Mutfak Dekorasyonu

Mutfak Dolabı Nasıl Boyanır? En Çok Tercih Edilen Renkler

Yaşam alanı içinde en çok vakit geçirilen alan olan mutfaklarda küçük estetik dokunuşlar yapmak istemeniz mümkündür.  Görüntüden memnun olmadığınız zaman bütçeye uygun dekore edebilirsiniz. Mutfakların en dikkat çeken yeri dolaplar, tezgâh ve mutfak ürünleridir. Eşyaları yenileyip mutfağı sıfırdan dekorasyon etmek maliyetli olacaktır.  Bunları yapacak bütçeniz yoksa mutfak dolaplarını boyayarak yenileme işlemi yapabilirsiniz.

Mutfak dolabı boyamadan önce tezgâhın ve zeminin zarar görmemesi için koruyucu örtü sermelisiniz. Dolapların çekmeceleri varsa boyama yapmadan önce çekmeceleri çıkarmalısınız. Mutfak dolaplarında boyayacağınız alanları temizlik ürünleri kullanarak temizlemelisiniz. Dolabınız eğer ahşap bir ürünse boyama işleminden önce dolabı ve dolabın kapaklarını zımparalayıp pürüzlerini yok etmelisiniz. Zımparanın ardından nemli bir bezle zımparanın tozlarını silebilirsiniz. Dolabınız mdf ya da sunta ise öncesinde zımparalamaya gerek duymayabilirsiniz. Dolap kapaklarında menteşe gibi benzeri maddeler varsa akülü vidalama yardımı ile kapak kulplarını çıkarabilirsiniz. Boyanın girmesini istemediğiniz bölgeleri maskeleme bandı ile kaplayabilirsiniz. 

Küçük boy rulo fırça yardımıyla boyama işlemine başlayabilirsiniz.  Rulo fırçayı yukarıdan aşağıya ve aşağıdan yukarıya doğru hareket ettirmelisiniz. Dolap boyası olarak su bazlı boya tercih edebilirsiniz. Dolaptaki boyalarda koku olmayacağı gibi kısa sürede kurumasını sağlanır. Rulo fırçanın giremediği yerlere kestirme fırçalardan yardım alarak boya sürebilirsiniz. Boyanın renginin daha canlı ve daha iyi görünmesi için boyayı iki kat olarak uygulayabilirsiniz. Dolabın ana bölgelerini boyadıktan sonra maskeleme bantlarını yavaşça çıkarabilirsiniz. Boyanın kurumasının ardından dolabın kulplarını takabilirsiniz. 

Mutfak Dolabı Boyamak İçin Gerekli Malzemeler

Mutfağa yeni bir görünüm kazandırmak, alanı ferahlatmak ve mekâna şıklık katmak için mutfak dolaplarını yenilemek kullanabileceğiniz bir yöntemdir. Mutfak dolaplarını yenilemenin en kolay yolu boyamaktır. Boyama işlemi için gerekli olan birkaç malzeme bulunmaktadır. Bunlar su bazlı boya, rulo fırça ya da sünger rulo, kestirme fırça, maskeleme bandı, koruyucu örtü, zımpara, temizleme bezi, akülü vidalama, mutfak temizleme spreyi, mutfak dolabı kulpları ve şeffaf yapışkanlı stoper kullanılmaktadır.

Mutfak Dolabı Eskitme Uygulamaları

Uzun yıllardır mobilyalarda eskitme uygulamaları yapılmaktadır. Eskitme istediğiniz her alanda ve her mobilyada yapabileceğiniz bir tekniği barındırmaktadır. Antika mobilyalardan esinlenerek yapılan tasarım örneğidir. Eskitilmiş mobilyaların modası yıllar geçse de değişmeyecektir. Eskitme tekniği birkaç yöntemden oluşmaktadır. Yöntemlerde kullanılacak malzemeler; boya, sprey boya, zımpara, mum, bez, fırça ve matkap ana malzemelerdir.

Eskitme görüntüsü vermek için ayrı teknikler kullanılır. En bilinen teknik sert fırça yardımı ile yapılır. İlk olarak mutfak dolabı üzerine astar boya yapılır. Sert bir fırça ile başka renk boya alarak dolap üzerine ufak geçişler yapabilirsiniz. Bu yöntemi kullanarak eskitme mobilya görüntüsü elde edebilirsiniz.

Eskitme yönteminde kullanacağınız diğer yöntem sprey boyadır. Sprey boyayı mutfak dolabına ya da mutfak dolap kapaklarına sıkarak fırça yoluyla dağıtıp eskitme görünümü elde edebilirsiniz. Dilediğiniz renkleri kullanarak dolaplarınızı kısa sürede masrafsız şekilde değişime kavuşabilirsiniz.

Eskitme yönteminin diğer yöntemi ise yağlı boyadır. Yağlı boya kolay uygulanan oldukça rahat bir yöntemdir. Dolabınızda ya da dolap kapaklarınızda ister tamamını ister alt kısımlarını boyayarak ahşap görünüm kazandırabilirsiniz. 

Eskitme tekniğinde mumlama yöntemi de kullanılır. Herhangi bir dolap parçasının üzerinden mum ile geçip sonrasında boyama yapabilirsiniz. Bez yardımı ile boyanın üzerindeki mumu alarak işlemi bitirebilirsiniz. İsterseniz tek kat bir boya sürüp sonrasında ıslak bir mendil kullanılarak boyanın üzerinden geçilir ve eskitme görünümü sağlanabilir.

Mutfak Dolabını Boyamak İçin Hangi Renkler Seçilir?

Mutfak dolaplarını yeni bir renge boyamak için dolabın tamamını ya da belirli alanlarını tercih edebilirsiniz. Mutfaktaki diğer dekorasyon elemanlarına uygun olan herhangi bir rengi seçmeniz doğru bir adım olacaktır. Eğer dolap kapaklarının bir kısmında boya kullanacaksanız diğer kapaklar ile aynı renk tonunu mutlaka yakalamanız gerekecektir. Renk tonunu yakalamak için boyadan numune alıp yanına dilediğiniz renge çekmece ya da dolap kapağını alabilirsiniz. Bu şekilde renk tonunu yakalamanız ve doğru eşleşmenin olasılığı yüksek olacaktır. Renk seçimlerinde yaratıcılık ve hayal gücü tonlamanın yardımcı elementi görevindedir.

Boya seçiminde yağlı boya, sprey boya ya da su bazlı akrilik boya tercih edebilirsiniz. Sprey boya dolap yüzeyinde damlama, akma ya da boya katmanlarının çirkin görüntüsünü yansıtması açısından çok önerilmemektedir. Yağlı boyalar yapısı itibari ile dayanıklıdır ve verniğe ihtiyacı yoktur. Yağlı boya ve sprey boyalar mutfakta kötü koku yayabilir ve bu kötü kokunun ortamdan çıkması uzun zaman alabilir. Su bazlı akrilik boyalar ise mutfak dolaplarını boyamak için hem kullanışlı hem de en dayanıklı boya çeşididir.

Renk seçiminde mutfağınız için modern ve klasik konseptler belirleyebilirsiniz. Mutfak dolapları için renk seçimi yaparken esas husus mutfağın büyüklüğüdür. Konsept belirleyerek tarzınıza uygun dolap renklerini seçebilirsiniz. Mutfağın güneş açısı ve gün ışığını alma oranı dolap rengini belirlemede önemli faktördür.  Mutfağınız büyük pencereli ve çok ışık alan bir mutfak ise renk seçmeniz kolaylaşacaktır. 

Boyanmamış orijinal ağaçlardan ya da masif ağaçlardan üretilmiş olan dolaplar şık ve aynı zamanda natürel bir görüntü sunmaktadır. Eğer boyasız ahşap dolaplarınız varsa farklı renklerde boyayarak yepyeni mobilya elde edebilirsiniz. Mutfak dolaplarında bordo, ceviz, siyah, bambu ve gri şık bir görünüm kazandırır. Genel olarak en çok kullanılan renk sütlü kahve, kahverengi ve beyazın tonlarıdır. Renklerin iki ya da üç ton üzerine çıkmanız dekorasyon karmaşa yaratabilir. Mutfağı ferahlatmak adına seçilen popüler olan renk beyazdır. 

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir