Salon Dekorasyonu

Salonunuzu Minimalist Stilde Nasıl Dekore Edebilirsiniz ?

Günümüzde birçok bina yapımına bağlı olarak bazı evler küçük olmak ile birlikte küçük salonlara sahiptir. Buna göre bakıldığında ev sahipleri söz konusu küçük salonları dekore etmekte zorlanabilmektedir. Küçük salonlar aslında bakıldığında ilk bakışta işlevsiz olarak görülmektedir. Fakat doğru bir dekorasyon planı ile söz konusu küçük salonlar kullanışlı hale getirilebilmektedir.

Bireylerin dekorasyon tarzlarında gün geçtikçe popüler olan dekorasyon tarzı da minimalist dekorasyonlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Söz konusu küçük salonları minimal olarak dekore etmek de bireylerin dekorasyon fikirleri arasında yer almaktadır. Peki küçük salona sahip evler nasıl minimal dekore edilmektedir. Sizler de bu soruya cevap arıyorsanız, yazımız içerisinde küçük salonlar için minimal dekorasyon tasarım fikirlerine ulaşabilirsiniz.

Ferah Renkler ile Minimalist Stil Yaratmak

Aslında bakıldığında her bireyin kendine ait bir minimal tarzı vardır. Söz konusu minimal küçük salon yaratmak için ilk olarak bireyin kendi tarzını belirlemesi gerekmektedir. Bu tarz belirleme işinin en başı tabi ki renk belirlemektedir. Bireyler kendilerine en uygun rengi seçtikten sonra küçük salonlarını minimal olarak dekore edebilmektedir.

Söz konusu minimal dekorasyon için önerilen renkler arasında genellikle açık tonların olduğu karşımıza çıkmaktadır. Bu açık renkler arasında genellikle bej, beyaz ya da her rengin en açık tonu sayılabilmektedir. Aynı zamanda sözü geçen bu renklerin ortamı ferah ve rahat gösterdiği belirtilmektedir. Bireyler tarafından belirlenen renklerin ister duvarlar üzerinde isterse de mobilya kaplamaları üzerinde tasarlanarak minimal dekorasyon planına başlanması, küçük salonları minimal dekora etmekte en temel konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sade Aksesuarlar ile Minimalist Salon Fikirleri

Aslında bakıldığında dekorasyonların en önemli adımı aksesuar seçimi olarak karşımıza çıkmaktadır. Buna göre bakıldığında minimal aksesuarların seçimi de küçük salonları dekore etmekte kullanılmaktadır. Yine aynı şekilde dekorasyon için bireyler tarafından seçilecek olan aksesuarların göz yormayan bir biçimde ve renkte olması ve aynı zamanda salonun bütünü ile uyumlu olması önerilmektedir.

Gerekli Eşyaların Kullanımı ile Minimal Salon Dekorasyonu Yaratmak

Küçük salonları minimal dekore etmenin en başında gereksiz olan eşyaların hiçbirine dekorasyonda yer vermemek gerekmektedir. Özellikle söz konusu karmaşıklığın en başta önlenmesi en büyük adımlardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Buna göre bakıldığında minimal dekorasyona başlamadan önce sadece gerekli olan eşyaların kullanımı için belirlenen bir liste kullanılması önerilmektedir. Söz konusu bu liste içerisinde yer alacak ekipmanlara örnek ise bir ya da iki adet ışıklandırma, birkaç minimal aksesuar, işlevsel bir koltuk ve çok fazla yer kaplamayacak konumda olan kitaplık verilebilmektedir.Özellikle kullanılan eşyaların işlevsel olması da küçük alanların fazla kullanılması açısından önerilen bir diğer adım olarak görülmektedir.

Küçük Salon Dekorasyonlarına Göre Koltuk Tarzları Seçmek

Özellikle işlevselliği ile ön planda olan L koltuk biçimi minimal dekorasyon için en önde gelen mobilyalar arasında görülmektedir. Küçük salonları işlevsel bir şekilde dekore etmek için L koltuk kullanımı önerilmektedir. Buna göre bakıldığında L koltuklar hem açılabilir hem de saklama alanının olması sebebi ile alan kullanımı açısından da oldukça işlevsel olduğu karşımıza çıkmaktadır.

Buna ek olarak minimal dekorasyon için abartılı her mobilyadan uzak durmak gerektiği de bilinmektedir. Buna göre bakıldığında bireyler tarafından seçilen koltukların tipi ne olursa olsun mutlaka abartıdan uzak durması gerekmektedir. Seçilen mobilyalar oldukça sade olmalıdır ve bu şekilde küçük alanlar daha ferah görünebilmektedir.

Duvarlardaki Boş Alanları Minimal Dekore Etmek

Küçük salonlar içerisindeki dekorasyon alanlarından birisi de tabi ki duvarlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Buna göre bakıldığında minimal dekorasyon için duvarlarda çeşitli raf kullanımı önerilmektedir. Salonun sahip olduğu tarza göre şekli ve rengi belirlenen bu raflar ortama farklı bir hava katmakta ve minimal dekorasyon için kullandığınız aksesuarların sergilenebileceği bir alan olarak görülmektedir.

Minimal dekorasyon biçimi içerisinde duvarlarda kullanılabilecek bir diğer alternatif aksesuar biçimi de duvar halıları olarak karşımıza çıkmaktadır. Salonun genel hatlarına uygun olarak seçilen duvar halıları farklı bir ortam sunabilmektedir. Bireyler duvarlarının boş olduğunu düşünüyor ve bir şekilde doldurmak istiyorsa minimal dekorasyonu içerisinde söz konusu duvar halılarını kullanabilmektedir.

 

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir