Salon Dekorasyonu

Salon Takımı Nasıl Seçilir? Nelere Dikkat Edilir?

Salon takımı nasıl seçilir konusu özellikle evlerde çok fazla zaman geçirilen salonun dekorasyonu için pek çok kişi tarafından merak edilen bir konudur. Salon takımları salonun en gözde parçalarıdır. Bu nedenle oldukça dikkat edilir. Ayrıca yüksek fiyatları dolayısıyla uzun ömürlü kullanımı istenir. Uzun yıllar boyunca rahatlıkla kullanılabilmeleri için seçim sırasında dikkatli olunması gerekir. Ciddi bir araştırma yapılmalı ve zaman ayırılmalıdır.

Zaman 

Salon takımı seçimi için dikkat edilmesi gereken ilk konu seçim için ayrılması gereken zamandır. Kaliteli ve şık bir salon takımı almak evde yapılan büyük yatırımlardan bir tanesi olarak görülür. Bu nedenle ani kararlar verilmemesi büyük önem arz eder. Bu noktada gerekli mobilyacıların görülmesi ve hemen karar verilmemesi adına uzun bir zaman ayırılması gerekir. Görülen farklı çeşitler ile solan takımları hakkında bilgi sahibi olmak kolaylaşır ve doğru seçimin yapılması mümkün hale gelir. Doğru seçim yapıldıktan sonra uzun yıllar boyunca rahat bir şekilde kullanım söz konusu olacaktır.

Malzeme

Salon takımı en çok vakit geçirilen alanda bulunduğu ve genellikle yorgunluğun atıldığı önemli bir parçadır. Bu nedenle dayanıklılığı oldukça önemlidir. Dayanıklı malzeme seçimi kişinin bütçesi için tasarruf anlamına gelir. Yüksek bir bütçe ayrılan salon takımlarının kısa süre içerisinde kullanılamaz hale gelmemesi için iskeleti ve ayakları gibi malzemelerin dayanıklı olması gerekir. Bu şekilde kullanım sırasında kısa süre içerisinde herhangi bir problem ile karşılaşılmasının önüne geçilecektir. Kullanım süresi göz önüne alındığında pahalı görülen takımların uzun ömürlü olduğu unutulmamalıdır.

Kumaş

Salon takımı seçimi nasıl olmalı konusunda dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi kumaş seçimidir. Kumaş üzerinde durulması gereken önemli noktalardan bir tanesidir. Temizlik açısından bakıldığında silinebilir kumaşların tercih edilmesi daha rahat kullanım sağlayacaktır. Ayrıca evcil hayvan sahipleri için hayvanların koltuklara zarar vermemesi adına tay tüyü gibi daha zor yıpranan kumaşlar tercih edilebilir. Bu şekilde takımın uzun süre boyunca kullanımı söz konusu olur. Kadife ya da deri kumaş tercih edildiğinde kısa süre içerisinde hayvanlar tarafından farkında olmadan dahi yıpranması söz konusu olabilir. 

Odanın Büyüklüğü

Salon takımlarının seçimleri sırasında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise kullanılacak olan odanın büyüklüğüdür. Takımın kişinin zevkine göre seçilmiş olması odada rahat kullanılamıyor oluşu ile çıkmaza girebilir. Bu noktada takımların görünüşleri kadar kullanılacak olan odaya da önem verilmelidir. Küçük bir salon için daha minimal tarzda koltuklar tercih edilebilir. Anca büyük ve geniş salonlarda küçük koltukların orantısız kalması söz konusu olacaktır. Bu noktada duvarların ve odanın büyüklüğü ölçülmeli ve ona göre bir karar verilmelidir. 

Rahatlık

Salon takımı satın alırken dikkat edilecekler arasında en önemli noktalardan bir tanesi de koltukların rahatlığıdır. Özellikle üzerinde çok fazla zaman geçirilen mobilyalardan bir tanesi oldukları için konfor oldukça önemlidir. Bu noktada sert ya da yumuşak sünger tercihi yapılmalıdır. Yumuşak süngere sahip ve danseti yoğun olan koltukların daha rahat oldukları bilinir. Ancak kişinin kendi konforu açısından hangisinde rahat ettiğine karar vermesi büyük önem arz eder. Yükse fiyatlar söz konusu olduğu için doğru karar verilmesi daha sonrasında büyük rahatlık sağlayacaktır. 

Fonksiyonlar

Salon takımı seçiminde fonksiyonlar da göz önünde bulundurulmalıdır. Bu noktada kişinin ihtiyaçlarına yönelik karar vermesi gerekir. Özellikle çok fazla misafir ağırlanan bir salon için tercih edilecek koltukların açılabilir ve büyük bir yatak olacak şekilde tercih edilmesi büyük avantaj sağlayacaktır. Ayrıca depolama olarak kullanılacak olan takımların ise sandıklarının geniş olmasına önem verilebilir. Bu gibi ihtiyaçlar söz konusu değil ise bu tür özellikleri barındıran salon takımları yerine daha kullanışlı diğer modeller tercih edilebilir. 

Tasarım

Salon takımı satın alırken nelere dikkat edilmeli konusunda göz ardı edilmemesi gereken noktalardan bir tanesi de koltukların tasarımlarıdır. Her zevke hitap eden tasarımlara sahip takımların bulunması mümkündür. Bu noktada kullanılacak olan alanın dekorasyonu ve tasarımına uyumu dışında kişinin modern ya da retro tarzı gibi hangi tarzı tercih edeceği de önemlidir. Ne tarz bir takım seçileceğine karar verildiğinde salon takımının seçimi oldukça kolaylaşacaktır.

 

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir