Mutfak Dekorasyonu

Küçük Mutfak Nasıl Kullanışlı Hale Gelir?

Küçük Mutfak Nasıl Kullanışlı Hale Gelir? Evinizde en çok kullandığınız alanlardan biri olan mutfak için hem kullanışlı hem de şık bir dekorasyon yapmalısınız. Ancak her evin mutfak bölümü geniş olmayabiliyor. Eğer sizlerin de mutfağınız küçük ise önerilerimiz ile küçük mutfağınızı daha kullanışlı bir hale getirebilirsiniz. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Küçük Mutfak Nasıl Kullanışlı Hale Getirilir?

 

İşlevsel Mobilyaları Tercih Edin

Mutfak için masa ve sandalye dışında pek mobilya tercih edilmemektedir. Ancak masa koymak için bile sınırlı bir alana sahip iseniz duvara monte edebileceğiniz masaları tercih edebilirsiniz. Böylelikle masanızı işiniz bittikten sonra kaldırarak daha geniş bir alan elde edebilirsiniz. Büyük ve geniş sandalyeler yerine yemek tabureleri küçük mutfak alanları için daha kullanışlı olacaktır. 

Duvar Dolapları

Küçük mutfak alanlarının en büyük sıkıntılarından biri de yeteri kadar bir depolama alanına sahip olmamasıdır. Bunun için duvarları değerlendirebilirsiniz. Zemindeki alanı daraltmadan duvarlara yaptıracağınız dolap ve raf sistemleri ile daha kullanışlı mutfaklar hazırlayabilirsiniz. 

Ölü Alanları Değerlendirin

Her odada ölü alan olarak tabir edilen ve alan kaplayan ancak kullanılmayan bölgeler vardır. Genellikle köşeler ölü alan olarak bilinmektedir. Mutfak köşelerini değerlendirmeniz sizlere oldukça alan açacaktır. Köşeler için yaptıracağınız duvar köşe rafları eşyalarınızı koyabileceğiniz yeni bir depolama alanı olabilir. Aynı zamanda köşeye monte edilen masalar da yine ölü alanları değerlendirmek için muhteşem bir seçim olabilir. 

Sürgülü Kapıları Tercih Edin

Mutfak kapısı genel olarak her evde sürekli olarak açık kalmaktadır. Kapının açık kalması farkında olmasanız da bir alan kaplamaktadır. Bu alanı geri kazanmak için sürgülü bir mutfak kapısı yaptırabilirsiniz. Bu sayede kapınız sürekli kapalı veya açık dursa bile herhangi bir alan kaybı yaşamazsınız. 

Doğru Aydınlatma Kullanın

Küçük mutfak için doğru bir aydınlatma, alanın daha ferah ve geniş durmasını sağlayacaktır. Bunun için sarı renk aydınlatma ürünlerinden uzak durmalısınız. Tezgah üstü aydınlatmalar da yine küçük mutfak için tercih edebileceğiniz en doğru seçimlerden biri olacaktır. Dolap içi spotlar da yine küçük mutfak alanları için hem daha modern bir görünüm sunacak hem de doğru bir ışık almanızı sağlayacaktır. 

Duvar Ve Fayans Renkleri Önemli

Yanlış bir duvar ve fayans rengi seçimi ile geniş bir mutfak alanını bile olduğundan daha küçük gösterebilirsiniz. Mutfaklar evin en aydınlık bölgesi olmalıdır. Bunun için daha yumuşak ve aydınlık renkleri tercih etmelisiniz. Fayans seçimlerinizde biraz daha modern bir seçim yapmak isterseniz tezgah üzeri fayansları ve kaplamaları renkli ve desenli olarak tercih edebilirsiniz. Ancak duvar renkleri ve zemin fayans renklerinin ağırlıklı olarak açık renklerde olması gerekmektedir. Böylelikle daha ferah ve daha temiz bir mutfak oluşturabilirsiniz. 

 

 

 

 

 

 

ü

 

 

 

 

 

İşlevsel Dolaplar

 

Mutfak dolaplarını yaptırırken gereksinimlerinize en uygun modelleri tercih etmelisiniz. Çoklu raflı mutfak dolapları daha fazla eşyanın saklanması için yeterli olacaktır. Sürgülü raflar da yine dolap kapaklarının kaplayacağı alanı ortadan kaldıracağı için en doğru seçimlerden biri olabilir. 

Açık Raf Sistemleri

Tabaklarınızı, bardaklarınızı veya mutfak dekorasyonu için kullanmak istediğiniz objelerinizi sergilemek için açık raf sistemlerinden yararlanabilirsiniz. Duvara monte edilen açık raf sistemleri birbirinden farklı desen ve model çeşitliliğine de sahiptir. Mutfak dolapları ile uyum içerisinde yaptırabileceğiniz açık raf sistemleri ile alandan büyük bir tasarruf sağlayabilirsiniz. 

Küçük mutfak dekorasyonunu kullanışlı bir hale dönüştürmek için fazla eşyalardan ve çok renkli dekorasyon tekniklerinden uzak durmalısınız. İşlevsel ürünler ile küçük mutfak alanlarını daha kullanışlı bir hale getirebilirsiniz. 

 

 

 

 

 

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir