Diğer

Mobilyada Küf Nasıl Temizlenir?

Bazı durumlarda mobilyalarda küf olabilmektedir. Bunun birçok nedeni bulunmaktadır.  Nemli ve ıslak kalmaya bağlı olarak mobilyalarınız küflenebilir. Ancak bu gibi durumlarda siz de küflenen bölgeyi en ederken şekilde tespit ederek bu küfün önüne geçmelisiniz. Bunun için birçok farklı yöntem bulunmaktadır. Doğal yöntem tercih edebileceğiniz gibi deterjan kullanarak da bu yöntemlerden çok kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz.

Özellikle ıslak alanlarda duran mobilyalar, rutubetli evlerde duran mobilyalar çok fazla küflenebilir. Bu da bakterilerin çok daha kolay bir şekilde üremesi anlamına da gelmektedir. Ancak bakteri üremesinin en kısa zamanda durdurulması ve bu sorunun önüne geçerek bölgenin temizlenmesi ve dezenfekte edilmesi gerekmektedir.

Siz de belli başlı yöntemler deneyerek bu küf daha fazla yayılmadan önüne geçebilirsiniz. Öncellikli önerilerimiz bu konuda doğal yöntemleri tercih etmek olacaktır. Birçok doğal yöntemi tercih ederek siz de doğal bir şekilde küflerden en kısa sürede kurtulabilirsiniz. Doğal yöntemlerle mobilya küfü temizliği de oldukça kolay ve pratiktir. Bu nedenle de asla zorlanmayacaksınız.

·       Temizlik öncesinde eldiven ve gerekli koruyucuları takmaya özen gösterin

Temizliğe başlamadan önce plastik eldiven kullanırsanız elinizin hem deterjandan hem de küflerden uzak kalmasını sağlarsınız. Bu noktada dikkatli olmak oldukça önemlidir. Kolay bir şekilde üreyen küflere direkt elle temas etmekten kaçınmaya da özen göstermelisiniz.

Aynı zamanda temizliğe geçmeden önce de hava maskesi ya da koruyucu gözlük de takabilirsiniz. Böylece korumalı bir şekilde temizliğe başlamak hem sizin sağlığınız için hem de bakterilerin yayılmasını önlemek amacı ile oldukça iyi bir seçim olabilir. Mobilya temizliği yapmayı düşünüyorsanız mobilyayı da açık ve hava alan bir yere almaya özen göstermelisiniz.

·       Sirke İle Mobilya Küfü Temizleme

Evinizin her yerinde temizlik amacı ile kullanabileceğiniz bu sirkeyi aynı zamanda mobilya küflerinden kurtulmak için de tercih edebilirsiniz. 1 litre suya 1 ya da 2 çay bardağı elma sirkesi ekleyerek küflü olan bölgeyi bu su ile silmelisiniz. İyice sildiğinizden emin olmalıdır.

Aynı zamanda suyu biraz ılık seçerek küfe neden olan bakterilerinde sıcaklığa bağlı olarak yok olmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda bu yerleri sildiğinizde sildiğiniz mobilyayı güneş gören bir yerde kuruttuğunuzdan da emin olmalıdır. İyi bir şekilde kuruyan bu mobilya küften tamamen arınacaktır. Eğer iyi şekilde kurutmazsanız küf yeniler. Bu nedenle iyi kuruttuğunuzdan da emin olmalısınız.

·       Temizlemeye Başlamadan Önce Mobilyayı Başka Dışarıya Çıkarın

Balkon gibi yerlerde mobilyanızı temizlerseniz küfe neden olan bakterilerin eve yayılmasını da büyük ölçüde öncelersiniz. Spor ile yayılan bu bakterilerin üremesi ve çoğalması da oldukça kolaydır. Yeterli koşulları bulduklarında hemen üremeye başlayabilir.

Bu nedenle evin için de değil de balkon gibi yerlerde temizleme işlemine başlamak oldukça iyi ve mantıklı bir seçim olacaktır. Mobilya küfü temizleme için belirtilen bu detayları çok ince ayrıntısına kadar yapmalısınız. Böylece siz de sorunsuz bir şekilde temizleyebilir ve küfün de eve yayılmasının önüne çok kolay bir şekilde geçebilirsiniz. Temizledikten sonra bölgenin tekrar nemlenmesini de önlemelisiniz.

·       İlk Olarak Hafif Küf İle Savaşmak

Eğer hafif bir küf şikayetiniz bulunuyorsa bu tarz küflerin çözümü direkt güneş ışığı görmek olacaktır. Bu durumda mobilyanızı güneş ışığına çıkararak biraz bekleyebilirsiniz. 2 gün kadar bekleyerek küfün azalıp azalmadığını gözlemleyebilirsiniz. Eğer böyle küf azalmıyorsa bir sprey yardımı ile küflü bölgeye sirkeli su sıkarak bu yerin temizlenme şansını daha çok arttırabilirsiniz.

Spreyi hazırlarken sirkenin ve suyun eşit miktarda katılmasına da özen göstermelisiniz. Bu yöntemleri tercih ederek siz de hafif küften en kısa sürede kurtulabilirsiniz. En doğal temizliği tercih ederek az masraflı bir şekilde temizliği sağlayabilirsiniz. Birçok kişinin tercih ettiği sirkeli su yöntemi de oldukça etkilidir. Bu yöntem çok etkili olup tercih edilen yöntemlerdendir.

·       Yoğun Küf Bulunan Bölgeyi Fırça Ve Bulaşık Deterjanı İle Ovalayın

Eğer yukarıdaki yöntemleri deniyorsanız ancak etkili olmadıysa bu durumda küfün olduğu bölgeyi deterjan ve fırça ile iyi bir şekilde temizlemelisiniz. Eğer geriye bir küf kaldıysa küf geçene kadar bu yöntemi tekrar etmelisiniz. Fırça ile mobilyayı iyice ovalayarak deterjan ile küflü bölgeleri temizleyin.

Daha sonra deterjanlı bölgeyi 15 dakika beklettikten sonra nemli bir bezle durulayın. Güneş alan bir yerde mobilyanın iyice kurumasını bekleyin. İyice kuruduğundan emin olduysanız evinizdeki eski yerine alabilirsiniz. Böylece mobilya küfü temizliğini yapmış ve bu sorundan da çok kolay bir şekilde kurtulmuş olacaksınız.

·       İnatçı Küf Lekeleri İçin Çamaşır Suyu Deterjanı Tercih Edebilirsiniz.

Eğer evinizde mobilyanızda ki küflerden ne yaptıysanız kurtulmadıysanız bu durumda çamaşır solüsyonu yapabilirsiniz. Çamaşır suyunu su ile karıştırarak elde edeceğiniz solüsyonu bölgeye sürebilirsiniz. Oldukça etkili olan bu yöntemi yaptıktan sonra bölgeyi bu solüsyon ile iyice ovalayın.

Ovaladıktan sonra biraz bekletip nemli bir bez yardımı ile de bölgeyi durulayın. Duruladıktan sonra yapmanız gereken en önemli şey ise bölgeyi güneşli bir yerde tutarak çok iyi bir şekilde kurumasını sağlamak olmalıdır. İyi kuruduğundan emin olduysanız siz de tekrar odanıza ya da salonunuza alabilirsiniz. Küf lekesi söken ürünleri araştırıyorsanız yukarıdaki verilen yöntemlere siz de mutlaka bir şans vermeli ve yapmalısınız.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir