Genel Dekorasyon

Halıdan Zor Lekeler Nasıl Çıkar ?

Halılar en popüler ev eşyalarından biridir. Halı ayaklarınızın altındadır, bu nedenle kolayca kirlenir. Halıdan zor lekeler nasıl çıkar ? Halılardan leke nasıl çıkar, insanların merak ettiği bir konudur. Halılarda inatçı lekeler oluştuğunda bunları nasıl temizleyeceğinizi düşünebilirsiniz.

Uzun bir günün ardından güzel bir fincan çay ile rahatlayın veya soğuk bir gecede kendinizi ısıtın. Günün sonunda, arkanıza yaslanıp bir fincan çay ile rahatlamaya hazır olduğunuzda, yapmak istediğiniz son şey temizlik yapmaktır. Ne yazık ki, beklenmedik bir şekilde halınızın üzerine sıçrayan bir şey olursa, hızlı davranın ve lekeyi halınızın üzerinden çıkarmanın bir yolunu bulun.

Bu nedenle, bu yazıda size halınızdaki lekeleri çıkarmanın bazı etkili ve kolay yollarını göstereceğiz. Ayrıca döşemenizin veya halınızın küçük, görünmeyen bir alanında leke çıkarma testi yapabilirsiniz.

Leke Çıkarıcı Ürünleri Kullanarak Halıdaki Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Öncelikle çay lekesini bir bezle kurulayarak lekenin çoğunu halıdan çıkarmalısınız. Daha sonra lekenin yoğunluğunu azaltmak ve daha fazla lekelenmeyi önlemek için su eklenmelidir.

Lekeli alana halı leke çıkarıcı uygulayın ve fırçalayın. Leke hala temiz değilse, sirke ve su karışımına batırılmış bir bez veya süngerle lekeyi ovalayın. Soğuk suyla durulamadan önce lekeyi yaklaşık 5-10 dakika ovalayın. Çay lekesinin tamamen temiz olduğunu görebilirsiniz.

Karbonat Kullanarak Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Birçok leke çıkarıcı gibi karbonatta lekeleri çıkarır. Peki karbonat kullanarak lekeler nasıl çıkarılır? Bir kapta su ve kabartma tozunu karıştırın. Bezin bir ucunu kaseye batırın. Bez ıslaksa, doğrudan lekeli bölgeye uygulayın. Ardından soğuk su ile durulayın. Leke tamamen çıkmadıysa işlemi baştan leke tamamen çıkana kadar tekrarlayabilirsiniz. Kalın bir kıvama gelene kadar suya kabartma tozu ekleyin, ağartıcı lekeli bölgeye uygulayın ve 10-15 dakika kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra temiz bir diş fırçası ile fırçalayın. 2- Yukarıdaki adımlar ağartıcı lekesini çıkarmazsa ikinci bir yöntem olarak alkol kullanılabilir.

Sirke Kullanarak Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Bu yöntemde ise sirke kullanarak lekeler nasıl çıkarılır? Yöntemini ele alacağız. Bunun için yaklaşık 60 ml beyaz sirke ve yaklaşık 120 ml ılık sudan oluşan bir çözeltiye ihtiyacınız olacak. Ardından lekeli bölgeyi temiz bir bezle leke tamamen yok olana kadar ovalayın.

Beyaz giysilerdeki çamaşır suyu lekelerini şu basit adımları izleyerek çıkarın: 1 yemek kaşığı beyaz sirkeyi 2 yemek kaşığı su ile karıştırın. Kirli alanın kir ve tozdan arınmış olduğundan emin olun. Temiz beyaz bir bezi soğuk suya batırın ve kirli alanı silin.

Tuz Kullanarak Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Halı lekelerini tamamen çıkarmak için 6 yemek kaşığı tuzu 2 yemek kaşığı limon veya limon suyu ile karıştırıp kuru bir bez üzerine sürün. Bisikletlerden, ferforje mobilyalardan ve her türlü metalden lekeleri kolayca çıkarır. Bir süre bekleyin, durulayın ve iyice kurulayın.

Bunun için halı lekelerinden hemen sonra lekenin üzerine nemli bir bez konulmalıdır. Böylece kumaş halıya bulaşmayan tüm sıvıları emecektir. Bez dökülen sıvıyı emdikten sonra lekeye bolca tuz serpmek ve ardından biraz maden suyu dökmek gerekir. Bu işlemden sonra yaklaşık 5-10 dakika bekleyin ve ılık su ile durulayın. Leke tam olarak çıkmamışsa leke gidene kadar işlem tekrarlanmalıdır. İşlemin sonunda tuz kullanarak lekeler nasıl çıkarılır? Sorusunun cevabını almış olacaksınız.

 Soda ile Halı Lekesi Çıkarma Yöntemi

Alanı bir bez ve soda ile temizleyin. Bu işe yaramazsa, biraz beyaz sirke ve suyu karıştırıp cam temizleyiciye dökün. Çözeltinin tamamını lekeli alana püskürtün ve 10-15 dakika kurumasını bekleyin. Ardından solüsyonu ve kiri emmek için temiz bir süngerle bastırın. Leke tamamen geçtiğinde ılık suyla durulayın. Halının saçaklarını doğal yönünde elle fırçalayın.

Son olarak, alanın üzerine beyaz bir kağıt havlu koyun ve bir çubuk veya başka bir ağır nesne ile bastırın. Telefon rehberi. Havlular halıdaki nemi emecektir. Havluyu halı kuruyana kadar, genellikle bir gün kadar açık bırakın.

Limon İle Halı Lekesi Çıkarma Yöntemi

Çay ve kahve lekeleri beklerken sarı veya kahverengi lekelere dönüşebilir. Bildiğiniz gibi halılardaki sarı lekeler genellikle temizlik ürünleriyle bile çıkarılamaz. Bu yüzden doğal ve etkili yöntemleri öneriyoruz.

Limon asit içerdiğinden halılardaki sarı lekelerde çok iyi etki eder. Halı yıkama suyuna limon suyu eklemek halılarınızdaki sarı lekeleri çabucak yok edecektir. Böylelikle limon ile halı lekesi çıkarma yöntemi konusunu sizlere sunduk.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir