Diğer

Güzel Kokan Bir Ev İçin Pratik Bilgiler

Kim istemez ki girince mis gibi kokan insana kendini, huzurlu mutlu hissettiren bir eve sahip olmayı. Ne yazık ki he zaman durum böyle olmuyor. Pişen yemek kokuları, ayakkabılığın kapağı açılınca gelen kokular, havasız odaların kokusu, sigara kokusu, bir de nereden geldiği belli olmayan kokuların çözümü çok kolay olmasına rağmen bazen işin içinden çıkamayabiliriz.

Bu gün sizler için ev içerisinde ki pis kokulara çözüm yöntemlerini anlatmayan çalışacağım. Öncelikle en kolay yöntem bir misafir geleceğinde ya da temizlik sorası mis gibi kokan bir eve nasıl sahip olacağımızı anlatayım.

– Öncelikle şu kural asla unutmayın evinizi temizlik öncesi havalandırın ve silme işleminden sonra kapılarınızı pencerelerinizi kapatın.

– Herkesten farklı bir ev kokusuna sahip olmak istiyorsanız sıradan kokulu yüzey temizleyicilerinden vedalaşın ve en sevdiğiniz kolonya ya da kullanmadığınız parfümü temiz suyun içine damlatıp temizliğinizi yapınız.

– Misafirleriniz gelmeden 15- 20 dakika önce bir cezve içerisine karanfil, tarçın ve biraz su ekleyip ocağı üzerinde kaynatmanız da evinizin mis gibi kokmasını sağlayacaktır.

Çöp Kovasının Kokusunu Gidermek İçin;

Pis kokan çöp kovanızı boşalttıktan sonra 1 dilim bayat ekmeğin üzerine bolca elma sirkesi döküp, bu emeği çöp kovanızın içerisine atın ve 1 gün beklettikten sonra ekmeği kovadan çıkartın.

Bir diğer yöntem ise çöp kovanızın içerisine 1 avuç kedi kumu koyarak kötü kokuların önüne geçebilirsiniz.

Ev İçerisinde ki Sigara Kokusunu Gidermek İçin;

En güzel çözüm evde hiç sigara içilmesine izin vermemek ya da sadece 1 oda sigara içilmesine izin vermek olmalı. Bu 1 oda ise en sık havalandırılan mutfak olabilir.

Peki evde sigara içildi bu kokuyu nasıl gidereceğiz. Sigara içilen evi öce çok güzel havalandırın ve içerisini üzüm sirkesi ile doldurduğunuz kaseyi sigara içilen odaya bir köşeye yerleştiriniz 2 gün içerisinde o odaya sinen sigara ve kötü kokulardan eser kalmayacaktır.

Ayakkabılık (vestiyerde) Oluşan Kötü Kokuları Gidermek İçin ;

Öncelikle ayakkabılarınızı havalandırmadan vestiyerinize yerleştirmemeye özen gösterin. oluşan kokular gidermekte yardımcınız ise her evde bulunan 2 malzemeden biri ya da her ikisi olacak. Bunlar sirke ve karbonat.

Bir bulaşık süngerini sirke ile iyice ıslattıktan sonra bir kap içerisinde ayakkabılığınıza yerleştiriniz. 1- 2 gün içerisinde ayakkabılıkta ki pis kokudan kurtulacaksınız. Ya da karbonatla dolu bir kaseyi her zaman ayakkabılığınızda bulundurarak ta kokuları önlemiş olursunuz. Ya da hem sirkeli sünger hem de karbonatı aynı anda dolabınızda bulundurabilirsiniz.

Kızarmış Balık Kokusu ya da Kötü Yemek Kokularını Evden Gidermek İçin;

Kızartmanın pis kokusundan kurtulmanın 2 kolay yolu bulunmakta siz istediğinizi seçebilirsiniz.

– Birinci yöntem kızartma yaptıktan sonra ya da yaparken ocağın üzerinde portakal kabuğu yakarak hem kötü kokuları giderebilirsiniz hem de mutluluğa sebep olan turunç kokularını evinize yayabilirsiniz.

– Diğer yöntemimiz ize kızartma yapmaya başladığınızda yarı yarıya sirke su ile dolu cezvenizi ocakta kaynatarak he kötü koku oluşmasını önlersiniz hem de evin tüm havasını temizleyebilirsiniz.

Kötü Kokan Kıyafetlerin Çözümü İçin; 

Burada da yardımcınız elma sirkesi, yarı yarıya elma sirkesi ve su dolduracağınız bir fıs fıs şişe ile kötü kokan kıyaftlerinize sirkeli suyu sıkın ve kendi kendine kurumaya bırakın.

Ev İçin Doğal Koku Önerileri;

– Öncelikle eğer toz torbalı bir elektrik süpürgesi kullanıyorsanız her torbayı değiştirdiğinizde, yeni torbayı takmadan içine bir kaç paket vanilya dökmeyi unutmayın. Evinizi her süpürdüğünüzde evinize mis gibi vanilya kokuları yayılacaktır.

– Portakal yediğinizde kabuğunun içine hem bir normal kokusuz beyaz mum yakıp bırakın. Hem koku olarak hem de görsellik olarak size mutluluk aşılayacak bir oda kokunuz olsun.

– Çamaşır yıkadığınızda 1-2 parça çamaşırı ev içerisinde kurutarak yumuşatıcının mis gibi kokusunun evinize sinmesine izin verin. Ayrıca fıs fıslı şişelere yumuşatıcınızı biraz sulandırarak koyunuz ve ara ara evinize bu kokuyu sıkınız.

– Parfümlü yüzey temizleyinizden ve biraz çamaşır suyunu, tuvalet fırçalığına sulandırarak koyunuz ve tuvalete her giren kişinin sizin için bilmeden de olsa tuvaletinizi temizlemesine izin veriniz 😉

– Kapınızın girişine vanilya kokulu büyük mumlar yerleştirerek de huzur veren vanilya kokusu ile misafirlerinizi karşılayabilirsiniz.

– Ayrıca bir kap içerisinde sulandırdığınız yüzey temizleyicilerini evinizin çeşitli yerlerine yerleştirmeyi ihmal etmeyin.

– Sabah kendinize çay demlemek için mutfağa girdiğinizde bir cezvenin içine biraz tarçın,1 paket vanilya, karanfil ve portakal kabuğu ilave edip bira su ile kaynatın. Daha sabahın ilk saatlerinde evinizde mis gibi kokular hakim olsun.

– Bunlar çok uzun iş derseniz evinizin çeşitli yerlerine otomatik koku makinelerinden de yerleştirerek de güzel kokulu bir eve sahip olabilirsiniz.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir