Salon Dekorasyonu

Salon Dekorasyonu Koleksiyonları

Salon Dekorasyonu Koleksiyonları nelerdir? Şık ve verimli bir salonu baştan aşağı yaratmak için nelere dikkat etmeliyiz? Modern salon dekorasyon fikirleri nelerdir? Şık bir salon dekorasyonundan neler anlamalıyız?

Salonlar evlerin adeta merkezi ve en sık kullanılan yaşam alanlarıdır. Aynı zamanda konuklarımızı ağırladığımız en önemli odadır. Bolca vakit geçirdiğimiz salonumuzu dekore ederken nelere dikkat etmeliyiz? Salon dekorasyonu koleksiyonları seçerken bilmemiz gerekenler nedir? İşte harika bir salon tasarlamak için dikkat edilmesi gerekenler…

 

 

 

 

 

 

Salon Nasıl Dekore Edilir?

 

Salonlar büyük ya da küçük olsun evin en dikkat çeken yerlerinin başında gelir. Her türlü salon boyutu için geçerli kural ise renklerde uyum yakalamaktır. Modern oda dekorasyonlarında artık salonlar için daha az renk ve ahenk önemli hale gelmektedir. Salonda her baktığınız yerde farklı bir renk olmadan ya da birbiriyle ilgili olmayan biblolar, tablolar ve eşyalar olmadan, birkaç rengi bir araya getirebilirsiniz.

Aydınlatma da, salon tasarımında önem verilmesi gerekilen bir konudur. Klasik salon dekorasyonunda avizeler ağırlıktadır. Ancak büyük ve az ışık veren avizeler her yeri istediğiniz oranda aydınlatmaya müsaade etmez. Duvar asmaları, abajurlar, dolap içi veya arkası LED aydınlatmalarla farkı zamanlarda farklı ışık seçenekleri elde edebilirsiniz. L salonlarda dekorasyon iki farklı bölümde ele alınacağı için, özellikle yemek masasına uzatmalı bir avize, ana bölüme de çeşitli aydınlatma seçeneklerinden birini koyabilirsiniz.

Koltuk seçimleri hem rahatınıza hem de odanın büyüklüğüne göre yapılmalıdır. Dönüşlü veya dikdörtgen alanlarda L tipi koltuklar, birbirine yakın duvarların olduğu veya kare salonlarda karşılıklı koltuklar tercih edilebilir. Koltuk takımları, özellikle kenar bölümleri ile birlikte fazla yer kaplamamalıdır. Tercihinizi daha minimal koltuklardan yapabilirsiniz. Böylece oturmak, TV izlemek veya çalışmak için salon içinde farklı bölümler oluşturmaya yeriniz kalacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

Salon Dekorasyonu Koleksiyonları

 

Evinizin tüm odalarının kendine has bir atmosferi olmalıdır. Tıpkı insanlar gibi bir imaja veya bir mesaja sahip olmalıdır. Salon koleksiyonları seçerken odanızın nasıl bir mesaj vereceğini belirlemelisiniz. Örneğin doğal yaşamı temsil eden odalarda ağaç görünümlü mobilyalar, gerçek bitki ve seramik saksılar, açık yeşil ya da diğer açık renk tonları ve yer yer beyaz bölümler yer alabilir. Duvarlarda renklerle ahenk yaratacak ancak küçük birkaç tablo kullanılabilir. Tavan bölümlerinde ahşap uzantılar ve beton bir arada olabilir.

Daha canlı bir salon dekorasyon koleksiyonu istiyorsanız, ana rengi ferah bir renkten ve diğer eşyaların, halı ve aksesuarların rengini canlı olanlar seçebilirsiniz. Dikkat çekici, büyük bir iki modern tablo odaya ayrı bir renk katacaktır. Renk yoğunluğu göz yoracağı için eşya ve koltukların renkleri daha düz tercih edilebilir. Parke veya taş zemininiz uygunsa böyle odalarda daha küçük halılar kullanmaya, yeri daha fazla göstermeye özen gösterin. Duvar veya canlı renkler sahip eşyaları vurgulamak için duvar aydınlatmaları veya abajurlar kullanabilirsiniz.

Çok amaçlı salonlar yaratmak da sizin elinizdedir. Orta ve büyük salonları sadece eşya düzenini değiştirerek farklı kısımlara ayırabilirsiniz. Müzik dinleme, TV izleme ya da kitap okuma bölümlerini farklı eşyalarla belirgin hale getirebilir, oturmayı seçtiğiniz alanıysa koltukları dörtgen haline getirerek ayırabilirsiniz. Çalışma ya da okuma alanları için küçük ve rahat koltuklar yeterli olacaktır. Bölümlenmiş salonlarda da çok fazla eşya kullanmamaya ve renk kirliliği oluşturmamaya dikkat edin.

Salon dekorasyonu koleksiyonları sizin zevkinize uygun olmalıdır. Ancak daha az eşya ve daha geniş alanlar kullanmak önemlidir. Odanızın kendine has bir atmosferi olmalıdır. Keyifli oturmalar diliyoruz.

 

 

 

 

 

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir