Salon Dekorasyonu

Popüler tasarım Akımı: Avangard Mobilya Tasarımı

Avangart Mobilya ya da Avangard mobilya kavramları yazım şekli açısından birbirinden farklı olmasına rağmen son yıllarda sık sık karşımıza çıkıyor. Son yılların en çok tercih edilen dekorasyon tarzlarından biri olan Avangard dekorasyon ne olduğu ise yazımızın içinde gizli.

Dilimize avangart kelimesi Fransızca’dan geçmiş askeri bir sözcüktür. Anlamı “öncü birlik” olmasına rağmen moda ve dekorasyon dünyasına ezber bozan, sıra dışı anlamıyla giriş sağlamıştır. Dekorasyon tasarımı olarak Avangard mobilya standart dışı, kalıpların dışına çıkan yenilikçi tasarımları tanımlamak için kullanılmaktadır.

Klasik Avangart Tasarım İle İhtişamlı Evler Mümkün

Her ne kadar avangart dekorasyon için yapılan bu tanım klasik mobilyadan uzak bir kavram gibi görülse de, ülkemiz ve dünyadaki mobilya üreticileri tarafından yaratılan avangart klasik mobilyalar, kalıpların dışında farklı tasarımlarla gösteriş ve lüksü bir araya getirmektedir. Klasik tarzda tasarlanan mobilyaların, avangart dizayn ile harmanlanarak ortaya çıkarılan klasik mobilya normlarından farklı olarak zenginlik göstergesi mobilya modelleri son yılların trend mobilya modelleri olmaktadır. Avangard tarzın sınırları olmaması tarzın çok karmaşık ve yorucu olduğu düşüncesini doğursa da, işlemeli ve oymalı mobilyalar, cesur renk seçimleri ve ayrıntılı aksesuarlar ile klasik mobilya tarzının yeni bir yorumunu sağlanmaktadır.

Klasik dekorasyonlarda koyu ve ağırbaşlı renkler tercih edilirken, avangart mobilyalarda parlak renklerin tercih edildiği görülmektedir. Estetik anlayışı sağlayan esas unsur avangart mobilyaların yanındaki gösterişli ve yorucu olmayan ihtişamlı aksesuarlardır. Klasik avangart olarak adlandırılan bu tarzın en önemli özelliği mobilyaların kumaşındaki ve renklerindeki çarpıcı kontrast etkisidir. Modern dekorasyonlarda kontrast uyumsuzluğu ve aynı şekilde birbiriyle uyumsuz mobilyalarla renklerin karmaşası sıkça kullanılan bir unsurken, klasik avangart dekorasyonda renk ve mobilya uyumunda eşsiz bir birliktelik olmasına dikkat edilmektedir. Mobilyanın renginin odanın ana karakterini belirlediği düşünüldüğünde koyu renklerin çokça kullanıldığı klasik avangard dekorasyonu tamamlayıcı süslü avizeler odanın ihtişamını arttıracaktır. Genellikle avangart oturma grupları ve avangard yatak odası takımlarının lüks görünümünü arttırmak için kullanılan görkemli avize ve alaturka öğeler taşıyan gösterişli aydınlatmalar işlemeli avangart mobilyaların ihtişamını arttırmaktadır.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir