Salon Dekorasyonu

Modern Salon Avize Modelleri

Salon avize modelleri, salon dekorasyonunda odanın karakterini belirlemede en önemli ve hatta en güçlü etkendir. Sadece iyi bir aydınlatma için değil odanın ambiansını oluşturma, istediğiniz havayı yaratma ve sıcak bir hissiyat uyandırma için de çok önemlidir. Bu yılın modern salon avizeleri, geçtiğimiz bir kaç yılda olduğu gibi klasik avize anlayışından uzaklaşan kendi tarzını yaratan bir tasarım dalgasına kapılmış durumda. Bizim için odayı zengin gösteren yegane dekoratif ürün olan kocaman avize lambalar, yerini tek bir duy üzerine takılan kocaman ampullerin oluşturduğu havalı avizelere bırakıyor. Yapı marketlere gittiğiniz görebileceğiniz gibi her tarza, her bütçeye ve her dekorasyona uygun avize modeli bulmak uygun. Ancak trendlere baktığımızda almayı planladığımızdan daha farklı tasarımların ön planda olduğunu görebiliyoruz.

Avize seçiminde önemli olan zevk meselesidir. Ancak ardından da uyum gelir. Yani sizin genel olarak salon dekorasyonunda kullandığınız tarzı avizeniz ile tamamlamanız gerekir. Son derece klasik varaklı koltuklar ve kocaman manzara tabloları ile döşenmiş bir salona halatlar, urganlar ile tasarlanmış sportif hatta rustik diyebileceğimiz bir avize modeli uygun olmaz. Bu tarz klasik bir salon dekorasyonunu yine klasik ve ağır bir avize modeli ile tamamlamak gerekir. Retro ya da vintage olarak adlandırılan avizelerden seçebileceğiniz gibi bu salonda kocaman abajurları da ana aydınlatma ögesi olarak kullanabilirsiniz.

Salon avizeleri seçerken nelere dikkat edilmeli?

Salon avize modelleri seçimi mobilya, dekorasyon uyumunun yanında odanın fiziki özelliklerine göre de seçilmelidir. Siz odanızda nasıl bir aydınlatma istiyorsunuz öncelikle ona karar vermelisiniz. Çok aydınlık ışıl ışıl bir salon mu, yoksa biraz karanlık hafif gizemli bir salon mu, yoksa soft ışıklar ile donatılmış hafif renkli ve bohem bir salon mu? Bu soruların cevaplarına karar verdikten sonra odanın fiziki özelliklerine bakabiliriz. Yani oda bir avizenin yeterli olabileceği bir büyüklükte midir yoksa birden fazla avize mi gerekir.  Bu tarz soruların cevapları için modern salon aydınlatma fikirleri yazımızdan da ilham alabilirsiniz. Ayrıca bu yılın en modern salon avize modellerini sizlere galerimizde sunuyoruz.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir