Ev Dekorasyon Fikirleri

Romantik Dokunuşlarla Parizyen Ev Dekorasyonu

Romantik stile sahip ev eşyaları ile parizyen ev dekorasyonu yapılabilir. Özellikle sın yıllarda parizyen dekorasyon fikirleri sıklıkla araştırılıyor. Sade, şık ve romantik eşyalar ile odanıza farklı bir hava katabilirsiniz. Oturma odanızda, yatak odanızda ve antre için parizyen şık dokunuşlar yapabilirsiniz. Romantik stilde olan eşyalar için parizyen dekorasyonun en önemli parçasıdır. Eğer ev dekorasyonunuzu yenilemek istiyorsanız parizyen romantik dekorasyonlar yapabilirsiniz. Peki, parizyen dekorasyon nedir? 

Dekorasyonun her bir parçasının stil barındırması ve Fransa’da evler de yayılan romantik bir hava katan dekorasyon çeşididir. Genellikle yeni evlenen kişiler ilk başta evini parizyen dekorasyon ile düzenliyor. Ancak uzun süre aynı eşyaları kullanmaktan sıkıldıysanız sizler de ufak tefek dokunuşlar yaparak odanıza romantik bir hava katabilirsiniz. 

Klasik Parçalar İle Romantik Dokunuşlar

Klasik mobilyalar ile parizyen ev dekorasyon fikirlerini inceleyebilirsiniz. Özellikle vintage, retro, antika vb. klasik ev eşyaları ile romantik dokunuşlarla parizyen ev dekorasyonu yapabilirsiniz. Vintage bir berjer ya da demir karyola kullanarak odanıza klasik bir hava katabilirsiniz. Parizyen dekorasyon da modern ve klasik mobilyalar sıklıkla kombin ediliyor. Son yıllarda ise parizyen dekorasyon fikirleri ile hem oturma odaları hem de yatak odalar daha zarif ve kusursuz dekore ediliyor.

Klasik mobilyalarınız var ise vintage veya retro dekorasyon parçaları koyarak parizyen bir dekorasyon oluşturabilirsiniz. Aynı zamanda parizyen dekorasyon için illa mobilya değişmeniz gerekmiyor. Halınızı veya perdenizi klasik model seçerek oturma grubunuzu antika veya vintage olarak kullanabilirsiniz. Odanızın içerisinde hem şık dokunuşlar hem de romantik parçalar ile parizyen ev stili havası yaratabilirsiniz.

Antika Eşyalar İle Parizyen Dekorasyon

Parizyen dekorasyonun en önemli parçası antika eşyalardır. Odanızın içerisinde antika şamdan, biblo, tablo vs. eşyalar kullanarak daha romantik bir hava katabilirsiniz. Antika eşyalar parizyen dekorasyon için en ideal fikirdir. 90’lı yıllardan kalma bir avize, eski dekoratif perdeler ve antika radyo kullanarak odanızın havasını anında değiştirebilirsiniz. Özellikle altın renkli duvar çerçeveleri klasik olduğu için hem sıcak bir hava hem de romantik bir tasarım yapmanızı sağlar.

Evinizde eski olan eşyaları atmak yerine antika, vintage ve retro kombinasyonlar yaparak parizyen dekorasyon oluşturabilirsiniz. Küçük halılar sererek zemini ön plana çıkarabilirsiniz. Özellikle priz dekorasyon da hem eşyalar daha azdır hem de açık renkte eşyalar kullanılır. Daha soft renkler ile dizayn edilerek odanın parizyen dekoru sağlanır.

Parizyen Ev Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Parizyen ev dekorasyonu fikirleri evin her odasında kullanılabilir. Eğer mutfakta kullanılacak ise çoğunlukla şeftali, lavanta, beyaz, mavi ve gümüş renkleri tercih edilmelidir. Aynı zamanda parizyen ev dekoru için vintage ve klasik parçalar kullanılabilir. Özellikle son yıllarda parizyen stili denildiğinde akla ilk ferforje ürünler gelmektedir.

Geometrik şekiller odaların tasarımı için oldukça önemli detaylardan biridir. Çoğunlukla geometrik desenli eşyalar yuvarlak şeklinde kullanılabilir. Dekorasyonda retro bir görünüm kazanmak için vitage ve klasik parçalar kullanılmalıdır. Fransa’nın sanata olan bağlılığı ile parizyen ev dekorasyonu stili romantizm barındırmaktadır. Sizlerde bu romantizmi evinize taşıyabilirsiniz.

Parizyen Stili İçin Hangi Renkler Tercih Edilmeli?

Parizyen stil her zaman açık renkler ve soft renklerden oluşan bir dekorasyondur. Özellikle parizyen ev stilinde geniş ve uzun pencereler ön plana çıkarılır. Bunun için beyaz perdeler, krem fonlar ve her zaman sadelikten yana olmak gerekir. Sıcak bir oluşumunu destekleyen parizyen stil evler de mobilyalar pembe veya siyah gibi dominant renkler kullanılabilir.

Vintage, retro ve klasik parçaların bir arada kullanımının yanı sıra hanımlar peluş ürünleri sıkça tercih ediyor. Parizyen dekoru için peluşları koltuk üzerinde kullanmak en doğrusu olacaktır. Klasik ayaklı mobilyalar, eskitme parçalar ve vintage ürünler parizyen dekorasyonun olmazsa olmazıdır. Evinizde parizyen dekorasyona uygun tatlı dokunuşlar yapabilirsiniz.

Parizyen stil bir evde sanatsal tablolar, taze çiçekler (ıslak lale vs.), entelektüel stilde heykeller, antikalar, ışıltılı ve kristal eşyalara yer verebilirsiniz. Özellikle ahşap eşyalar, peluş ve kürk detaylara yer verilmelidir. Beyazın hakimiyet kurduğu bir köşe gibi kırmızının hakimiyet kurduğu bir köşe tasarlanabilir. Bu sayede şık, klasik, vintage ve retro eşyalar ile parizyen evlerde dekorasyonu vurgulayabilirsiniz.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir