Diğer

Ev Temizliğinin Olmazsa Olmazları

Ev Temizliğinin Olmazsa Olmazları nelerdir? Titiz hanımların kesinlikle ev temizliği ile ilgili küçük sırları olduğunu biliyoruz. Ancak bizler de ev temizliği ile ilgili sizlere birkaç öneri sunmak istiyoruz. Yaşam alanlarınızda daha konforlu ve keyifli vakit geçirmek için her zaman önceliğiniz temizlik konusu olmalıdır. Gün içerisinde evinizde kaliteli vakit geçirmeniz için en büyük etkenlerden biri olan ev temizliği sanıldığı kadar kolay bir iş değil. İşte sizler için sunmuş olduğumuz birbirinden farklı ev temizliği detayları.

Ev Temizliğinin Olmazsa Olmazları

Ev temizliğini detaylı ve doğru bir şekilde yapabilmek için öncelikli olarak sıralama yapmanızı tavsiye etmekteyiz. Doğru bir sıralama yaparak hem daha kısa sürede hem de daha detaylı bir ev temizliği yapabilirsiniz. Herkes ev temizliği yaparken farklı malzemeleri kullanmaktadır. Ancak bazı ürünler olmadan ev temizliği tam anlamı ile yapılmış sayılmamaktadır

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yağ Ve Kireç Sökücüler

 

Özellikle mutfak temizliği sizlere büyük vakit kaybı yaşatan en zor işlerden biridir. Derinlemesine bir mutfak temizliği yapabilmek için sizleri yormadan tüm yağ ve kirleri kaldırabilecek yağ ve kireç sökücü malzemelerini kullanabilirsiniz. Uzun süre kalmış olan yağları bile kısa sürede temizleme etkisi olan yağ çözücüler ile temizliğinizi kısa sürede tamamlayabilirsiniz. Özellikle banyo ve tuvalet için kullanacağınız kireç sökücüler ile lavabo ve musluk bataryalarını daha derin bir şekilde temizleyebilirsiz. 

Çamaşır Suyu

Çamaşır suyu olmadan temizlik olmaz. Evinizin her köşesi için kullanabileceğiniz çamaşır suyu bakteri ve mikropların temizlenmesi için en etkili olan temizlik malzemelerinden biridir. Çamaşır suyu kullanırken oldukça dikkatli olmanız tavsiye edilir. Diğer kimyasal temizlik malzemeleri ile karıştırıldığında zehirli bir gaz salan çamaşır sularını genellikle tek başına ve uygun miktarda kullanmaya özen göstermelisiniz. 

Viledalar

Yerleri silerken sizlere oldukça yardımcı olan vileda çeşitleri günümüzde pek çok farklı modelde tasarlanmaktadır. Hem kurulama hem de yerleri silmek için kullanabileceğiniz vileda çeşitleri ile artık ulaşamadığınız köşeleri bile eğilmeye gerek kalmadan kolaylıkla silebilirsiniz. Kanepe ve dolap altları gibi ulaşılması zor bölgelerdeki kiri ve tozu temizlemek için ev temizliğiniz sırasında viledayı yanınızdan ayırmamalısınız.

İz Bırakmayan Temizlik Bezleri

Camları ve elektronik aletleri temizlemek ve tozunu almak için mikrofiber temizlik bezlerini tercih edebilirsiniz. Bu sayede özellikle televizyon gibi cihazlarınızın hem kolaylıkla tozunu alabilir hem de çizilmesinin önüne geçebilirsiniz. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oda Kokuları

 

Temizliğin en net göstergesi kesinlikle mis gibi kokan bir alandır. Temizliğiniz bittikten sonra evinizin her yerine kullanabileceğiniz oda kokuları ile mis gibi bir alan oluşturabilirsiniz. Temizliği temizlik yapan şeyin insanı rahatlatan kokular olduğunu söylemek yanlış olmaz. 

Odaları Sırası İle Temizleyin

Odaları belirli bir sıra ile temizlemek her zaman işinizi kolaylaştıracaktır. En dipteki odadan başlayarak temizlik yapmanız tavsiye edilmektedir. Bu sayede ön tarafı temizledikten sonra tekrar geri dönmek zorunda kalmazsınız. Özellikle mutfak temizliğinin sona bırakılması tavsiye edilmektedir. Daha uzun vakit harcayacağınız banyo ve mutfak gibi alanları diğer odaları temizledikten sonra halledebilirsiniz. Evinizin antre bölümünü ilk temizlemek oldukça yanlış bir yaklaşımdır. Diğer odaları temizlerken tüm toz ve kir tekrar ilk temizlik yaptığınız alana geleceği için en dipteki odadan başlayarak temizliğinizi yapabilirsiniz. 

Eğer detaylı bir temizlik yapmak istiyorsanız çamaşırları yıkama işlemini en son kısma bırakabilirsiniz. Önceliğiniz her zaman temizlik yaparken toz alma işlemini en sona bırakmak olmalıdır. İlk olarak süpürmek, ardından yerleri silmek ve son olarak da toz almak daha doğru bir temizlik için uymanız gereken sıralamadır. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir