Diğer

Tablo Çerçevesi Nasıl Seçilir?

Tablo çerçeveler, ev dekorasyonlarının ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Günümüzde iç mekanları renklendirmek ve hoş bir görüntü yaratmak amacıyla birçok tablo çerçeve kullanılıyor. Aynı zamanda çerçeveler, kullanılan resmi ya da fotoğrafı da koruyor. İster yatay ister dikey olarak seçim yapılabiliyor. Oldukça farklı çerçeve modelleri olması sebebiyle, çerçeve seçmek isteyenlerin seçimleri de zorlaşıyor.

 

Çerçevelerin, ahşap, lamine, kanvas gibi farklı modelleri bulunuyor. Burada alıcısının da zevki ve tarzı önemlidir. Kişi kendi zevki ve tabloyu kullanacağı iç mekanının diğer ögeleriyle de bütünleşecek şekilde seçim yapmalıdır. Seçimler ve dekorasyon konusunda, iç mimarlardan destek alabilirsiniz.

 Ev dekorasyonu için oldukça önemli olan tablo çerçevesi nasıl seçilir? Diye merak ediyorsanız bu yazımızda sizler için önemli ipuçlarını derledik.

Tablo Çerçevesi Nasıl Seçilir?

Resim, fotoğraf, ayna veya yazı vs. tablolara çerçeve alacaksanız ölçüleri farklılık gösterecektir. Online sipariş verecekseniz çerçeve ve tablo ölçülerine dikkat etmelisiniz.

Tablo çerçevesi nerede kullanılacaksa buraya uygun ölçüler seçmelisiniz.

Küçük bir duvar için kullanılacak çerçeveler, küçük boy seçilmelidir. Büyük boy seçimler, duvarın ve mekanın kalabalık görünmesine sebep olur.

Tablolar için en uygun alanlar, kalabalık olmayan yerlerdir.

Çerçeve nasıl bir tabloda kullanılacaksa, tabloya uygun bir modele karar vermelisiniz.

Her zaman öncelik tablonun ön planda olmasıdır. Tablo çerçevesi, tabloyu gösteren ve ön plana çıkartan en önemli unsurdur.

Eğer modern bir tablo için çerçeve seçeceksiniz, buna uygun yine modern bir çerçeve olmalıdır. Beyaz-gri-krem tonları genelde modern tabloların çerçeveleri için seçilen renklerdir.

Tablonuz klasik veya antika bir modelse, kabartmalı, kahverengi tonlarda seçimler yapabilirsiniz. Eski yapıların çoğunda çerçeveler kalın ve motifli seçilmiştir. Tablodan daha çok çerçeve göze çarpar. Eğer tablo daha ön planda olsun derseniz, daha ince bir çerçevede seçebilirsiniz.

Eğer tablonuz için alışveriş yapacaksanız, çerçeveleteceğiniz tabloda yanınızda olmalı. Bu sayede hem ölçü açısından doğru seçim olur, tasarım olarak daha uygun olanı bulabilirsiniz.

Tablo Çerçevesi En Sık Kullanılan Ölçüleri

 13×18 Çerçeve: Fotoğraf albümleri için basılan fotoğraflar bu ölçüde basılır. Duvarda kullanacaksınız birden fazla çerçeve düzenleyerek, bir kombin yapabilirsiniz. Masada ve konsol üstünde kullanım içinde ideal ölçüdür. En güzel anılarınızı ölümsüzleştirdiği gibi, mekanınıza ayrı bir hava katacaktır.

 

 30×40 Çerçeve: Bu ölçüde olan çerçeveler, genelde ikaz yazıları için kullanılmaktadır. Sizlerde yazı, fotoğraf tablolarınız için kullanabilirsiniz. Yazı ve fotoğraflar için, birkaç tablo yan yana getirerek farklı bir imaj çizebilirsiniz.

 

 35×50 Çerçeve: Resmi kurumlarda duvar çerçeveleri için genelde kullanılan ölçüdür. Okullarda ve yine resmi kurumların duvarlarında bulunan, İstiklal Marşı ve Atatürk resimlerinin genelde kullanıldığı ölçü budur. Sizlerde anlaşmalarınız ve çeşitli belgelerinizi bu ölçüde çerçeveletebilirsiniz.

 

 50×70 Çerçeve: Yağlı boya ve kanvasa özel basım tabloları için genelde seçilen ölçüdür. Özel günlerinizde çektirdiğiniz fotoğrafları büyük boy olarak kullanmak istiyorsanız, bu ölçü sizin için idealdir. Aynalar içinde uygun bir ölçüdür.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir