diğer

Duvar Çıtası Modelleri İle Dekorasyon Fikirleri

Duvar Çıtası Nedir?

Duvar Çıtası Modelleri modeli var mıdır? Duvar çıtası nedir? ve uygulama alanları nelerdir? bu konularda bilgi vermeye çalışalım. Öncelikle duvar çıtası ülkemizde 1960 yıllardan bu yana bilinen ve uygulanan bir yöntem olarak bilinir. Bu yöntem ev veya güzelleştirilmek istenen mekanların duvarlarında genellikle ahşap veya strafor malzemeler ile yapılan oldukça güzel görünüme sahip bir dekorasyon tekniğidir. 

Kullanılan mekana hoş bir görünüm kazandıran bu teknik uygulandığı alanların havasını değiştirmektedir. Duvarlara bir takım estetik çizimlerin çıtalar vasıtası ile oturtulmasından ibaret olan bu dekorasyon tekniği görsel açıdan oldukça zevkli insanlar tarafından tercih edilen bir yöntemdir. 

Duvar Çıtası Modelleri tercih edilirken evde küçük çocuk olup olmadığına veya kullanılan yerin hangi amaçla kullanıldığına göre duvar çıtası seçmek yerinde olacaktır. Çünkü strafor genelde küçük çocukların yapacağı darbelere ve etkilere karşı dayanıklı bir malzeme değildir. Bu nedenle evde küçük çocuğu olanlar tarafından ahşap çıtalar tercih edilir. Ahşap çıtaların kullanımında dışa doğru bombeli çıtalar daha çok tercih edilir.

Uygulamayı yapacağınız yerin duvarları temizlenmiş ve baya yapılmamış şekilde olmalıdır.

Uygulama alanı çeşitli aletlerle işaretlenmelidir.

Yer tespitinden sonra kullanılacak malzemeye göre uygulama aşamasına geçilir.

Duvar Çıtası Dekorasyonu yapmak üzere seçilen yer ve kullanılacak malzeme belirlenir. Her malzemenin farklı bir uygulama şekli vardır. Örneğin Alçı çıta uygulaması yapılacak ise yukarıda belirtilen işlemler yapıldıktan sonra uygulama yapılacak yere göre alçı çıtalar kesilerek hazırlanır. Hazırlanan alçı çıtalar 5 dakika süre ile su içinde beklemeye alınır. Sudan çıkartılarak saten alçı sürülür ve yapışma işlemine geçilir. Islak bir sünger kullanarak alçı çıta üzerinde oluşan lekeler temizlenir. İşlem tamamlandıktan sonra kuruması beklenir. Kuruduktan sonra gerekli boya işlemi yapılarak işlem tamamlanmış olur.

Eğer bu uygulama poliüretan çıta ile yapılmak isteniyor ise yukarıda belirtilen genel hususlara ek olarak çıtaların kesimi yapılarak kullanılacak yere göre ayarlaması yapılır. Bu uygulamada yapıştırıcı olarak silikon kullanılır. Ek yapılan yerler zımpara ile temizlenir ve ek yerlerindeki yapıştırıcılar lake macun ile kapatılır. İşlemler tamamlandıktan sonra boyama işi yapılır.

Duvar Çıtası Modelleri

Duvar Çıtası Dekorasyonu uygulaması yapılacak yere göre duvar çıtası modeli kullanılır. Yaşam alanı olan mekanların şekillerine ve işlevlerine göre model tercihleri yapılabilir. Genel olarak bu model tercihi yapılırken;

Bu uygulamayı eğer bir salonda yapıyor iseniz salon büyüklüğüne göre çıta uygulaması modeli seçmek gerekir. Salon büyük bir salon ise büyük kare veya büyük dikdörtgen şekiller kullanılır. Büyük alanlarda alan büyüklüğü ne kadar fazla ise o kadar büyük çıtalama yapılır. Büyük mekanlar için kalın çıta modeli kullanmak daha gösterişli olacaktır. İç içe geçmiş çıta kullanımı da yaygın ve güzel görünüme sahip uygulama modelleridir.

Duvar çıtalarının en güzel gözüktüğü alanlardan birisi antrelerdir. Antrelerde de yine salon uygulamasındaki kurallar geçerlidir. Bir mekanın girişi ne kadar güzel ve etkileyici ise o kadar hoş bir izlenim bırakır. Bu mekanlarda bulunan kapı gibi objeleri de çıta uygulamasının içine katıp buna göre fikirler üretilebilir.

Duvar Çıtası Modelleri konusunda iç mimarlar tarafından her mekan için ayrı bir çizim yapılabilir ve uygulanabilir. Mekanların ihtiyaç duyduğu çizimleri yapmanın yanında kişilerin tercihlerini de dikkate alarak oldukça yaratıcı eserler meydana getirilebilir. Tasarım ve çizim aşamaları duvar çıtası uygulamasını öne çıkaran hususlardır. Bir tasarım bir mekana ne kadar yakışır ise o kadar gösterişli ve dikkat çekici bir hale gelir. Bu nedenle bu işin en önemli kısımlarından bir tanesi tasarım konusudur. 

Duvar Çıtası Dekorasyon Fikirleri

Yaşam alanlarını güzelleştirme ve hoş gözükmesini sağlama adına yapılan duvar çıtası dekorasyonları ile ilgili bir çok fikir ve uygulama bulunmaktadır. Bu konuda şu ana kadar yapılmış örneklerden yola çıkarak uygulama yapılacak mekan için bir fikir ortaya çıkarabilir veya kendi tasarımcınıza düşüncelerinizi anlatarak bir çizim yapmasını isteyebilirsiniz. 

Duvar Çıtası Modelleri konusunda en iyi fikir yaşam alanını kullanan insanların duygu ve düşüncelerinin ortaya dökülmesi ve mekanın tasarımının buna göre bir iç mimar tarafından yapılması ile ortaya çıkar. Özgün tasarımların özgün fikirlerden ortaya çıkması bu nedenledir. Yaşam alanınız ile ilgili fikirleri ortaya döktüğünüzde bu alana ilişkin oluşabilecek en iyi fikir de ortaya çıkacaktır. Duvar çıtası modellerinin ortaya çıkması için;

Yaşam alanının büyüklüğü, ne amaçla bu alanın kullanılacağı ve genel olarak kimler tarafından kullanılacağı önemlidir.

Bunun dışında mekanın fiziki özelliklerine göre hangi tür duvar çıtası kullanılabileceği tespiti önemlidir.

Duvar Çıtası Önerileri

Aslında bu konu ile ilgili fikir edinilmesi açısından bir kaç öneride bulunmak yerinde olacaktır. Zevkler ve renkler tabi ki tartışılmaz ama verilecek önerilerde konu ile ilgili olarak bir fikir oluşmasına katkı sağlayacaktır. Duvar çıtası ile ilgili olarak söylenebilecek tavsiyelerden bir kaçı aşağıda belirtildiği gibidir;

Duvar Çıtası Modelleri için kullanılacak yaşam alanında klasik veya nostaljik eşyalar var ise mekana hareket katacak çıta modelleri kullanılabilir. Klasik kare ve dikdörtgen motifler yerine yaprak, ağaç veya çiçek motifleri gibi şekiller yapılabilir. Geçmiş yılların modası olan bir takım motifleri burada kullanmak nostaljik oluşumu destekleyecektir.

Farklı uygulama çıtalarını aynı yerde kullanmak farklı bir desen oluşturur.

Farklı renkleri aynı odada kullanmak da ayrı bir hava katabilir.

 

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir