Genç Odası Dekorasyonu

Çocuk Odası Tasarlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Çocuk odası tasarlarken, çocuğunuzun hangi yaş grubunda olduğu, nasıl bir oda istediği önemlidir. Hangi yaş grubunda olursa olsun kendi istediklerini bir şekilde belli ederler. 

Küçük yaş grubunda, en çok etkilendikleri izledikleri çizgi film kahramanlarını odalarında görmek isterler. Onlarla uyumak duvarlarında onları görmek isterler. Fakat bu istekleri yaşları büyüdükçe geçici olacaktır. 

Bundan dolayı odalarını dekore ederken sevdikleri kahramanları, çıkartma, poster gibi kullanırsak daha sonra değiştirme şansımız olur. 

Büyük, ergen yaş grubunun da kendi beğendiği, idol gördüğü kahramanları mutlaka vardır. Küçükler gibi odanın her yerinde görmek istemeseler de onları anımsatacak objeleri odalarında görmek isterler. 

Özgür Alanları Olsun 

Çocuk odalarını mobilya ile doldurmamak lazım, onlara oynayabileceği alanlar mutlaka bırakmalısınız. Arkadaşları veya kardeşi ile birlikte oyun oynayacağı alana ihtiyaç duyacaktır. Büyük eşyalar seçmeden veya en gerekli olanları alarak, bu alanı çocuklara yaratabiliriz. 

 

Her çocuk kendine ait gizli alanı sever. Hepimizin küçükken kurduğu çadırlarımızı hatırlayalım. Çocuğunuzun odasının içinde, kuracağınız bir çadır veya kartondan bir ev onun gizli alanı olacaktır.  Çocuk odası için çadırı çocuk eşyaları satan yerlerde bulabilirsiniz. 

Organik Ürünler Kullanılmalı

Küçük yaştaki çocuklar alerjik olmaya çok yatkındır. Kimi çocuk için geçici olsa da kimi çocuk için kalıcı bir hastalığa neden olabilir. Çocuk odası için organik ürünler , organik pamuklu giysiler, bebekler için kullanılan şampuanlar , doğal katkısız besinler ve anti-alerjik halılar gibi ürünler çocuğunuzun ve bebeğinizin sağlığı için önemlidir.

 

Maalesef artık günümüzde kullandığımız ürünler, besinler kimyasal içerdiğinden doğal ürün bulmak zorlaştı. Bundan dolayı çocuklarımızda alerjik belirtiler arttı. Anti-alerjik ürün kullanmak bu yüzden önemli bir hale gelmiştir. Özellikle halılar çok bakteri topladığından anti-alerjik özellikli halı seçmek önemlidir. Anti-alerjik halı bulamıyorsanız. Hiç halı sermemek veya küçük bir kilim sermekte çözüm olabilir. 

 

Doğru Mobilya Seçilmeli

 

Çocuk odası için doğru mobilya seçimi, çocuğunuzun hem güvenliğini arttırma hem de ev içi yaralanmalara sebep olabilecek mobilyaları seçmeme konusunda dikkatli olunmalıdır. 

Doğru mobilya seçiminde en önemli konulardan biri de mobilyalarda kullanılan boyalardır. Mobilyalarda kullanılan boyalar kurşun içermektedir. Bu yüzden çocuk mobilyası alırken satıcıya çocuk odası için kullanılan boyanın kurşun içerip içermediği bilgisini almanız gerekir.

Çocuğun odası sadece gerekli olan parçaların konulmasıyla dekore edilmelidir. Odalarını dekore ederken mutlaka çocuklarınızı da işin içine katmalısınız. Seçtiğiniz parçaları onlara da göstermek hangisini beğendiğini sormak gerekir. Çocuklarla beraber seçim yapmak onların karakterini de olumlu yönde etkileyecektir. 

Çocukların odaları dekore edilirken ilgileri, sevdikleri objeler göz önüne alınmalıdır. Hatta sevdikleri renklerde. Çocuklar odalarını kendi istedikleri mobilyalar, objelerle dekore ederlerse o kadar benimser ve sahiplenirler. 

Ayrıca, çocukların oyuncaklarını koyacakları dolaplar, çocukların ulaşabilecekleri bir yerde olmalıdır. Oyuncaklarını oynadıktan sonra toplamaları ve dolaba koymaları gerektiğini sık sık hatırlatırız. Ulaşabilecekleri dolap bu görevler için doğru bir seçim olacaktır. 

 

Aydınlatma ve Aksesuarlar 

Tek noktadan bütün odayı aydınlatan bir aydınlatma doğru bir seçim olacaktır. Gün ışığına yakın bir aydınlatma tercih edilebilir. Ayrıca çalışma alanı içinde aydınlatma kesinlikle gereklidir. Çocuğun ders çalışırken konsantre olması açısından önemlidir. 

 

Çocuk odası için aksesuar seçimi de çok önemlidir. Duvarlarda fazla aksesuar olması çocuğun uyurken odaklanmasını engelleyebilir, daha sade duvarlar hem göz yormazlar. Duvardaki şekiller ne kadar sempatik olursa olsun çocukların hayal gücü, onları korkacağı şekiller haline gelebilir. O yüzden duvar kâğıdı, obje ve oyuncak seçimi yapılırken bu konuya da dikkat edilmelidir. 

Kitap Alışkanlığı Küçüklükten Başlar

Kitap okuma alışkanlığı da küçük yaşlarda başlar. Odalarına ulaşabilecekleri boyutta kitaplık koymak, hem istedikleri kitapları alıp okumalarına yardımcı olur. Çocuğun ulaşabildiği kitaplık içindeki renkli kitaplar her zaman ilgisini çekecektir.  Kitap okuma alışkanlığı edinecektir. 

Ayrıca dağıttığı kitapları yerine koyma görevi onu düzenli olma alışkanlığını kazandırmak için de doğru bir yönlendirme olacaktır. 

Çocuklarımız için hep en iyi şeyleri isteriz. Odalarını dekore etmekte bunlardan biridir. En güzel oda onların olsun isteriz. Tasarım çocuk mobilyası ile çocuklara hitap edecek, klasik mobilyalardan farklı, daha fonksiyonel, daha işlevsel alternatif mobilyaları da tercih edebilirsiniz.  

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir