Salon Dekorasyonu

Dekorunuza Uygun Koltuk Takımı Nasıl Seçilir? Nelere Dikkat Edilmeli ?

Ev aksesuarların en önemli unsurlardan birisi de hiç şüphesiz ki evin yapısına uygun doğru mobilya seçiminden geçer. Mobilya denince de akla ilk gelen “Dekorunuza uygun koltuk takımı nasıl seçilir?” sorusu oluyor. Evde en fazla zaman geçirilen alan olan oturma odası ya da salonlarda koltuk takımı bütün hava aksiyonunu belirler. Bu nedenle koltuk takımı seçiminde düşünüp doğru karar almamız gerekir.

Uzun Ömürlü Olması

Dekorunuza uygun koltuk seçerken uzun ömürlü olmasına, kalitesine dikkat etmek gerekir. Dekor değiştirmedikçe koltuk takımı da değişmemeli. Bunun için de sağlam yapılı kaliteli olmalıdır. Leke tutmamalı, nano teknoloji ile kendi kendini temizleyebilen bir koltuk takımı olmalı ya da su ve sabunla kolayca temizlenebilmeli. Antibakteriyel özellikte olması da temizlik açısından önemli bir unsur. Çünkü koltuklar derin temizlikle birlikte maalesef yıpranmaya maruz kalır ve ömrü kısalır.

Renge Göre Koltuk Takımı Seçmek

Koltuk takımı seçerken renk faktörünün önemi yadsınamaz. Bu sebeple dikkate değer bir mevzudur.

Klasik yağlı boya bir odada duvar ve döşemelerde sade renk tercih edilmişse seçeceğimiz koltuk takımı canlı renkleri olan hatta desenleri olan dahi seçilebilir. Duvar renkleri ve döşemeler çeşitli, tonlamaları geçişli ise ya da duvar kağıtları desenli tercih edilmişse sade renkler tercih edilmeli. Parçaları farklı renklerde koltuk takımı tercih ediyorsak bunlar zıt tonlarda olmalı biri odaya uygun diğeri tamamen zıt olmalı. Açık renk odalarda koyu renkli koltuk takımları tercih edilebilir. Koyu renkli odalarda ise odayı ferahlatmak aydınlatmak adına açık renk koltuk takımı tercihi yerinde olacaktır. 

Perde ve koltuk takımı renkleri kesinlikle aynı olmalı. 

Dokuya Göre Koltuk Takımı Seçmek

Doku konusu ev sahibinin tarzını, zevkini ele veren bir mevzudur. Dokuya uygun koltuk takımı seçmek gerekir yoksa koltuk takımı mekanda emanet gibi duracak ve dokunun da anlamını yitirmesine sebep olacaktır.

Ahşap tavan detaylı, şömineli evlerde kullanılacak koltuk takımının doğal, sıcak bir hava yaratması gerekir. Deri koltuk takımları ya da deri detaylı olanlar harika bir seçim olacaktır. Odayı tamamlayarak dekorasyona anlam kazandıracaktır. Sade, girintisi çıkıntısı az olan ya da hiç olmayan odalarda detayları çok, işlemesi el emeği fazla ya da kırlent, minder gibi parçalı ürünler tercih edilebilir.

 Odanın Boyutlarına Göre Koltuk Takımı Seçimi

Oda boyutu tercih edilecek koltuk takımı için es geçilemez bir faktördür. Oda boyutu büyük olduğu durumlarda büyük takım yani dörtlü koltuklar seçilmelidir. Aksi takdirde alan boş kalacak hem estetik hem ısıtma yönünden moral bozukluğuna sebep olacaktır. 

Büyük odalarda açık renkli koltuk takımları tercih edilmesi odayı tamamlaması boşlukları doldurması açısından önemlidir. Açık renk bilindiği gibi geniş ve büyük görünüme sebep olur. Koltuk takımının parçalarının fazla olması da kalabalık hissi uyandıracaktır.

Küçük odalarda parça sayısı az olan koltuk takımları tercih etmek ferah bir görüntü elde edilmesini ve odanızda alan açılmasını sağlayacaktır. Küçük odalarda koyu renk koltuk takımları tercih etmek ferah bir hava katmasının yanında odanızın daha geniş görünmesini sağlar. Oda boyutu küçükse tercih edilecek koltuk takımı köşe koltuk takımı olmalıdır. Onu kullanmak istemiyorsanız iki parçalı en fazla üç parçalı koltuk takımı kullanmanızı öneririz. Koltuk takımlarınızın saklama bölümü olursa da size alan açacaktır. Küçük odalarda mümkünse sehpa kısmı kendinde olan koltuklar seçmek kargaşayı da önleyecektir. 

Konsepte Uygun Koltuk Takımı Seçimi

Evimizde aksesuarlar şüphesiz ki tamamlayıcılardır ve tarzımızı belki de hayata bakış açımızı yansıtır. Aksesuarlara uygun koltuk takımı seçimi de zıt görüntüler yaratmaz akıcı ve estetik bir görünüm kazandırır.

Biblo, tablo gibi aksesuarlar fazlaysa koltuk takımı seçimimizi sade olanlardan kullanmalıyız. Aksesuar azsa koltuk takımımızın kalabalık olmasında sıkıntı yoktur.  Koltuk takımımızın ayakları orta sehpa, kitaplık, tv ünitesi gibi parçaların ayaklarına uygun olmalı. 

Odanın havası klasikse gümüşlük, vitrin, antika halı kullanılan bir evse koltuk takımımızın ahşap detayları gold olmasında fayda var. 

Oda bohem tarzda döşenmişse burada dikkat etmek gerekir. Bohemin temeli zıtlıklardır. Zıt renkler kullanmak, renklerle kontrastlık oluşturmak aradığınız güzel görüntüyü kazandıracaktır.

Odanıza şık ve ferah bir görünüm kazandırmak için koltuk takımı seçimi hakkında bilgi vermeye çalıştık. Umarız hayatınızı güzelleştirecek bir detaya değinmişizdir. Güzel, kaliteli, sağlıklı yaşam alanlarınız olsun.   

 

 

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir