Genç Odası Dekorasyonu

Standartlardan Farklı Çocuk Odası Tasarımı Nasıl Yapılır ?

Çocuk odası dizaynı kimilerinin pek önemsemediği bir konudur. Ancak hayatlarının ilk yıllarını yaşayan çocuklar için durum hiç öyle değildir. Odaları hayalgüçlerini ne kadar beslerse o kadar şanslı ne kadar kullanışlı olursa o kadar rahat olacaklardır. Bundan dolayı çocuk odası dekore etme işi çok önemli ve dikkat isteyen bir iştir. Renkler kişilerde bazı duyguları öne çıkarmaktadır. Canlı ve parlak renkler çocuğu daha huzursuz yaparken soft renkler, toprak tonları yatıştırır. 

 

 

Bundan dolayı duvar rengi, dekor ürünleri bu renklerden seçilmelidir. Pembe kullanılacaksa toz pembe kahverengi tercihse sütlü kahve kullanılmalıdır. Özellikle giyisi dolabı çok büyük alınmamalıdır. Çocuğunuz büyüdükçe o dolap sizlere yetmeyecektir. Bundan dolayı büyük parçalar dediğimiz giyisi dolabı, komidin, yatak büyük alınmamalıdır. Ve mobilya rengi her değişimi kaldırabilecek şekilde olmalıdır.

Krem üzeri yaldızlı objeler hem dikkat dağıtıcı öğe olmayack hem de şık duracaktır. Parlak detayları doğrudan kullanmak yerine hissettirecek şekilde tercih etmelisiniz. Çocuk odası dizaynı çocukların konsantrasyonunu bozacak şekilde olmamalıdır.

Her Zaman Sadeliği Seçin

Halı ve aydınlatma seçimi çocuk odası dizaynı için  çok önemli bir konudur. Halı seçiminde parlak renkleri tercih edebilirsiniz odanın geneline bakarak. Renk uyumunu eşyalarla dengelemek çok önemlidir. Büyük halı kullanmak yerine ufak halılar kullanmak sizler için faydalı olacaktır. Özellikle oyun parkuru tarzı halılar ilk etapta çok kullanışlı olsa da çocuk büyüdükçe işlevsizleşmektedir. Bu yüzden ne alınacaksa ufak boyu tercih edilmelidir. Aydınlatmada da ölçüt ampülden dolayı renk değişimi yaşanmayan avizelerin seçilmesidir. Aydınlatma çocuğun dikkatini dağıtacak şekilde olmamalıdır. Bu yüzden çok hareketli avizeler yerine daha sade mümkünse tek renk avizeler kullanılmalıdır. Avize, perde, halıda ne kadar düz renkler seçerseniz yatak örtüsü gibi değişebilen parçalarda farklı desenler kullanma ihtimaliniz artar. 

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir