Salon Dekorasyonu

En Çok Tutulan Salon Boya Renkleri – 2023 Salon Renkleri

Hepimiz biliyoruz ki en popüler salon boya renkleri bir ev kurma hayali kuranların en önemsediği noktalardan biridir. Çünkü bir bina strüktürünün tasarımında onu diğerlerinden ayıran en dikkat çekici yönü rengidir. Öyle ki, aynı evlerin üst üste istiflendiği bir toplulukta dahi en farklı renkte olan bina sizi cezbedecektir. Hatta eski binaları elden geçirirken boyasını değiştirmek kadar basit bir şey bile alana bambaşka bir hava katar ve her şeyi bir anda dönüştürür. İşte bu örnekler evlerimizde de geçerlidir. 

Eğer hangi tonları kullanmanız gerektiğini bilirseniz eviniz bambaşka bir güzelliğe bürünür. Daha geniş, havadar, tatlı, egzotik… Kısacası ne isterseniz o oluverir. O halde gelin hangi renklerin trend olduğunu öğrenelim.

Klasik Açık Tonlar ve Modern Gri

Zamanın en meşhur salon badana rengi tonları arasında olan fildişi, krem tonları, misket limonu, nane yeşili gibi mat beyaz tonlar veya buz beyazı olarak bilinen mavi-yeşilin kendine has rengi artık günümüzde modası geçmiş tonlar arasında sayılıyor. Elbette retro tarzı bir ev dekore ediyorsanız, salon boya rengi olarak bunlardan herhangi birini seçebilirsiniz. Ancak modern bir ev dekorasyonu yapıyorsanız bu tonları kullanmaktan kaçınmalısınız.

Özellikle son yılların en çarpıcı duvar renk paletlerinde grinin farklı tonları da bulunuyor. Bu duvar rengini çeşitli renkli kanepelerle eşleştirmek göründüğünden çok daha basittir. 

Kahverengi ile Sıcak Bir Karşılama

Bu yıl en iyi salon rengi olup içinizi ısıtacak tonlar sıcak kahve tonları, pişmiş toprak ve kahverengi olabilir!

Bu tonlar özellikle bol doğal ışık alan küçük yaşam alanları için mükemmel bir seçenektir. Beyaz, gri, bej, mavi ve yeşil tonlarıyla iyi gider. Yaşam alanınızda yumuşak ve sakin bir arka plan istiyorsanız bu ton harika bir seçimdir. Bu tonlardaki salonunuzda bir duvara bol miktarda ışık tutarsanız efsanevi bir görüntü de elde edersiniz. Ayrıca kahverengi ve yeşil tonlarını harika bir şekilde örtüşür. 

Sarı ile Cıvıl Cıvıl Bir Salon

Sarı tonları, yaşam alanınıza neşeli, aydınlık bir görünüm kazandırmak için hızlı ve kolay bir yaklaşımdır. Uyarlanabilir ve alt tona bağlı olarak pek çok tonda karşımıza çıkabilir. Mutluluk ve pozitiflik getirmek için oturma odanızın bir duvarında sarıyı mutlaka deneyin. Yaratacağı enerji yüksekliğine inanamayacaksınız!

Yine de şunu bilmekte fayda var: Açık sarılar hemen hemen her alanda kullanılabilirken, bol güneş ışığı alan odalarda daha koyu sarılar seçilmelidir. 

Leylak Tarlası Misali Bir Salon

Sakinliği sever misiniz? O halde favoriniz belli: Mor tonları…

Favori salon boya renkleri arasında olan mor tonları, bu sene de ideal seçimlerden biri haline gelecek. Özellikle mor ve lila boya renkleri, ruh halinizi iyileştiren pastel bir renk arıyorsanız iyi seçimlerdir. 

Özlemin, asaletin, yaratıcılığın ve lüksün rengi mor, yaşam alanınıza naif bir güzellik katar. Canlı mor renkler, alanınıza güç ve heyecan katarken, yumuşak leylak veya menekşe tonları yaratıcı düşünceyi teşvik eder. Dilerseniz açık bir lavanta rengi ile de salonunuzu hareketlendirebilirsiniz. Alanınızdaki pencereye bakan bir duvara dikkat çekmek için koyu tonu kullanın. Ayrıca şanslısınız ki mor tonları çoğu renkle güzel uyum sağlar.

Mavi ile Göğe Bakma Odası

Huzuru doğada buluruz, bunun bir nedeni de sonsuza dek uzanan bir göğün altında olmamızdır. Mavi tonları da işte salonunuzda bu etkiyi sağlar: Özellikle açık mavi tonları kullanıldığında atmosfer rahat ve dingindir. Bu da doğaya dönüş havası yaratır.

Mavi tonlarının kullanımı kolaydır. Örneğin bir duvar klasik mavi ile vurgulanabilirken, diğer duvarlar beyaza boyanabilir. Duvarları süslemek için kullanabileceğiniz diğer güzel maviler ise yumurta mavisi tonu, pastel mavi, gökyüzü ve turkuazdır.

Lacivert ise lüks ve zarafet demektir. İç tasarımla ilgili tabuları yıkmayı başaracağından eminiz. Yine de odanızın yönünü ve aldığı ışık miktarını göz önünde bulundurmayı unutmayın. Lacivert renge boyadığınız salonunuzu kontrast için açık tonlarla kombinleyebilirsiniz. Kısacası mavi tonları 2023 salon boya renkleri arasında kesinlikle vardır.

Yeşil ile Doğayı Kucaklayın

 

Yeşil, mavi ve sarıyı harika bir şekilde harmanlayan narin bir yeşil tonudur. Samimi, iyimser ve davetkar bir tonu vardır. Uyarlanabilirliği nedeniyle çok sayıda salonda harika görünür. Maviler, ahşap tonları, krem veya parlak sarılar, hızla mobilyaların arka planı olarak hizmet edecek kadar güçlüdür. Bu ton sizi dinginleştirir ve evinizi ilgi odağı haline getirebilir. Ayrıca enerjisi ile kendinizi doğaya yakın hissettirir.

Salon İçin En İyi Renk Seçme Yöntemleri

Yukarıdaki renklerin hepsini beğenmiş olabilirsiniz, ama seçim yapmak için salonunuzu iyi tanımanız gerekir. Salon için renk seçme için öncelikle iyi bir gözlemci olun ve salonu inceleyin. Örneğin odanızdaki boyanın tonu ne kadar ışık aldığına bağlıdır. Doygun tonlar, bol doğal ışık alan bir ortamda işe yarayabilir. Bununla birlikte, loş ışık altında, soluk tonlar solmaya daha yatkındır. Penceresiz bir alanda sıcak beyazlar kullanın. Ayrıca mobilyalarınıza uygun bir renk şeması yapın.

Daha koyu renkler, duvarların gerçekte olduğundan daha yakın görünmesini sağlarken, daha açık renkler, küçük oturma odalarının daha geniş görünmesini sağlar.

Alanı daha çekici hale getirmek için oturma odasındaki kapıları dekoratif bir duvar vurgusu olarak kullanın. 

Hazırsanız en çok beğenilen salon renkleri arasından seçiminizi yapabilir ve salonunuza enfes bir dokunuş katabilirsiniz!

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir