Salon Dekorasyonu

Kış Aylarında Sıcak Bir Salon Ortamı Nasıl Oluşturulur?

Havaların soğumaya başlaması ile evde geçirilen vakit daha da arttığı için kış aylarında sıcak bir salon ortamı pek çok kişi tarafından talep gören bir dekorasyon haline gelmiştir. Mevsim geçişişinin yaşanması ile birlikte özellikle daha fazla vakit geçirilen salonların daha sıcak ve samimi bir hale getirilmesi istenir. Bu noktada kişilerin zevklerine göre pek çok farklı tamamlayıcılar ile sıcak bir ortam oluşturmak mümkündür. Kış dekorasyonu fikirlerinde olmazsa olmazlar yer alır. Sıcacık battaniyeler, koltuk şalları ve iç ısıtan dekoratif objeler sıcak bir atmosferin oluşturulmasını sağlar.

İç Isıtan Mumlar

Kış aylarında kullanılan dekorasyon fikirleri arasında sıcak ve samimi bir ortamın oluşturulması için ilk akla gelenlerden bir tanesi mumlardır. Kullanılan dekorasyona uygun renkler ile birden fazla seçilen ve farklı yerlere konumlandırılan mumlar oldukça çekici bir atmosferin oluşturulmasını sağlayacaktır. Ayrıca yoğun ışığa ihtiyaç duyulmadan romantik bir ortamın oluşturulmaması sağlanır. 

Kış Renkleri

Kış renkleri olarak koyu renkler tercih edilir. Ancak koyu renkler yerine açık renklerin kullanılması da mükemmel bir etki yaratacaktır. Kırmızı ve yeşil renkleri özellikle yılbaşı ile özdeşleşmiştir. Bu tür renklerin bir araya getirilmesi ile sıcak bir salon oluşturulması sağlanır. Ancak koyu renklerin yanında beyaz gibi açık renklerin kullanılması hem sıcak hem de ferah bir atmosferin oluşturulmasını sağlar. Bu noktada dekorasyonu bozmayacak renklerin seçilmesi oldukça önemlidir. Uyumlu kırlentler ve koltuk şalları ile sıcak ve ferah bir ortam yakalanabilir. 

Işıklandırmalar

Ev tasarımında ışıklandırmaların yeri oldukça ayrıdır. Sıcak bir ortamın oluşturulması için sıcacık bir abajurun es geçilmemesi gerekir. Abajur ve lambader gibi seçenekler ile evin loş ışığı ile samimi bir ortam yakalanabilir. Bunların dışında yılbaşında kullanılan ışıklandırmalar da artık evlerde yerini almaya başladığı için çeşitli ışıklandırmalar ile salonun sıcacık bir hale getirilmesi mümkündür. Bulundukları her ortamın enerjisinin artırılması ve daha samimi bir etki yaratması açısından tercih edilebilir. 

Sıcacık Ahşap Tamamlayıcılar

Ahşap malzemesi her zaman bulunduğu ortamın daha samimi ve sıcak bir hale getirilmesini sağlar. Bu nedenle özellikle sıcak bir salon ortamı yaratmak isteyen kişiler tarafından ahşap kullanıldığı görülür. Ahşap detaylara sahip orta sehpa gibi tamamlayıcıların yanında ahşap dekoratif objelerin kullanımı salonun daha sıcak bir hale getirilmesi için tercih edilebilir. Samimi bir hava oluşturulması için ideal olan ürünlerden bir tanesidir. Kullanılan masa ve sandalyelerin ahşap olması dahi sıcacık bir atmosferin oluşturulmasını sağlayacaktır.

Soğuğu Alan Battaniyeler

Özellikle kış aylarında olmazsa olmazlar arasında battaniyeler yer alır. Kış aylarında salonların daha sıcak ve samimi olması için yumuşak ve sıcacık battaniyeler kullanılabilir. Bu noktada unutulmaması gereken yumuşaklığın göz önünde bulundurulmasıdır. Amaç daha rahat ve sıcak hissetmek olduğu için daha sıcak bir salon ortamı oluşturmak adına koltuk şalları ve battaniyeler kullanılabilir. Bu şekilde sıcak ve samimi bir ortamda tembellik etmek oldukça kolaylaşır.

Samimi Bitkiler

Bitki çeşitleri dört mevsim kullanılabilir. Ancak bulundukları her alanı canlı ve samimi gösterdiklerinin unutulmaması gerekir. Bu noktada kış aylarında sıcacık bir salon içerisinde olmazsa olmazlar arasında bitkiler de yer alır. Eklenecek olan salon bitkileri ile soğuk ve sıradan salonun daha canlı ve samimi bir hale getirilmesi mümkündür. Bazı bitkilerin şifalı olması ve sıcak atmosfer ile bir araya getirilmesi ile oldukça huzurlu bir ortamın oluşturulması sağlanacaktır. 

Oda Kokusu

Samimi ve ferah bir ortam oluşturmak için oda kokuları sıklıkla tercih edilir. Sıcacık bir salon oluşturmak adına oda kokuları kullanılabilir. Ayrıca kışları evlerin daha kısa sürelerde havalandırıldığı ve odaya farklı kokuların sinmesi ile havanın ağırlaştığı düşünüldüğünde oda kokuları oldukça faydalı olacaktır. Bu noktada kişinin sevkine göre tercih edeceği çeşitli oda kokuları yanında tütsü ve doğal yağlar ile sıcak ve samimi bir ortamın oluşturulması mümkün olacaktır.

Yumuşak Örtüler

Kış aylarında salonda sıcak ve samimi bir ortamın oluşması için dışarıdan bakıldığında huzur veren şeylerden bir tanesi de yumuşaklıktır. Bu noktada halıların ve örtülerin yumuşak ve tüylü seçilmesi daha kapıdan girildiği anda sıcacık bir salon olduğu hissini yaşatır. Bu tür örtüler ile kişinin daha rahat ve konforlu hissetmesi söz konusu olacaktır. 

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir