Salon Dekorasyonu

Salon Dekorasyonunu Doğru Yapmak için 8 Püf Noktası

İster klasik bir tarzda döşenmiş salonu tercih edin isterseniz de spor tarzda döşenmiş bir salonu, her iki seçenek için de salon dekorasyonunu doğru yapmak çok önemli bir konudur.

 

Salon seçiminde birçok stil vardır. Cesur, modern, klasik, fonksiyonel, sade vb gibi stillerde döşenebilen salonlar için 8 adet püf noktaya değineceğiz.

 

1 – Salon Dekorasyonu İçin Başlangıçta Plan Oluşturma

 

Salonunuzu dekore etmeye başlamadan önce yapmanız gereken birkaç aşama bulunmaktadır. Bu aşamalardan ilki salon dekorasyonu için başlangıçta plan oluşturma aşamasıdır. Bu aşamada siz ya da evinizi dekore edecek profesyonel, evinizin kağıt üzerinde küçük bir krokisini oluşturmalıdır. Bu çizilen krokinin üzerinde koltuğun, televizyonun, vitrinin var ise televizyon koltuğunun ya da sohbet köşesinin planları oturtulmalıdır.

 

2 – Mobilyaların Ölçeklendirilmesi

 

Salonunuzun krokisi üzerinde yerleştirmiş olduğunuz mobilyalarınızın ve aksesuarlarınızın ebatlarını belirlemeniz gerekmektedir. Kroki üzerinde mobilyaların ölçeklendirilmesi işleminin ardından, koltuklar ya da sehpa arasında olması gereken boş alanların mesafeleri hesaplanmalıdır. Örneğin koltuk ile sehpa arasında en azından bir kişinin rahatlıkla geçebileceği kadar bir alan olmalıdır. Başka bir örnek vermek gerekirse, vitrin ya da yemek masası ile oturma koltuğunuz ya da kanepeniz arasında bir miktar boşluk bulunmalıdır.

 

3 – Salonun Işık Alıp Almamasına Göre Eşyaların Konumlanması

 

Salon dekorasyonu için önemli konulardan birisi salonun ışık alıp almamasına göre eşyaların konumlanması aşamasıdır.

 

Camdan güneşin karşı duvara vurduğu bir alana televizyon yerleştirilmesi, kullanım açısından kişiyi oldukça zorlayıcı bir durumdur. Bu nedenle televizyona direk ışık vurmayan bir alanda televizyon konumlandırılmalıdır. Farklı bir açıdan değerlendirmek gerekirse, manzarası çok güzel olan bir camın önüne koltuk koyarak manzarayı kapatmak doğru bir tercih olmayacaktır. Yapılması gereken, koltukların ya da oturulacak alanların manzarayı görecek biçimde konumlandırılmasıdır.

 

4 – Dekorasyonda Açık ve Koyu Renklerin Harmanlanması

 

Salon dekorasyonunuzu sadece açık renklerden oluşturmanız ya da sadece koyu renklerden oluşturmanız, salonunuzun boğulmuş bir görünüme kavuşmasına neden olur. Bu nedenle açık renkli ve ferah bir salon dizaynı istiyorsanız açık renkleri kullanabilirsiniz fakat zıt renklerden de kontrast yapmanız gerekmektedir. Bu kontrast sayesinde evinizde daha derinlikli bir hava yaratabilirsiniz. Tasarımda sürekli koyu renk kullanılması da görsel olarak çok rahatsız edici olabilir. Koyu renk tasarımın aralarında kullanılan açık renkler, tasarımınızın dengeli görünmesini sağlar ve karanlık ve sıkıcı duygusundan salonunuzu kurtarır.

 

5 – Dekorasyonda Farklı Dokulara Yer Verilmesi

 

Genel olarak gözden kaçan bir tasarım olsa da farklı dokular insanlara farklı duygular hissettirir. Örneğin yastıkların dokusunda bulunan yumuşaklık hissini sağlayan peluş, ya da kadife detaylar, evinizin daha sıcak bir dekorasyona sahip olmasını sağlayabilir. Dekorasyonunuza pamuk, yün, deri, peluş, taş, cam, metal gibi farklı dokularda objeler kullanabilirsiniz.

 

6 – Dekorasyonda Döşeme Malzemelerinin Karıştırılması

 

Salon dekorasyonunuz için aldığınız salon takımı muhtemelen aynı döşemeden oluşmaktadır. Fakat satılan setlerin aynı döşeme malzeme ile yapılması sizin de dekorasyonunuzda bu şekilde kullanmanızı gerektirmez. Koltuk döşemelerinizi farklı renklerde ve farklı kumaşlarda tasarlayarak, daha farklı ve tarz bir salon görünümü elde edebilirsiniz. Mesela deri koltuğunuza kumaş bir kanepe ya da kumaş koltuk takımınıza deri kumaştan döşenmiş sandalyeler tercih edebilirsiniz.

 

7 – Salon Dekorasyonunda Kumaşın Önemi

 

Salon için tercih edeceğiniz koltuk kumaşı salonunuzun şık ya da daha basit görünmesine neden olabilir. Bu nedenle salon dekorasyonunda kumaşın önemi oldukça fazladır. Salonunuzu sürekli kullanmıyorsanız, daha özel kumaşlardan yapılmış koltukları tercih edebilirsiniz. Kadife ya da desensiz düz renkli kumaşlar, aşırı kullanımda çabuk kirlendiği ve yapısı değiştiği için çok kullanılmayan salonlarda tercih edilebilir.

 

8 –Son Dokunuşlar

 

Salon dekorasyonunda son dokunuşlarda aksesuarlar ve çiçeklendirme önemli bir yer tutar. Büyük ebatlı aksesuarlar salonunuza ayrı bir hava katacaktır. Mobilyanıza uygun tarzda aksesuar seçmeniz oldukça önemlidir. Ayrıca aksesuarlarda ayna kullanmak, salonunuzun çok daha ferah görünmesini sağlayabilir. Günlük kullanıma uygun tarzda bir salon dekore ediyorsanız, o zamanda dekorasyonunuza büyüklü küçüklü birçok saksı çiçeğini ilave edebilirsiniz. Bu stil salonunuzu botanik bir bahçe gibi huzurlu gösterebilir.

 

 

Salon dekorasyonunu doğru yapmak, bu bahsettiğimiz 8 püf noktayı uygulayınca oldukça basit ve keyifli olacaktır.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir