Ev Dekorasyon Fikirleri

Evi Aydınlık Gösteren Boya Renkleri

Kişilerin evlerini dekore ederken ya da en iyi şekilde dizayn yapılmasını sağlarken evi aydınlık gösteren boya renkleri kullanılmalıdır. Bundan dolayı kişilerin özellikle tam olarak evleri ya da odaları için en uygun olan ve aydınlık olmasını sağlayan boyalar kurtarıcı olur. Karanlık odası olan evler için daha canlı ve de daha parlak renklerin kullanılması sayesinde kişiler odalarını daha aydınlık yapabilir.

Evin belirli odalarının şık ya da güneş almaması durumunda kişiler bu odalara en canlı ve açık renk tonlarını kullanarak evin aydınlık olmasını sağlayabilir. Gün ışığının eve girmesini sağlayacak olan bu renkler ile kişilerin evleri ya da odaları her zaman aydınlık olur. Evin kasvetli olmaması ve de karanlık ortamın dağılması açısından evlerde kullanılan boyalar son derece önem arz eder.

Karanlık evler için hangi renk boya kullanılır? Odaların her zaman ferah ve canlı görülmesini sağlamak için kişilerin duvar boyalarının rengini iyi şekilde seçmesinde fayda vardır. Doğal ışığı yansıtmakta olduğu için parlak beyaz ve tonları her zaman tercih edilebilir. Yeterli doğal ışık olmadığı zaman bulunduğunuz alan istediğiniz görünümü ve canlılığı sunmayabilir. Bu nedenle kişilerin evin ya da odanın tam olarak ihtiyacına göre renkleri tercih etmesi gerekir.

1.    Sarı Tonlar

Doğal ışığın taklit edilmesi için kullanılan ve en iyi tercihlerden biri olan sarı tonlar kasveti ve de karanlık ortamı dağıtmaktadır. Alanın hem daha sıcak bir ortam olması hem de aydınlatılması için sarı tonlara başvurmak doğru olur. Tek pencereli olan bir yatak odası ya da banyo varsa bu alanlarda kullanılabilecek olan renklerdendir. Sıcak ve hoş bir görünüm yansıtılması için bu renge açık tonlardaki dekoratif ürünlerde kullanabilirsiniz. Doğal ışığın verilmesi için hiç zorlanmadan bu renk ile aklınızdaki düşünceyi yansıtabilirsiniz.

2.    Bej Renk

Odaların aydınlatılması için kullanılan harika boya renk seçenekleri içinde bej de vardır. Güneş ışığının içeri giremediği durumlarda ya da penceresi küçük odalarda bu renk tercih edilebilir. Odanın daha büyük ve de aydınlık görünmesini sağlamak için bej renk son derece kullanışlı olur. Eve ışık girmiyor ne yapabilirim? Konusunda bu tarz renkleri kullanarak ev ışığının dengesini sağlayabilirsiniz.

3.    Kırık Beyaz

Oldukça sakin ve de göz yormayan bir renk olarak kırık beyaz az ışık alan odalar için ferah ve de daha temiz bir görünüm vermektedir. İstediğiniz renk mobilyalar, dekoratif ürünler ya da aksesuarlarla da kombinleyerek harika bir dekorasyon yapmayı sağlayabilirsiniz. Mekanın daha parlak ve canlı olmasını, karanlık durmamasını sağlamak adına bu renk son derece mantıklı olur.

4.    Lavanta

Sıcak tonlara sahip olan lavanta çok yönlü bir renk olarak karşınıza çıkmaktadır. Karanlık olan odaların aydınlatılması hususunda oldukça tercih edilen ve iyi şekilde sonuç veren renklerdendir. Küçük odaların hem daha aydınlık olması hem de olduğundan daha büyük görünmesi için bu renkten faydalanmak mümkündür. Yumuşak tonlardan mor tabanlı olan renklere kadar her eve ve ortama uyum sağlayan bir yapısı vardır. Karanlık eve hangi boya gider? Konusunda da bu rengi çekinmeden kullanabilirsiniz.

Hemen her mekana çekici şekilde ayak uyduran ve uyum sağlayan bu renk evinizin istediğiniz odasında kullanıma uygundur. Ortamın daha sıcak ve eğlenceli görünmesi için de bu renk son derece yardımcıdır. Beyaz, gri ve daha nötr olan renklerle de istediğiniz şekilde kombin yaparak dekore etmeniz son derece mümkün olur.

5.    Mavi

Evde en rahatlatıcı boya rengi nedir? Konusunda kişilerin tercih edebilecekleri renkler içerisinde mavi ve tonları aklınıza gelmelidir. Hem daha rahatlık ve huzur sunması açısından hem de evin parlak ve aydınlık görünümü için mavi renk kesinlikle kullanılabilir. Duvarlara yumuşaklık hissi vererek evdeki net ve keskin ortamın da dağılmasına katkıda bulunur. Tüm evin ya da odanın istediğiniz şekilde içinizi ferahlatan bir yapıya bürünmesi için mavi ve tonları son derece tercih edilebilir.

6.    Limon Yeşili

İç cephelere enerji veren ve hareket katan bu renk sayesinde kişiler istedikleri şekilde odaları ya da evleri için bu rengi tercih edebilir. Hem daha parlak ve canlı olan bir evde oturmak hem de kendinizi daha hareketli ve dingin hissetmek adına renklere önem vermekte fayda vardır. Rengin hem tatlı oluşu hem de bakıldığı zaman vurgulayıcı bir görüntü vermesi sayesinde ortamdaki neşe ve pozitif enerji daha çok artar. Enerjisi en yüksek olan duvar rengi hangisi? konusunda limon yeşilini denemek gerekir.

7.    Parlak Turuncu

Sıcak turuncu renkler her zaman bir güneşi, ışığı ve lambayı yansıtacak bir renk tonuna sahip olduğu için parlama özelliği göstermektedir. Bundan dolayı parlak turuncu ile evin istediğiniz bir alanının ve odanın boyanması halinde hem aydınlık görünüm hem de daha iç açıcı bir ortam yaratılmış olur.

Karanlık bir odada ve mutfaklarda iyi sonuç veren bu renk eve sıcaklık ve de daha hoş bir görünüm katar. Evin daha ferah, aydınlık ve de canlı görünmesi için tercih edilecek birçok renk seçeneği mevcuttur. Evi hangi renk ferah gösterir? Konusunda ise her zaman soft, canlı ve de daha sade renkler tercih edilmelidir.

 

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir