Kendin Yap

Sararan Klozet Nasıl Temizlenir?

Bildiğiniz gibi özellikle de hijyen konusunda titiz davrananlar için sararan klozet problemi oldukça büyük bir sıkıntıdır. Klozetin iç ve dış yüzeyindeki sararma birçok farklı sebepten dolayı meydana gelebilmektedir. Genellikle zamanla meydana gelen ve kireçli sulardan dolayı sadece sararma değil aynı zamanda da taşlaşma da görülen klozet yüzeylerinde etkili bir temizlik yapmak zorlayıcı olabilir. Klozetinizin tamamen beyaz bir görünüm kazanması için birçok farklı temizleme yöntemi kullanabilirsiniz. Temizlik yöntemleri arasında aslında en sık bilinen iki seçenek bulunmaktadır; doğal ve kimyasal yöntemler. 

İster doğal yöntemlerle isterseniz de kimyasal yöntemlerle sararmış olan klozet yüzeyini ilk günkü gibi beyaz haline getirmeniz mümkün olacaktır. Bu noktada kullanacağınız yöntem için zamandan tasarruf etmek mi yoksa daha sağlıklı bir tercih yapmak mı istediğinize karar vermeniz yeterli olacaktır. Hem kimyasal hem de doğal klozet temizleme yöntemleri oldukça fazla seçeneklere sahiptir. Ayrıca sadece klozet temizliğinde kullanılacak olan maddeler de değil aynı zamanda da kullanacağınız malzemelerin bile çeşitliliği son derece önemlidir. 

Ayrıca hangi yöntemi kullanırsanız kullanın mutlaka iyi bir durulama işlemi yapmanız hem banyonuzun çok daha temiz kokmasını hem de kullandığınız malzemelerle herhangi bir şekilde cildinizin doğrudan temas etmemesini sağlayabilirsiniz. Banyo ve tuvaletinizde hijyen sağlamak için kullanabileceğiniz etkili yöntemlerden bazılarını şimdi sizlerle paylaşıyoruz. 

Klozet Hijyeninde Doğal Yöntemler

Klozet ve banyo temizliğinde doğal yöntemlere başvurmak hem ekonomik hem de aynı zamanda oldukça sağlıklı bir seçenektir. Günlük olarak düzenli bir şekilde temizlenmesi gereken klozet ve lavabo yüzeylerinin birçok farklı bakteriyi aynı anda barındırdığı bilinmektedir. Bu bakterilerden arındırılması ve aynı zamanda da sararmış klozet görüntüsünden kurtulmak için kullanabileceğiniz oldukça etkili ve aynı zamanda da kolay olan doğal klozet temizleme yöntemleri bulunmaktadır. Özellikle de sararmış klozet görüntüsünden eğer şikayetçiyseniz kullanacağınız bazı doğal karışımlar klozet yüzeyinizin çok daha beyaz görünmesine ve aynı zamanda da çeşitli lekelerin giderilmesine yardımcı olacaktır. 

Sararmış klozet yüzeyi için en etkili doğal yöntemlerden biri sirke ve karbonat karışımıdır. 2 çorba kaşığı karbonat ve 2 çorba kaşığı sirkeyi karıştırarak klozetinizin sararan kısımlarına uygulama yapabilirsiniz. Bu işlemi uygularken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan biri karbonatın tanecikli yapısından dolayı klozet yüzeyinizin çizilmesini engelleyerek daha hafif ve dairesel hareketlerle uygulama yapmaktır. Karbonat ve sirke karışımı ile sararan klozetinizi temizlemek isterseniz yumuşak kıllı bir fırça veya bir süngerden yardım alabilirsiniz. 

Tüm bunların yanı sıra sararan klozet için doğal yöntemler arasında kullanabileceğiniz en pratik seçeneklerden bir diğeri de elbette ki limon suyudur. Bilindiği gibi limonun asidik özelliğinin olması sebebiyle klozet yüzeyindeki sararmış görüntüyü ve aynı zamanda da çeşitli kireç lekelerinin de giderilmesini engellemeniz mümkün olacaktır. Ayrıca limonun asidik özelliğini artırabilmek için ince taneli bir tuz veya karbonat kullanabilirsiniz. Özellikle de limon ve tuz uygulaması yapacaksanız bu işlemi bir bez yardımı ile gerçekleştirmeniz çok daha etkili olacaktır. Ayrıca sadece limon suyu değil aynı zamanda da limonun yağı ile de hem güzel kokan hem de etkili bir temizlik işlemi gerçekleştirebilirsiniz. 

Banyo Ve Tuvaletler İçin Kimyasal Temizlik İşlemi

Banyonuzda ve tuvaletinizde özellikle de sararmış olan klozetiniz için uygulayabileceğiniz doğal yöntemlerin yanı sıra aynı zamanda da zamandan tasarruf etmenizi sağlayacak olan kimyasal yöntemler de bulunmaktadır. En sık tercih edilen kimyasal yöntemlerden biri bildiğiniz gibi çamaşır suyudur. Çamaşır suyu son derece güçlü ve aynı zamanda da çeşitli koku seçenekleri ile ferahlık sunan bir kimyasal temizlik ürünüdür. Özellikle de sararan klozet yüzeyleri için en etkili yöntemlerden biri olan çamaşır suyu kullanımı hızlı sonuç almanız açısından avantajlıdır. 

Az bilinen bir diğer kimyasal temizlik yöntemlerinden biri de aslında aseton kullanımıdır. Genellikle kozmetik amacıyla kullanılan aseton oje silmek için kullanılsa da sararmış olan klozet ve fayans yüzeylerindeki lekelerin çıkarılmasında büyük bir etkiye sahiptir. Yanıcı bir madde olan aseton ile klozetinizdeki sarı görüntüyü yok etmeniz mümkün olacaktır. Aseton kolayca kuruyabilen uçucu bir madde olduğundan dolayı bol miktarda kullanılması ve sararmış klozet yüzeyine uygulandıktan sonra bir sünger veya fırça yardımı ile ovalama işlemi gerçekleştirilmesi gerekmektedir. 

Sararan klozet için en etkili yöntem ise kireç çözücü ürünlerdir. Kireç çözücü ürünler hem uygulama sonrası yüzeyin leke tutmasını engeller hem de yüzeydeki sararma veya kireç lekelerinin giderilmesine yardımcı olur. Kireç sökücü ile sararan klozet temizliği herhangi bir ovalama işlemi gerektirmez. Kireç çözücü uyguladıktan sonra ürünün yüzeyde 5-10 dakika kadar bekletilmesi ve ardından da su ile durulanması yeterli olacaktır. Bu yöntemi ilk uyguladığınızda sararmalarda ciddi oranda bir renk açılması gözlemleyeceksiniz. Aynı işlemi 2 ya da 3 kez uyguladıktan sonra sararan klozetinizin tamamen beyazladığını görebileceksiniz. 

Sararan Klozet İçin Etkili Çözümler

Sararan klozet için etkili çözümler arasında uygulayacağınız yöntem eğer kimyasal ise zaman ve güç tasarrufu elde etmeniz açısından avantaj sağlar. Eğer doğal bir yöntem kullanmak istiyorsanız hem doğaya Hem de kendi sağlığınıza olumsuz bir etki yaratmadan rahatlıkla temizlik işlemini gerçekleştirme avantajına sahip olursunuz. Her iki yöntemde de sararmış klozet görüntüsünden kurtulmanız ve aynı zamanda da banyo ve tuvaletinizde üst seviye bir hijyen sağlamanız mümkün olacaktır. Eğer evinizde bir evcil hayvan veya bebek varsa bu noktada sadece banyo ve tuvalet için değil aynı zamanda da evinizin diğer bölümlerinde doğal temizlik yöntemleri kullanmanız tavsiye edilmektedir.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir