Diğer

Evinizi Daha Büyük Ve Ferah Hissettirecek Modern Stilde Dekorasyon Önerileri

Dekorasyon, inşaat sektörü açısından görselliği ön plana çıkaran, iç mekanın giydirilmesi anlamına gelen önemli bir kriterdir. Mekanların, dar alan ve küçüklüğüne göre, ufak dokunuşlarla evinizi daha büyük ve ferah hissettirecek modern stilde dekorasyon önerileri vardır. Evde yapılan komple bina tadilatı, mobilya aksesuar seçimleri, banyo tadilatı, bahçe tadilatı, aydınlatma, boya ve evde yapılan estetik görünüm açısından birçok dizaynı, kapsamaktadır. Büyük şehirlerde, nüfusun gelişmesi ve göç sayısının artmasından dolayı binaların, daha önceki yıllara göre metrekareleri daha küçük olarak yapılmaktadır. Büyük şehirlerde yaşayanların ise, küçük evlerini daha aydınlık ve geniş bir ortamdaymış gibi bir  yaşam alanlarına çevirmek, bunun içinde uygun doğru dekorasyonları araştırmak ve dekore etmek için harekete geçmektedirler.

 

Modern Dekorasyon Nedir?

Modern dekorasyon nedir sorusunu en güzel açıklayacak cevap şu şekildedir; Zarif ve sadelik kuralının ön planda olduğu, modern bir stildir. Genellikle keskin ve temiz çizgilerin tercih edildiği, basit bir renk paletinin bir araya gelmesiyle oluşan, konfor alanı sayesinde, misafirlerinize ve kendinizle keyifle vakit geçireceğiniz, ufak dokunuşlarla muhteşem görsellik katan ve ev rahatlığını sunan bir dekorasyon tarzıdır. Peki dekorasyon çeşitleri nelerdir?


Dekorasyon Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde genel olarak en çok tercih edilen dekorasyon çeşitleri, modern tarz dekorasyon veya klasik tarz dekorasyon olarak bilinir. Bunların dışında zevk tercihlerine, ev alanının uygunluğuna ve insanların genel isteklerine göre değişkenlik gösteren dekorasyon çeşitleri vardır. Diğer dekorasyon çeşitlerine örnek olarak; bohem tarz, minimalist tarz, rustik tarz, iskandinav tarz ve akdeniz tarz dekorasyonları gösterilebilir.

 

Küçük Alanlar İçin Nasıl Bir Dekorasyon Yapılmalı?

Küçük ve sınırlı alanlarda yapılabilecek en iyi dekorasyon şekli, aydınlık ve ferah bir görünüm olmasıdır. Beyaz renk, saflık ve temizliği simgelediği için genel olarak modern dekorasyon alanlarında günümüzde de en çok tercih edilenler arasındadır. Beyaz renk duvar boyası ile aydınlık verici tonlardan oluşan mobilya seçimleri yapıp kombinlemek, dar ve küçük alanları geniş ve ferah gösterecektir.

 

Ferah Bir Ev Dekorasyonu İçin Neler Yapılmalı?

Bir diğer konuda ferah bir ev dekorasyonu için neler yapılmalı konusudur. Öncelikle ferah bir ev oluşturmak için, duvar tavan ve zemin renkleri, beyaz ve tonlarından oluşmalıdır. Beyaz renk tercihi yapmaktan çekinenler ise, mobilya tarafında uçuk gri tonları, açık bej yada krem tonlarını kullanabilirler. Raf, dolap veya tablo gibi dekoratif amaçla kullanılacak aksesuarların da aynı ton yada birkaç ton benzeri olmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Farklı renk yada koyu renk tercihleri, mekanın derinliğini kısıtlayacağı için, bu ufak gibi görünen detaylar aslında ferah bir ev dekorasyonu için önemlidir. Başka detaylara değinecek olursak, pencereye yakın taraflarda boydan boya ayna kullanarak doğal ışığın mekan içinde yayılmasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda aydınlatmalar ile derinlik kazandırabilir, fazlalık eşyalardan kurtulabilir ve kullanmayı düşündüğünüz duvar kağıtlarında desenli olanlarından uzak durarak iç mekanın daha büyük ve ferah görünmesini sağlayabilirsiniz.

 

Modern Stilde Yaratıcılık 

Yeni bir ev düzmek, ev yenilemek için, dekorasyon sayesinde evde modern bir havanın hakim olduğu, minik dokunuşlarla ferah, harika bir yaşam alanına sahip olmak için, Modern ve yaratıcı detaylar nelerdir inceleyelim;

Geniş Ve Şık Bitkilendirme Alanları: Bitkilendirme çözümleri evin havasını değiştirmek ve daha etkileyici göstermek için önemli elementlerdendir. 

Eskitme Tarzında Dekoratif Ürünler: Son yıllarda tercih edilenler arasında yer alan eskitme ürünler ile evinizde vintage ve retro şıklığı sağlayabilirsiniz.

Sade Ve Şık Mobilyalar: Abartı, klasik stilin ağır ve şaşanın hakim olduğu desenlerden, karışık görünümden uzak durarak, daha fonksiyonel konfor alanı rahat, evinizi ferah ve sade gösterecek modelleri tercih ederek güzelleştirebilirsiniz.

Mutfakta Pratiklik Kuralı: Güzel ve pratik çözümler ile dekore edilmiş mutfak için birinci kural, kullanışlı bir tasarım olmasıdır. 

Siyah Ve Beyaz Kombinasyonu: Her alan için rahat bir şekilde kullanılabilen bir dekorasyon çözümü olarak bilinir. 

Banyoda Temiz Ve Ferah Bir Görünüm: Banyonun ferah ve kullanışlı bir dekorasyona sahip olması, sağlık açısından da çok önemlidir. Bu yüzden seramik kullanımlarında sleek yüzeylere yer verilmektedir. 

Dekorasyon İçin Tema İle Uyumlu Aksesuarlar: Daha uyumlu bir ev için her detayda, stilin bütünlüğünü korumak, modern stilde yaratıcılık çok önemlidir. Aksesuar tercihlerinde, tema detayına dikkat edilerek yapılması gerekir.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir