Bahçe Dekorasyonu

Bahçe Düzenlemesi Nasıl Yapılır?

Bahçe Düzenlemesi Nasıl Yapılır? Bahçe düzenlemesi ve dekorasyonu titizlik isteyen bir uğraştır. Özellikle birkaç noktaya dikkat ederek eviniz ile uyum içerisinde ve keyifle vakit geçirebileceğiniz bir bahçe dizaynı yapabilirsiniz.

Bahçe düzenlenmesi yaparken öncelikli olarak hangi mevsimde düzenlemeyi yapacağınıza karar vermelisiniz. Genellikle yıl içerisinde iki kez bahçe düzenlemesi yapılmaktadır. Özellikle en doğru zamanda yapılacak bahçe düzenlemesi ile bahçenizdeki ağaç ve çiçekler daha verimli bir şekilde yetiştirilmektedir.

Bahçe Düzenlemesi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

·  Bahçe düzenlemesi yaparken öncelikli olarak peyzaj çalışması için bahçenin krokisini çıkartmanız oldukça önemlidir. Bahçenin büyüklüğü ve sınırlarını belirleyeceğiniz bu kroki içerisine ağaçları, bitkileri ve mobilyaları dahil edebilirsiniz.

·        Eğer bahçenizin dışarıdan çok fazla görülmesini istemiyor ve aynı zamanda perde gibi bir bitki çiti oluşturmak istiyorsanız yoğun olarak yetişen ve yüksek yapıdaki bitkileri tercih edebilirsiniz.

·        Bahçe düzenlemesi yaparken bitki seçimlerinde çok dikkat etmelisiniz. Özellikle yaşadığınız yerin iklimine uygun ve uzun süre yeşil kalabilecek bitkileri tercih etmeye özen göstermelisiniz.

·        Her zaman bahçe sınırından başlayarak bitkilerin daha yüksek olarak dikilmesi gerekir. Eve ve bahçe içine yaklaştıkça bitkilerin boyu da biraz daha küçülmelidir.

·        Bitki dizaynı ve seçimi yaparken gölge düşürecek büyük bitkilerin nereye yerleştirileceği de önemli bir şekilde üzerinde durulması gereken konulardan biridir.

·        Çocuklar için oyun alanı, dinlenmek için bahçe mobilyalarının yerleştirilmesi için de ağaçların ve diğer bitkilerin dışında bir alan ayarlamalısınız.

·        Çiçek ve ağaç dışında bahçede sebze yetiştirmek de istiyorsanız bunun için de küçük bir alan ayarlayabilirsiniz. Küçük sera teknikleri özellikle bunun için en uygun seçimlerden biridir.

·        Bahçenin krokisini hazırlarken estetik bir görünüm sunacak şekilde sebze alanını da ayırabilirsiniz.

Bahçe düzenlerken bazı kurallara dikkat etmelisiniz.

Orantı

Estetik bir bahçe dizaynı yaparken orantı konusu oldukça önemlidir Orantı konusu bitkilerin yapısı ve aynı zamanda tür olarak da birbiri ile uyumlu olmasını kapsamaktadır. Eğer küçük bir bahçeniz var ise görsel olarak uyum içerisinde olacak olan orta ve büyük yapıdaki bitkileri tercih etmelisiniz.

Uyum

Dekorasyonu yaparken sadece görselliğe dikkat etmemelisiniz. Bahçenizin iç dizaynının hem bahçe hem de eviniz ile uyum içerisinde olması gerekmektedir. Eğer düzensiz bir şekilde bitkiler bahçe içine yerleştirilirse göz yorucu bir görünüm elde edebilirsiniz. Ayrıca bahçe dizaynında uyumsuzluk bahçenizin kullanışlılığını olumsuz etkileyecektir.

Simetri

Peyzaj düzenlemesi denildiğinde en çok simetri konusu üzerinde durulmaktadır. Özellikle estetik ve simetrik bir bahçe dizaynı ile daha konforlu bir dinlenme alanı oluşturabilirsiniz.

Tarz

Bahçe düzenlemesi sadece içerisinde bulunan ağaçlar, bitkiler ve çiçeklerden ibaret değildir. Özellikle bahçenizin dekorasyon tarzını bütünlemek için kullanacağınız dekoratif objelere ve mobilyalara da çok dikkat etmelisiniz. Her zaman kullanışlı ve iklim şartlarına dayanıklı ürünler tercih etmeye özen göstermelisiniz.

Bahçenizin istediğiniz gibi bir görünüm kazanması için evinizin mimarisi ile de uyum içerisinde olması oldukça önemlidir.

Bahçe Düzenlemesi Ne Zaman Yapılır?

Bahçe düzenlemesi yaparken yaşadığınız yerin iklim şartlarına dikkat etmenizde yarar olacaktır. Yılda iki kez yapılacak olan bahçe düzenlemesi ile kış mevsiminde de tertemiz ve kış mevsiminin tadını çıkartabileceğiniz bir bahçeye sahip olabilirsiniz.

Eğer dört mevsim de yeşil bir bahçe istiyorsanız çiçekleriniz için seraları tercih edebilirsiniz. Çit bitkisi olarak tercih edilen ve kış mevsiminde de yeşilliğini koruyan bitkiler de önceliğiniz olmalıdır.

Suya ve neme karşı dayanıklı bahçe mobilyaları ise yine bahçe düzenlemesinde dekorasyonunuzu tamamlayacak en önemli etkenlerden biridir.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir