Oturma Odası Dekorasyonu

OTURMA ODAMI NASIL GÜZELLEŞTİREBİLİRİM: OTURMA ODASI DEKORASYONU

Oturma Odası Dekorasyonu nasıl yapılmalı? Nasıl bir aydınlatma ve eşya düzeni oluşturarak, ilgi çekici ve şık bir oturma odası elde edebiliriz? Oturma odası nasıl güzelleştirilir? Evlerimizde en çok zaman geçirdiğimiz ve konuklarımızı ağırladığımız yerlerin başında oturma odaları gelir. Bu yüzden oturma odaları dekorasyonu üzerinde iyice düşünmemiz gerekebilir.

 

Bir odayı değiştirmek, baştan aşağı yeniden düzenlemek her zaman kolay bir iş değildir. Ufak tefek yeniliklerle şık bir görünüm sağlasak da, bir odayı tasarlarken baştan doğru bir karar vermeli ve her zaman bu odalarda kendimizi rahat hissetmeliyiz. Oturma odası dekorasyonu yapmak için birkaç önemli noktaya dikkat etmemiz yeterli. İşte güzel bir oturma odası tasarımı yapmak için önem vermemiz gerekenler…

 

 

 

 

 

 

Oturma Grupları Seçmek

 

Günümüzde büyük ve geniş ev eşyaları daha az ilgi görmeye başladı. Evlerini verimli ve huzurlu kullanma isteyenler, daha minimal eşyaları tercih ediyor. Bunların başındaysa oturma grupları geliyor. Herkesin rahatça vakit geçirdiği, televizyon izlediği ya da sohbet ettiği bir ortamda önce rahat, sonra ise odayı daralmayacak oturma gruplarına yer verin. Eğer odanız dönüşlüyse, köşeleri birbirine bağlayan L takımları kullanın. Kenarları geniş klasik koltuk takımlarıyla odayı daraltmamaya özen gösterin.

Doğru Temizlik

Oturma odasını güzelleştirmek için sadece eşya düzeni veya renk seçimi yapmakla ilgili değildir. Odaya doğal ve güzel koku verecek, güneş alan çiçekler koyabilirsiniz. Lavanta gibi kuru halde ortama güzel koku veren doğal çözümler kullanılabilir. Oturma odalarında düzenli olarak toz almak gerekir. Temizlik ve toz için kullandığınız bezin suyuna veya kendisine doğal çiçek yağları veya esansları katabilirsiniz. Özel satılan kokulu bezleri de kullanabilirsiniz. Odanızda çok fazla toz barınmasına izin vermeyin ve her temizlikte oturma odasının mis gibi kokmasını sağlayın.

Ferahlık Sağlayan Renk Düzeni

Odaları daha şık göstermenin yollarından biri kontrast yaratmaktır. Oturma odası için renk seçimi yaparken ferahlatıcı, açık renkleri genele yayabilirsiniz. Örneğin duvar boyanızı, konsollarınızı, sehpa ve diğer büyük eşyalarınızı açık tonlarda seçebilirsiniz. Renk ve desenlere farklı bir derinlik kazandırmak içinse küçük süs eşyalar, halı ve saksı gibi ürünleri tamamlayıcı koyu renklerden seçebilirsiniz. Canlı ve açık renklerin zıtlığından yararlanmak da, son yıllarda moda dekorasyon seçeneklerinden biridir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Oturma Odası İçin Mobilya Seçmek

 

Oturma odası dekorasyonu için uyumlu ve birbiriyle oranlı mobilyalar seçmeniz gerekir. Mobilya seçimleri tamamen sizi zevkinize bağlıdır. Ancak odayı dolduran, karartan seçeneklerden uzak durarak minimal bir dekorasyon oluşturabilirsiniz. Büyük çekmeceli dolaplar yerine iç içe geçen cam sehpalar, katlanabilir yemek masaları, renk ve desenlerle uyumlu puflar ve şık, küçük minderler az yer kaplar, estetik dokunuşlar katar. Eğer büyük mobilyaları ahşap seçmekte kararlıysanız, masa ya da konsol gibi eşyaları daha doğal görünen ahşap modelleri arasından seçebilirsiniz. Ağaç görünümlü mobilyalar açık renkli odalarda daha natürel görünecektir.

Oturma Odaları İçin Aydınlatma

Oturma odalarını büyüklüğe ve kullandığınız bölümlere göre aydınlatın. Örneğin odada yemek yeme bölümü ayrı, genel oturulan alan ayrıysa, yemek yeme masasına doğru uzanan bir avize, oturma alanına yeterince ışık veren bir avize kullanabilirsiniz. Avizelerin çok gösterişli olmaması, sade ve şık olması yeterlidir. Önemli olan gözü yormayacak kadar karanlık bir ışık şiddeti oluşturmamaktır. Vurgusunu arttırmak istediğiniz yerlere duvar aplikleri veya mini abajurlar koyarak, bazı eşya veya tablolarınızı ön plana çıkartabilirsiniz. Eşit ışık şiddetinde farklı noktalara monte edilmiş küçük aydınlatmalar çok daha etkili bir görünüm verebilir.

Oturma odasını güzelleştirme ile ilgili oturma odası dekorasyon fikirlerini sizlerle paylaştık. Lütfen görüş ve yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın.

 

 

 

 

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir