Genel Dekorasyon

Kalorifer Peteğini Dekoratif Objeye Dönüştürün

Son zamanlarda gelişen teknoloji sayesinde yeni yapılan evlerde kalorifer peteklerinin olmaması kalorifer peteğini dekoratif objeye dönüştürme için oluşturulan fikirlerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bu noktada özellikle yerden ısıtma gibi ısıtma yöntemlerinde kalorifer petekleri bulunmaz. Kalorifer peteklerinin ortadan kaldırılması ve daha güzel görünmesi açısından teknolojik sistemlere geçiş yüksek maliyetlidir. Pek çok kişi teknolojik ısınma yöntemlerine geçiş için yeterli bütçeye sahip değildir. Ancak burada unutulmaması gereken kalorifer peteklerinden daha uygun bir maliyetler kurtulmak mümkündür. Dekorasyona uyumlu ve şık bir hale dönüştürmek adına kullanılabilecek birkaç farklı yöntem bulunur. 

Çeşitli Renklerde Sprey Boyalar

Eski kalorifer peteklerinin görünümünün daha iyi bir hale getirilmesi için yapılabilecek en basit yöntem sprey boya almaktır. Evin tasarımına ve renklerine uygun bir şekilde sprey boya ile kalorifer peteklerinin yenilenmesi mümkündür. Bu şekilde daha estetik bir görünüme sahip olunabilir. Ayrıca üzerine eklenecek farklı desenler ile farklı bir atmosferin oluşturulması sağlanabilir. Ayrıca duvar renginde yapılan boyama ile peteğin görüntüsünün aynı renk algısı ile ortadan kaldırılması da sağlanabilir. Bu noktada tek yapılması gereken kişinin kendi zevkine en uygun rengi seçmesi olacaktır. 

Dresuar Kullanımı

Girişte bulunan kalorifer peteğini dekoratif bir objeye dönüştürmek için yapılabilecek yöntemlerden bir tanesi de dresuar haline getirmektir. Dresuarlar evlerin girişinde oldukça kolaylık ve rahatlık sağlayan mobilyalardır. Bu noktada peteğin etrafına yapılan kaplamalar ile mükemmel bir dresuar oluşturulabilir. Ekstra bir dresuar masrafına girilmesi de engellenir. Ayrıca girişte güneş gözlüğü, cüzdan gibi malzemelerin kaybolmadan durabileceği bir alan oluşturulmuş olur. Üzerine eklenen bir ayna ve dekoratif objeler ile mükemmel bir görüntü yakalanabilir. Çeşitli mumlar ya da vazo içerisine yerleştirilen çiçekler ile girişte muazzam bir görüntü yakalanacaktır. 

Yeni Bir Kitaplık

Özellikle salonlarda ya da çalışma odalarında bulunan kalorifer peteklerinin görüntüsünde kurtulmak için yapılabilecek en mantıklı şey kitaplık haline getirmektedir. Etrafına yapılan bir kaplama sonucunda mükemmel bir kitaplığın oluşturulması mümkündür. Ayrıca oldukça özel ve farklı bir hal alması sağlanır. Kitaplar için eklenen bölümlerin dışında üstüne eklenen bir ayna ya da çerçeve ile kusuruz bir görünüm yakalanabilir. Görüntüsünün yanında kalorifer peteğinden dekorasyon için kitaplığa dönüştürülmesi pratik kulanım için de uygun olacaktır. 

Çeşitli Yüzey Eklemeleri

Kalorifer petekleri farklı odalarda farklı boyutlarda olabilir. Bu boyutlar eklenen yüzeyler ile farklı amaçlar için kullanılabilir. Üzerine eklenen tabla ile peteğin gizlenmesi sağlanır. Ayrıca kaloriferin siyaha boyanması ve üzerindeki tabla ile eşsiz bir mobilya haline gelmesi mümkün olur. Üzerine eklenecek dekoratif ürünler için de farklı bir yerin oluşturulması sağlanmış olacaktır. Peteklerin ahşap renge ya da kişinin zevkine hitap eden bir renge boyanması üzerine de uygun bir yüzeyin eklenmesi sonucunda kusursuz görüntü yakalanır. Bunların yanında eklenen çerçeveler ile anıların yaşatıldığı bir alan oluşturulabilir. Yanına eklenen bitkiler ile sıcak ve samimi bir görüntü oluşturulacaktır. 

Depolama Kullanımı

Kalorifer peteklerinin görüntülerinin engellenmesinin yanında depolama alanları da oluşturulabilir. Bu noktada yapılan kaplamaya eklenen raflar ya da kapaklı bölmeler ile mükemmel bir depolama alanı oluşturulacaktır. Mutfakta bulunan kalorifer peteğini dönüştürme için yapılan kaplama ile mükemmel bir konsol oluşturulabilir. Yapılan dönüşüm ile yemek takımlarının depolanması için alan oluşturulabilir. Ayrıca banyoda bulunan kalorifer peteklerine eklenen raflı bölmeler ile havlular için depolama alanı oluşturmak mümkün olacaktır. Bu noktada kişinin ihtiyacına yönelik depolama alanı oluşturması mümkündür. 

Pencere Kenarında Eşsiz Oturma Alanları

Pencere kenarlarında bulunan kalorifer peteklerinin daha kullanışlı bir kaplama ile kapanması mümkündür. Bu noktada yapılan kaplamanın dayanıklı bir şekilde yapılmasına dikkat edilmelidir. Daha sonrasında eşsiz bir oturma alanı oluşturulabilir. Üzerine eklenen yumuşak minderler ile kusursuz bir görünüm elde edilir. Ayrıca pencere önünde minik bir kitap okuma alanı oluşturulmuş olur.

Kullanışlı Raflar

Halen kullanılan kalorifer petekleri kaplanmak istenmiyor ancak dönüştürülmek isteniyor olabilir. Bu noktada te yapılması gereken üzerine uygun bir raf yerleştirilmesidir. Bu şekilde çeşitli dekoratif ürünlerin sergileneceği bir alan oluşturulacaktır. Ayrıca üzerine ayna ya da tablo büyük büyük ilgi odağı objeler de eklenebilir. Burada olduğu gibi yapılan tüm kaplamalar ısıyı geçirgen şekilde yapılacağı gibi tamamen kapatılacak şekilde de yapılabilir. Kalorifer peteğinin dekoratif objeye dönüştürülmesi için kişilerin zevklerine ve hayal gücüne göre pek çok farklı oluşum ortaya çıkabilir. 

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir