Mutfak Dekorasyonu

Mutfak Dekorasyonunda Yapılan 10 Hata

Mutfak dekorasyonu özen gösterilmesi gereken konular arasında yer alıyor. Tıpkı evin geri kalanı gibi mutfakların da hoş bir şekilde dekore edilmesi önem taşıyor. Ancak mutfağınızı dekore ederken yalnızca stile değil, sizi yansıtıp yansıtmadığına da özen göstermelisiniz. Bu yazımızda sizler için mutfaklarınızı dekore ederken kaçınmanız gereken 10 hatayı derledik.

1. Fazla Renk Kullanımı

Bir dönem renkli mutfaklar ile çok sık karşılaşmış olsak da mutfaklarda renk kullanımına dikkat etmek önemli olarak karşımıza çıkıyor. Elbette yaşam alanlarında renk kullanmanın ortama bir sıcaklık ve canlılık verdiği bir gerçek, ancak renkleri mümkün olduğunda dengeli kullanmaya dikkat etmek gerekiyor.

2. Mutfak Aletleri için Yetersiz Alan

Pek çoğumuz mutfak işlerimizi kolaylaştırmak amacıyla çeşitli aletlere hayatımızda yer veriyoruz. Bu elektrikli aletleri de sıklıkla kullandığımızdan dolayı elimizin altında olmasını istiyoruz. Dolayısıyla bir mutfak dekorasyonunda bu aletler için yeterince yer olmasına da özen göstermelisiniz. Aksi takdirde dekorasyonunuz kullanım açısından işlevsel olmayacak ve yetersiz alan sorunu ile karşılaşacaksınız.

3. Fazla Sayıda Açık Dolap

Kimi zaman mutfaklarda farklı bir hava yaratmak ve ortama ferahlık katmak için açık dolaplar tercih edilebiliyor. Ancak mutfak dekorasyonunda yapılan hatalar arasında bu açık dolaplarının sayısında aşırıya kaçmak karşımıza çıkıyor. Bu durumda aslında sergilemek istemediğiniz pek çok şeyi sergilemek ve karmaşık bir görüntü ortaya çıkmasına neden olmak durumunda kalabilirsiniz.

4. Yetersiz Bir Aydınlatma Tercihi

Aydınlatma insan hayatı için büyük önem taşıyor. Yaşam alanlarında doğru aydınlatma seçeneklerini kullanmak pek çok şeyi kolaylaştırıyor. Özellikle mutfak gibi sık kullanılan ve aydınlatmanın etkisinin büyük olduğu alanlarda hem dekorasyon stilinize uygun hem de yetersiz kalmayacak aydınlatmalara yer vermelisiniz. Aksi takdirde görmek istediğiniz bazı yerleri yeterince göremeyebilirsiniz.

5. Konfora Önem Vermemek

Göze hoş gelen bir dekorasyon için stil elbette önemli ancak mutfak dekorasyonu önerileri arasında konforu unutmamak karşımıza çıkıyor. Örneğin yalnızca güzel göründüğü için bir sandalyeye mutfağınızda yer vermek, üzerinde geçirdiğiniz süre boyunca rahatsız hissetmeniz ile sonuçlanabilir. Bu nedenle yalnızca stili değil aynı zamanda rahatlığı da göz önünde bulundurmalısınız.

6. Boş Alanları Yanlış Değerlendirmek

Mutfaklarda dolaplar dışında da kullanabileceğiniz boş alanlar bulunuyor. Tezgahların üstleri pek çok kişinin depolama alanı olarak kullandığı yerler arasında. Ancak sırf bir şeyler koyabildiğiniz için tezgahların üzerine her şeyinizi koymamalısınız. Bu durum mutfağınızda sürekli olarak karmaşık bir görüntünün hakim olmasına neden olabilir. Karmaşık görüntü aynı zamanda sizin için de yorucu olacaktır.

7. İşlevselliğe Önem Vermemek

Doğru bir mutfak dekorasyonu yapmak için işlevselliği göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Aksi takdirde etkin bir şekilde kullanamayacağınız bir alanda yaşamak durumunda kalabilmeniz mümkün. Bu nedenle mutfaklarınızda öncelikle kendi kullanımlarınızı düşünerek hareket etmeniz önem taşıyor. Böylece işlevsel bir dekorasyon ortaya çıkarabilir ve rahatlıkla kullanılabilir bir alan yaratabilirsiniz.

8. Evin Dekorasyonuna Uygun Olmayan Bir Stil Tercih Etmek

Ev dekorasyonunda özen gösterilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Her odayı farklı bir şekilde dekore etmek istemeniz normal, ancak bütüncül bir şekilde evde kullanılan dekorasyon stilinin birbiri ile uygun olması önem taşıyor. Mutfak dekorasyonunda dikkat edilmesi gerekenler arasında da evin geri kalanına uygunluk karşımıza çıkıyor. Evin diğer alanları ile alakasız bir mutfak dekorasyonu, alanın bütünden kopuk görünmesine sebep olabilir.

9. Fayanslarda Karmaşık Desenler Tercih Etmek

Mutfaklarda bir farklılık yaratmak amacı ile desenli fayanslar tercih edilebilmektedir. Özellikle temiz görünmesi açısından desenli fayanslar kullanılabiliyor. Ancak bu fayansları dengeli ve doğru bir şekilde kullanmaya dikkat etmek önem taşıyor. Aksi takdirde yaratmak istenilen etki çok farklı bir yöne doğru gidebiliyor. Bunun yanı sıra fazla ve yoğun desenlerin çok alanda kullanımı yorucu bir atmosferi de beraberinde getirebiliyor.

10. Görünür Alanda Duran Çöp Kovası

Mutfaklarda bir çöp kovası bulunması bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkıyor. Ancak çöp kovanızı nereye koyduğunuza dikkat etmeniz önem taşıyor. Sıklıkla yapılan mutfak dekorasyon hataları arasında çöp kovalarının görünür alanlarda bulunması yer alıyor. Ancak hem sağlık açısından hem de dekoratif olarak göze hoş gelmesi için açık alanda kovanızı tutmamalısınız.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir