Salon Dekorasyonu

Koltuk Renkleri Uyumu Nasıl Olmalı?

Koltuk Renkleri Uyumu Nasıl Olmalı? Yaşam alanlarınızın dekorasyonunu tamamlarken koltuk rengine de ayrıca önem vermeniz gerekmektedir. Koltuk rengi seçerken bazı kriterlere dikkat etmenizde yarar olacaktır. Ev dekorasyonu için hangi stili tercih ederseniz edin renk bütünlüğü her zaman önceliğiniz olmalıdır. Koltuklar da odanın büyük çoğunluğu kaplayacak mobilyalardan olduğu için yanlış bir renk seçimi tüm dekorasyonunuz berbat edebilir. Halı ve perde ile diğer dekoratif objelerinizi de koltuk renkleri ile uyum içerisinde tercih etmelisiniz.

Koltuk Rengi Neye Göre Seçilir?

Koltuk rengi seçimlerinizde bazı noktalara dikkat etmelisiniz. Bu sayede daha şık ve daha estetik görünüme sahip olan bir dekorasyon stili hazırlayabilirsiniz.

·        Öncelikli olarak odanızın büyüklüğünü göz önünde bulundurmalısınız. Eğer küçük bir oda için koltuk takımı almak istiyorsanız koyu renkler yerine açık ve pastel tonları alabilirsiniz. Bu sayede odanın daha geniş görünmesini sağlayabilirsiniz.

·        Trend renkler her zaman daha modern bir dekorasyon stili oluşturmak için sizlere yardımcı olacak önerilerdendir.

·        Zemin rengi ile koltuk renkleri arasında uyum olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer çok uyumsuz bir zemin ve koltuk rengi seçimi yaparsanız odanızda istediğiniz ambiyansı elde edemeyebilirsiniz.

·        Koltuk renkleri seçimlerinizde mümkün olduğunca tek renge sahip olan modelleri inceleyebilirsiniz. Karışık renkli, desenli veya birden fazla rengi içinde barındıran koltuk takımları her stil için uygun olmayabilir. Ancak aksesuarlarınızı veya halınızı değiştirdiğinizde tek renk koltuk takımı ile her seferinde farklı bir görünüm elde edebilirsiniz.

·        Eğer küçük çocuğunuz var ise ve beyaz ya da krem rengi gibi açık tonlardan uzak duruyorsanız seçiminizi vizon veya duman rengi tonlarından yana yapabilirsiniz. Vizon rengi hem kir göstermeyecek hem de her renk ile uyumlu olacak şekilde kullanılabilecektir.

·        Zemin renginiz açık bir ton ise aynı tonlarda koltuk rengi seçmeye dikkat etmelisiniz. Daha boğucu bir görünüm elde edebilirsiniz. Her zaman zemin ile zıt ve kontrast oluşturacak tonları tercih etmeye çalışmasınız.

·        Tek renk koltuk takımı seçerken sizi yansıtan ve sevdiğiniz tonların üzerinde durabilirsiniz. Enerjisini sevmediğiniz ve tamamen o renkten oluşan bir koltuk takımı ise kasvetli bir ortam oluşturabilir.

Koltuk Renkleri Ve Anlamları

Renkler sadece dekorasyon konusu içerisinde değil yaşamımızın her alanında bizler için en önemli konulardan biridir. İnsanların enerjisini yükselttiği gibi yaşam alanlarının da ambiyansını değiştirmektedir. Koltuk renkleri seçimlerinizde hangi rengin ne anlama geldiğini merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

·        Kırmızı renk her zaman insana enerji veren harekete geçiren bir renk olarak tercih edilmektedir. Ayrıca iştah açıcı bir renk olarak da bilinir. Özellikle geniş bir salon veya oturma odası için koltuk takımı tercih edecekseniz ve odanız aydınlık ise tercihinizi kırmızı renkten yana yapabilirsiniz.

·        Yaşam alanlarında en sık kullanılan renklerden biri de sarıdır. Mutluluğun ve huzurun rengi olarak bilinen sarı renk koltuk takımında tercih edilecek ise dekorasyonun kalan kısımlarında fazla kullanılmamaya dikkat edilmelidir. Sadece koltuğunuzun renginin sarı olması oturma odanızda istediğiniz yumuşak ve soft görünüm için yeterli bir etki oluşturacaktır.

·        Hem kırmızının hem de sarının birleşimi olan turuncu enerjisi yüksek olan renklerden biridir. Üstelik gri, siyah ve lacivert ile krem rengi ile de eşsiz bir uyum yakalayabilmektedir. Hem ortama canlılık hem de samimiyet katmak için dekorasyonda en çok turuncu rengi tercih edilmektedir.

Koltuk renkleri uyumu için sevdiğiniz renklere öncelik vererek vakit geçirmekten keyif alacağınız yaşam alanlarını hazırlayabilirsiniz.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir