Diğer

Kalorifer Boruları Nasıl Gizlenir?

Evdeki en sofistike tasarım bile duvarlardaki borularla bozulur ama tamir edilmesi kolaydır. Özel bir evde veya apartman dairesinde ısıtma borularının nasıl gizleneceği hakkındaki bilgileri aşağıda sizler için özetledik. Bu durumda özel evlerin dairelerden daha fazla seçeneğe sahip olduğunu bilmelisiniz. Isıtma şebekesi şap içine gizlenebilir ve yüksek binaların altındaki dairelerin tavanları üst katlarda otoyollar için kullanılır. Alt katlarda bu işlem için gergi tavanlar kullanılmaktadır. Kır evleri genellikle ahşaptır. Ağaç gövdesinden bir ısıtma yolu çekilir ve boru haddeleme malzemesi için ilk delik açılır. Ek olarak şunları kullanabilirsiniz:

Boruyu duvara yerleştirmek

Kutuyu birleştirmek.

Sahte bir duvar inşa etmek

Delikli perde ekranı

Bu seçeneklerin dezavantajları ve avantajları vardır. Ayrıca, ısıtma borularının bir apartman dairesinde veya özel bir evde en iyi nasıl saklanacağına ilişkin nihai karar, tesisin özelliklerine ve finansal özelliklerine dayanmalıdır. Bununla birlikte, boruların altında bulunan boşluğun boyutunu belirlemek ve ısıtma boyunca evin içinde bulunan ortalama sıcaklığı da hesaba katmak gerekir.

Farklı Maskeleme Boruları

Apartman sakinlerinin yaratıcı ve yaratıcı olmalarına izin vererek, öğeleri gizlemenin birkaç yolu vardır. En popüler olanlar:

kapalı bir ısıtma sisteminin oluşturulması;

Isıtma elemanını mobilyalarla örtün.

İletişimi gizleyebilen bir cihaz kutusu.

Düdük dekorasyonu ve diğer tasarım öğeleri

Kapalı bir sistem oluşturmak için daire içinden geçen tüm borular duvarlarda özel olarak tasarlanmış oluklara yerleştirilir ve ardından kontur sıva ile kapatılır. Bu yöntemin ön koşulu, iletişim öğelerinin optimum kalitesidir. Zamanla, küçük kusurlar bile zor sızıntılara ve kopukluklara yol açabilir. Bağlantı için bağlantı elemanlarının kullanıldığı plastik borular bu açıdan özellikle tehlikelidir, ancak çelik sızıntılar ve bakır borular için kaynak teknolojisi gözlenmez. Gizli iletişim ağları, dolapların, lavaboların arkasında veya lavaboların altında cihazlar ve mobilyalar tarafından gizlenir. Bu tür çözümlerin mutfaklarda uygulanması kolaydır, ancak özellikle minimalizm ruhuyla tasarlanmış oturma odalarında uygulanması genellikle zordur.

Duvara Gizlenmiş Borular

Bu sorunun çözümü oldukça yaygın bir şekilde bilinir. Isıtma boruları sadece duvarlara değil zemine de gizleniyor. Bu yöntemler önemsiz değildir ve dikkatle düşünülmelidir. Bu seçeneği seçerseniz, her şeyi ayrıntılı olarak hesaplamanız ve otoyolun planını çizmeniz gerekir. Bu size ağınızın tam yerini gösterecektir. Ardından, duvarda şimşek adı verilen bir girinti oluşturmaya başlayabilirsiniz. Kuyuları iki şekilde hazırlayın. Eski basit – bir çekiç ve keski ile çizin, kesin, duvar kalıntılarını çıkarın.  Bu, günümüzde kullanılan çok uygun bir yöntemdir. Yalnızca bu aleti kullanırken çok fazla toz alırsınız, bu da tüm süreci biraz daha zorlaştırır. Girintiyi daha hızlı ve daha kolay hale getirmek için, her bir oluğu çizmeniz ve bir öğütücü ile gerekli derinlikte bir kesim yapmanız gerekir. Darbeli matkapla çalışmaya devam edilmesi tavsiye edilir. Sadece malzemeyi çıkarın. Girintinin boyutları, ek yalıtım ihtiyacı dikkate alınarak hesaplanmalıdır. Dairelerdeki ve özel evlerdeki ısıtma ağları için yalıtım ve ısı yalıtımı için özel örtüler kullanabilirsiniz. Boyutu hesaplamadan önce, iş parçasının bir kısmına bir kapak koyun ve elde edilen çapı ölçün. Bu sayılara 2 cm daha ekleyin. Yan yana iki borunuz varsa bunu dikkate almayı unutmayın. Ayrıca aksesuarları ve tişörtleri de dikkate almak gerekir. Şebekeyi döşedikten sonra bağlantıların düzgün çalışıp çalışmadığını ve herhangi bir kaçak olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bunu yapmak için, ağı pompaya bağlayın, suyla doldurun ve basıncı çalışma basıncının üzerine çıkarın. Ardından tüm otoyolu dikkatlice inceleyin. Sızıntı yoksa yalıtabilirsiniz. İstenilen boyutta bir kapak yandan kesilerek boru içinden geçirilir, dikiş yerleri özel bir bantla yapıştırılır. O zaman her şeyi tuğla yapabilirsiniz. Bu yöntemin önemli bir dezavantajı vardır. Sistemin bir günde onarılması gerekiyor ki bu, bu kurulum seçeneğiyle kolay değildir.

Dairede Isıtma Sistemi Nasıl Gizlenir?

Yeni elektrik devreleri kurulurken veya halihazırda çalışan yapıları onarırken ısıtma boruları panel evlerin duvarlarına gizlenebilir. Kural olarak, panel evin duvarları ve ana ısıtma başka bir seviyededir. Ayrıca uçağa götürmeniz gerekiyorsa panelin duvarına bir girinti yapın ve ısıtma borusunu buraya takın. Bu tür eylemlerle, aşağıdaki noktaların farkında olmalısınız:

Paneller evin içinde çalışmaya başlamadan önce yükselticiler bloke edilir.

İşin doğru yükselticide planlandığından emin olun.

Kanalın derinliği perde kalınlığının yarısından fazla ise planlanan önlemlerin iptal edilmesi önerilir. Örneğin, bir panel evdeki bir banyo, ayrı bir beton blok sistemidir. Ve bu görev için bu tür panel duvarların kalınlığı küçük olacaktır.

Panel duvar çıta ölçüleri birbirine binmemeli ve konturu bozmamalıdır. Sistemin bağlantı elemanlarını, hacmini ve yalıtım katmanını hesaplayarak bir girinti oluşturmak gerekir.

Panel evin duvarlarına kurulumdan önce, aksi takdirde boruların yüzeyinde yoğuşma oluşacaktır. Yapıyı panel evin duvarlarına yapıştırmadan önce ana yerini belirlemek gerekir. Bunlar, ısı taşıyıcı yönünde eklemleri ve değişim bölgelerini içerir.

Panel evlerde tuğla örmeyi kolaylaştırmak için öğütücü kullanılması tavsiye edilir. Önce işaretleyin, ardından her çizgi boyunca belirli bir derinliğe kadar girinti yapın.

Sahte Duvarın Altında Isıtma Boruları

Isıtıcıyı sahte bir duvara saklamanın kullanılabilir yaşam alanını önemli ölçüde azalttığı kanısındadır. Neyse ki, bu eksi sadece bir efsanedir. Örneğin, ısıtma borularını pencerelerin altına gizlemeniz gerekiyorsa, pratikte bu alan nadiren kullanılır. Bu durumda, yalnızca pencere çerçevesinin altındaki kusurlu 6 inç kaybolur, ancak kendisi aynı mesafe kadar genişler. Bu tür eklemeler, pencerenin alt kısmındaki kullanılmayan alandan çok daha faydalıdır. Isıtma sisteminizin çirkin tasarımını gizlemeniz gerekiyorsa, uzmanlar sahte duvarlar önermektedir. Bu binanın çok önemli bir avantajı, profesyonel ustaların katılımı olmadan tasarlanabilmesidir. Bu özellik binanın en büyük avantajıdır. Kutular, yatay ve dikey çizgilerin kesişimini gizlemeye çalışırken veya tipik bir sistem aksamını monte ederken genellikle her zaman yardımcı olmaz. Bu yöntemin bir diğer büyük avantajı, genel tasarım ve konstrüksiyonun mükemmel birleşimidir. Isıtma borularını bölme duvarın altına saklamaya karar verirseniz, başka sistemler de yerleştirmeyi düşünebilirsiniz. Bu yöntem dekorasyon için de etkilidir.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir