Ev Dekorasyon Fikirleri

Evimi Boyatacağım Rengine Karar Veremiyorum ? Öneriler

Kişiler evlerini boyatacağı zaman çok kararsız kalmaktadır. Bizde bu makalemizde evimi boyatacağım rengine karar veremiyorum konusunu ele alacağız. Muhtemelen yeni bir eve taşındınız veya yaşam alanınızı yeniden dekore etmeniz gerekiyor, bu yüzden duvarlarınızı hangi renge boyayacağınıza karar veriyorsunuz. 

Tercih Ettiğiniz Renk Paletinin İzinden Gidin

Uyumlu ve şık bir ev tasarımı elde etmek için mobilya, halı, perde ve hatta dekorasyonların hepsinin koordine edilmesi gerekir. Bu uyumun sağlanmasında ürünün sadece şekli değil rengi de önemli rol oynamaktadır. Evinizin renk paletine uygun renklerde duvar boyası seçmek, “Evime hangi renkler uyuyor?” sorusudur. Sorunun ana cevaplarından biri.

Örneğin ben oturma odamda minimalist bir tarz benimsiyorum ve siyah, beyaz ve gri tonlarında bir renk paleti tercih ediyorum. Bu durumda, duvarlar için gri tonlarını veya sadece beyazı seçebilirsiniz. Duvarlarda kullanabileceğiniz farklı renklerle oturma odanızın daha az sağlam ve daha hareketli olmasını istiyorsanız, bir duvarı (TV’nin arkasındaki duvar gibi) siyaha boyayın ve diğer duvarları aralıkta boyayın. 

Renklerin Psikolojik Etkilerini Değerlendirin

Duvarların rengine karar verirken rengin psikolojik etkisi de göz önünde bulundurulmalıdır. Renklerin psikolojik etkilerini değerlendirin. Çünkü herhangi bir alanda yoğun renk kullanımı olumsuz yansımalara neden olabilir. Örneğin, iştahı ve öfkeyi tetikleyebilen bir renk olan kırmızı, bir yatak odası veya yemek odası için uygun olmayabilir.

Evinizi Aydınlık Göstermek İçin Nasıl Renkler Seçmelisiniz?

Evdeki bazı odaların küçük veya karanlık olması duvar rengi seçimi için çok önemlidir çünkü seçeceğiniz boya rengi odayı olduğundan daha büyük ve ferah gösterebilir. Koyu renkler ışığı yansıtamadıkları için küçük bir alan izlenimi verebilirler. Açık renkler ise ışığı yansıtabilir ve bir odanın daha geniş ve ferah görünmesine yardımcı olabilir.

Evinizin aydınlık görünmesi için parlak renkler kullanmanız gerektiği kabul edilen bir gerçektir. Ama bu yeterli değil. Evinizin aydınlatma koşullarına uygun rengi seçmek, evinizin daha parlak görünmesini sağlayabilir. Aydınlık bir eviniz varsa, koyu renkler bile evinizin daha aydınlık görünmesini sağlayabilir. Evinizi aydınlık göstermek için nasıl renkler seçmelisiniz? Konusunu açıkladık. Bu aydınlık için birkaç tane renk açıklayacağız. Bunlar aşağıdaki gibidir. 

Gri Boya Renkleri Seçmek 

Karanlık bir odayı gri ile aydınlatmak biraz çılgınca görünüyor. Ancak, yumuşak, sessiz gri aydınlatmaya bağlı kalırsanız, odanın nasıl aydınlandığına şaşıracaksınız. Mor, lavanta ve pembe gibi sıcak gri tonlar, koyu yüzey tonlarıyla en iyi sonucu verir. Armatür, hafif ahşap zeminli kuzeye bakan odalar ve hafif ahşap yüzeylere sahip kuzeye bakan ortamlar için uygundur. Yine en önemli faktör ışığın doğru kullanılmasıdır.

Mavi Boya Renkleri

Evinizi aydınlatan renkler arasında mavi en iyi nötr renklerden biridir. Ancak mavi tonlarına da dikkat etmelisiniz. İster gök mavisi, ister pudra mavisi, isterse bebe mavisi deyin, mavinin daha yumuşak tonları duvarlara ışıltı katar ve yumuşatır. 

Açık mavi, açık gökyüzü ve bulutların üzerinde uçuyormuş hissi verdiği için odalar için favori bir renktir. Özellikle beyaz süslemelerle eşleştirildiğinde odaya biraz ışık verebilir. Yeterince ışık almayan alanlar, oturma odaları ve banyolar uçuk mavi renkte bile muhteşem görünür. 

Açık gri mavi tonları yatak odasında kullanım için mükemmeldir. Odanızı daha geniş gösterebilir. Toz mavi, özellikle koyu renkli ahşap mobilyalar ve beyaz ile eşleştirildiğinde, bir evin karanlık tarafını da aydınlatabilir.

Yarı Mat Boyaları Tercih Etmek

Parlak renkler aşırı ışık yansımasına neden olur. Yarı mat boyaları tercih etmek  ışığı daha az yansıtır. Bu nedenle yarı mat vernikleri tercih etmek daha iyidir. Yarı mat boya, ışığı dengeli bir şekilde yansıtarak çevrenin yeterince parlak görünmesini sağlar. Bu şekilde ihtiyacınız olan rahatlamayı sağlayabilirsiniz.

Duvarlarınızda Trend Renklere Yer Verin

Renk paleti, renklerin psikolojik etkisi, evinizi aydınlatacak boya seçimi. Elbette hepsi doğru seçimi yapabilmek için önemli. Ancak ev dekorasyonu trendlerini takip etmeyi seviyorsanız ve yaşam alanınıza çağdaş yansımalar getirmek istiyorsanız, dönemin popüler renklerine de göz atmanızda fayda var! gri tonları son yıllarda popüler tercihler haline geldi. Ayrıca bu yılki Pantone renkleri de iç mekan tasarımının belirleyici unsurları arasında yer alıyor. Bu, duvarlarınızı bu yılın Pantone rengiyle boyayabileceğiniz anlamına geliyor. Duvarlarınızda trend renklere yer verin konusuna açıklık getirdik. Umarız sizler için faydalı bir çalışma olmuştur.

 

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir