Salon Dekorasyonu

Küçük Salonları Büyük Gösterecek Dekorasyon Fikirleri

Küçük salonları büyük gösterecek dekorasyon fikirleri son zamanlarda evlerin metrekarelerinin düşürülmesi ile öne çıkmaya başlamıştır. Eşyaların sığdırılması için ve konfor alanının oluşturulması için dekorasyon fikirleri büyük önem arz eder. Küçük salonların daha büyük hale dönüştürülmesi için kullanılan dekorasyon fikirleri ile mekanların daha ferah bir hale getirilmesi sağlanır. Ayrıca kişilerin daha rahat hissetmeleri ve karmaşa görüntüsünün önüne geçilebilir. 

Salonun Düzeni

Küçük salonların daha büyük hale gelmesi için düzen oldukça önemlidir. Bu noktada depolamanın fazla yapılması bir karmaşa ortamının oluşmasına neden olur. Görsel kalabalığın oluşması sonucunda özellikle yorgunluğun atıldığı ve keyifli vakitlerin geçirildiği salonların rahatsız edici bir hal alması söz konusu olur. Düzen ve depolama adına küçük salonlarda kullanılan mobilyaların minimal olması önem arz eder. Özellikle büyük kanepeler yerine kullanılabilecek minimal köşe koltuklar alandan tasarruf edilmesini sağlayacaktır. Ayrıca depolama için duvara monte edilen dolap ya da askılar alanın daha ferah görünmesini sağlar. Kullanılan tüm mobilyalar küçük salonların büyük gösterilmesi adına önemlidir.

Aydınlatma

Küçük salonlarda kullanılan aydınlatmalar ile odanın daha ferah bir hale getirilmesi mümkündür. Bu noktada salonun ortasında büyük bir avize kullanımı yerine odanın daha ferah görünmesini sağlayacak spot ışıkları oldukça faydalıdır. Ayrıca duvar aplikleri ya da lambader gibi seçeneklerde değerlendirilebilir. Bu tür aydınlatmaların yanında doğal ışığın kullanımı için tercih edilen açık renk fon perdelerin üzerine ince tüller daha çekici bir ortamın oluşturulmasını sağlayacaktır. Ek olarak perdelerin uzun tercih edilmesi, kısa tercih edilen perdelerde olduğu gibi odanın daha basık görünmesini engelleyecektir. Odanın daha yüksek tavanlı görünmesi ile daha geniş algısı yaratılabilir. 

Renk Seçimi

Küçük salonların daha ferah görünmesi adına renk seçimine önem verilmelidir. Özellikle daha koyu seçilen renkler ışığı emerek salonun daha dar görünmesine yol açacaktır. Bu nedenle özellikle küçük salonların daha büyük görünmesi için açık tonlar tercih edilmelidir. Ayrıca parlak yüzeyli aksesuarlar ile ışık salınımı yapılması söz konusu olacaktır. Cam detaylı dolaplar gibi ürünlerin tercih edilmesi sonucunda daha ferah ve aydınlık bir salonun elde edilmesi mümkündür. Bunların yanında zeminin açık renk seçilmesi salonun daha büyük görünmesini sağlayacaktır. 

Ayna Kullanımı

Küçük salon dekorasyonu için tercih edilenler arasında sıklıkla tercih edilenlerden bir tanesi aynalardır. Aynalar ile özellikle küçük salonlar gibi dar alanların derinmiş algısı güçlendirilir. Aynalar salonun daha büyük görünmesini sağlarken aynı zamanda pencereye yakın yerleştirilen aynalar ile gün ışığından en yüksek verimin alınması da sağlanabilir. Odanın daha aydınlık ve ferah olması daha büyük görünmesine neden olacaktır.

Çok Amaçlı Mobilya 

Özellikle küçük salonlar için tercih edilecek çok amaçlı mobilyalar ile salonların daha büyük bir hale gelmesi söz konusu olur. Sadece bir orta sehpa yerine zigon sehpa gibi parçaları olan bir orta sehpa kullanımı yerden tasarruf sağlarken aynı zamanda eksiklerin de tamamlanmasını sağlar. Ayrıca küçük boyutlarda tercih edilen ve yatağa dönüşen bir koltuk seçimi ile misafirlerin rahat bir şekilde ağırlanması söz konusu olur. 

Aksesuar Kullanımı

Aksesuar kullanımı dekorasyon için oldukça önemlidir. Ancak küçük salonun daha büyük olması için dağınıklıktan kurtulmak gerekir. Bu noktada aksesuar seçimi açık renklerde ve az sayıda yapılmalıdır. Dağınıklığın ortadan kaldırılması ve aksesuar yoğunluğunun engellenmesi ile odanın daha büyük hissedilmesi söz konusu olacaktır. Günlük hayatta kullanılan malzemelerin ise saklama kutusunda saklanması karmaşanın ortadan kaldırılmasını sağlar. Bu şekilde daha az obje ile daha ferah bir ortam yaratılacaktır. 

Yanılsama Kullanımı

Küçük salonların daha büyük görünmesi için yanılsama yaratılabilir. Yanılsamanın yaratılması için orantıların kullanılması gerekir. Bu noktada yatay ve dikey zeminin iyi değerlendirilmesi gereklidir. Şeritli duvar kâğıdı kullanımı bir yanılsama yaratacaktır. Basık bir oda için dikey şerit kullanıldığında odanın daha uzun görünmesi sağlanabilir. Duvar kâğıdı seçiminde mobilya ile uyumuna dikkat edilmelidir. Ayrıca perdenin tavana yakın asılması daha geniş algısı yaratacaktır. Mobilya gruplarının dağıtılması yerine beraber kullanılması odanın orantısına göre ferahlık katabilir. Ayrıca zeminin olabildiğince açık bırakılması ile daha geniş algısı yaratılabilir. Kullanılan mobilyaların ise yüksek ayaklı seçilmesi küçük salonun daha geniş olduğu yanılsamasını oluşturacaktır. 

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir