Genel Dekorasyon

Yüksek Tavan Ve Alçak Tavan: Avantajlar, Dezavantajlar Ve Doğru Tasarım İpuçları

Yüksek Tavan Ve Alçak Tavan: Avantajlar, Dezavantajlar Ve Doğru Tasarım İpuçlarıile kendiniz için en doğru evi yaptırabilirsiniz. Eğer ev yaptırmayı düşünüyorsanız tüm detayları üzerinde titizlikle durmalısınız. Özellikle tavan yüksekliği mimarların bile üzerinde hassasiyet ile durduğu konular arasında yer almaktadır.

Daha ferah ve işlevsel bir ev yaptırmak için en uygun tavan yüksekliği ile ilgili profesyonel yardım da alabilirsiniz. Ancak yapılan araştırmalar sonrasında yüksek tavanlı evlerde yaşayan kişilerin kendilerini daha ferah bir alanda hissettikleri de bilinmektedir.

Geniş, ferah ve içinizi açacak bir ev tasarımı için sizler de yüksek tavandan yana seçim yapabilirsiniz. Yine de yüksek tavan ve alçak tavan avantajları ve dezavantajları ile ilgili tüm detayları yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Yüksek Tavan Ve Alçak Tavan: Avantajları, Dezavantajları Ve Doğru Tasarım İpuçları

Bir evin ideal tavan yüksekliği ne kadar olmalıdır? Bu sorunun yanıtının bölgeye hatta evinizinbulunacağı cepheye göre göre çok yönlü olarak cevaplanması gerekmektedir.

Yüksek tavanlı evler her zaman daha modern ve daha geniş durmaktadır. Ancak avantajları kadar dezavantajlarının da bulunduğunu söylemek mümkündür. Sizler için hazırladığımız doğru tasarım ipuçlarına göz gezdirebilirsiniz.

İdeal Tavan Yüksekliği

Eğer eviniz bir apartman dairesiolacak ise belirli standart ölçülere göre yapılacağınıbilmelisiniz. Yani binanın geneli için kullanılantavan yüksekliğisizler için de tercih edilecektir.

Ayrıca ülkemizde genellikle evlerde tercih edilen tavan yüksekliği zeminden 3 metre olarak bilinmektedir. Bu standart yani ideal tavan ölçüsü olarak değerlendirilmektedir. Bunun dışında genellikle apartman dairelerinde klasik hesaplamalara göre binalar inşa edildiği için bu ölçüden fazlası ile karşılaşmak nadirdir.

Tavan Yüksekliği İle İç Mimari Uyumu

Eğer oturacağınız veya yaptırmak istediğiniz evin zeminden tavana kadar yüksekliği 3 metreyi geçiyor ise yüksek tavan olarak kabul edilmektedir. Genelde yüksek tavanlı evlerin avantajlı oldukları söylenmektedir.

Ancak iç mimarinin uyumunu da bu noktada düşünmek gerekir. Eğer çok geniş bir alan yani boşluk olarak kalıyor ise kış mevsiminde evinizi ısıtmada çok zorluk yaşayabilirsiniz. Asma kat olmayan ve yüksek tavana sahip olan evler dezavantajlıdır.

Duvar Ve Tavan Dekorasyonunun Bütünlüğü

Yüksek tavanlı evler her zaman daha modern binalar olarak kabul edilirler. Ancak bu noktada tavan ve duvarların bütünlüğünden ve uyumundan da bahsedebiliriz.

Eğer evinizi kendiniz yaptıracaksanız çok şanslısınız. Bu noktada özgün tarzınızı da konuşturarak yüksek tavanlı evinizi muhteşemşekilde dekore edebilirsiniz. Asma katlı bölümünü ve duvarları yüksek tavan ile uyumlu olacak şekilde yaptırabilirsiniz.

Isı Verimliliği

Yüksek tavanlı evler ile ilgili yaşanılan en büyük sorunlardan birisi de ısı konusudur. Evinizin sadece yaz mevsiminde değil kış mevsiminde de konforlu birşekildekullanılabilmesi için ısınma sorununu en baştan düşünmelisiniz.

Yüksek tavanlı evler için tercih edilecek olanısınma sisteminin verimli ve çevreye duyarlı sistemler arasından tercih edilmesi önerilmektedir. Ayrıca bütçenizi sarsmayacak şekilde ısı verimliliği sunan sistemleri de tercih etmelisiniz.

Yüksek tavanlı evler her ne kadar şık olsa da kışın ısınmasında çok zorlanabileceğinizi unutmamalısınız.

Aydınlatma Sorunu

Yüksek tavanlı binaların aydınlatma ile ilgili pek çok soruna sahip olduğunu söyleyebiliriz. Standart evlerde genellikle böyle bir sorun ile karşı karşıya kalmazsınız.

Ancak istediğiniz şekilde ve verimli bir aydınlatma sistemi için yüksek tavanlı yerler dezavantajlı olabilir. Özel ışıklandırma sistemleri ve sarkıt lambalar bu alanlar için uygun olabilir.

Elektrik tüketimini artırarak aydınlatma için daha fazla ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz. Yüksek tavanlı yerlerde perde, aydınlatma ve ısı gibi pek çok konuda ekstra sistemlere yönelmeniz gerekeceğini unutmamalısınız.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir