Genel Dekorasyon

Evinin Duvarlarında Zıt Renkleri Nasıl Kullanabilirsin?

Yaşam alanlarına çarpıcı dokunuşlar yapmak ve zıt renklerin duvarda kullanımı ile ilgili ayrıntılı bilgilere yer vereceğiz. Zıt Renkleri bir arada kullanmak için bu konu hakkında bilgili olmak oldukça önemlidir. Evinizde şık ve etkileyici bir dekorasyon yapmak için zıt renklerin kullanılmasını özellikle öneriyoruz. Peki, zıt renklerin duvarda kullanımı nasıl olmalı?

Zıt duvar renklerinin kullanımı değişik dekorasyon fikirlerini ön plana çıkarıyor. Odanızdaki eşyalar ile uyumlu olacak şekilde duvarlarını zıt renklerde boyayabilirsiniz. Örneğin; pastel renkler ile koyu Renkleri bir arada kullanabilirsiniz. Şeftali rengi ile kırmızı, beyaz ile siyah, fıstık yeşil ile sarı, mavi ile krem vb. gibi zıt renkleri tercih edebilirsiniz.

Zıt renkleri duvarda kullanmak için açık renkler ile koyu renkler önerilebilir. Koyu ve açık renkler bir araya geldiğinde kontrast bakımından daha canlı bir görünüm elde edilir. Bu sayede özgün stiller oluşturarak yaşam alanlarını istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz. Örneğin; koyu renkli duvarın üzerine açık renkte dekoratif parçalar kullanabilirsiniz. Sıcak ve soğuk renkler bir araya geldiğinde zıt renkler elde edilir. Aynı zamanda evinizin enerjisi de artmış olur. Hem canlılığı hem de dinginliği sağlamak için sizler de yaşam alanlarını zıt renkler ile dekore edebilirsiniz.

Hangi Zıt Renkler Birbirine Yakışır?

Eğer zevkinize güveniyorsanız zıt renkleri bir arada dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Ancak bu konu hakkında bilgili olmak ve uyumlu zıt renkleri kullanmak çok daha doğru olacaktır. Zıt renkler ile odanızda uyum yakalamak için eşyaların renklerine uygun duvar rengi tercih etmelisiniz. Aksi takdirde odanız daha kalabalık görünecektir. Bu yüzden zıt renkleri eşyalar arasında seçmek ve renk uyumu yakalamak oldukça önemlidir. Peki, hangi zıt renkler birbirine yakışır? 

Kırmızı renk ile beyaz, sarı, siyah, mavi ve yeşil renkleri zıttır. Duvar dekorasyonu için beyaz duvar üzerine siyah, mavi, sarı veya yeşil dekoratif ürünler kombin yapabilirsiniz. 

Gri renk ile pembe, mavi, kırmızı ve fuşya renkleri zıttır. Duvar dekorasyonu için odanızın tek bir duvarını pembe, diğer duvarı ise gri yaparak zıt renkleri birleştirebilirsiniz. 

Sarı renk ile siyah, gri, mor, lila, mavi ve turuncu renkleri zıttır. Duvarınızın yarısını sarısı, diğer yarısını gri, mor, lila, turuncu, siyah ya da mavi renkler de boyayabilirsiniz. Ayrıca duvarınızı sarıya boyuyarak sarı ile zıt renkte duvar dekorasyonu kullanabilirsiniz.

Beyaz renk ile siyah, kırmızı ve mavi zıt renkler sıkça tercih ediliyor. Özellikle beyaz duvarın üzerine kırmızı dekoratif parçalar ile dekorasyonu tamamlayabilirsiniz. 

Turuncu renk ile lila, mor ve beyaz renkler zıttır. Duvarınızı turuncuya boyadıktan sonra lila, beyaz ve kor renkte dekoratif ürünler kullanabilirsiniz. Ayrıca odanızda bir duvarı turuncu, yan duvarı ise belirttiğimiz zıt renklere boyayabilirsiniz.  

Zıt Renkler İle Uyumlu Dekorasyon

Evinizde stil ve güzel bir dokunuş yapmak istiyorsanız duvarlarınızdan başlayabilirsiniz. Zıt renkler ile uyumlu dekorasyon fikirleri değerlendirebilir. Zıt renkler kullanarak eşyalarınızın ön plana çıkmasını sağlayabilirsiniz. Örneğin; mavi duvar üzerine mor bir tablo tercih edilebilir. Aynı zamanda mavi duvarın üzerine mor ve sarı renkte sticker kullanılabilir. 

Duvar renklerini zıt renklerde kullanmak son zamanlarda en trend dekorasyon olmaya başladı. Özellikle zıt renkte duvarın boyanması ve zıt renkte mobilyalar ile odanın dekore edilmesi odanın havasını değiştirecek. Zıt renkleri kullanmak tamamıyla sizin zevkinize göre şekillenmelidir. Bej ve siyah, saks mavisi ve beyaz, siyah ve beyaz, sarı ve mor, gri ve kırmızı, gri ve pembe, mor ve yeşil gibi daha pek çok birbiri ile uyumlu duvarda zıt renkler için öneriler bulunmaktadır.

Oturma Odasında Kullanılması Gereken Zıt Renkler

Oturma odanızda zıt renkleri aynı anda kullanmak istiyorsanız beyaz, siyah, mavi, turuncu, sarı ve mor Renkleri tercih edilebilir. Ancak oturma odanızda mobilyalarınızın uyumu oldukça önemlidir. Eğer koyu renkte mobilyalarınız varsa daha duvar renginiz  turuncu, bej, krem ve beyaz gibi renkler olmalıdır. Ancak odanızda açık renkte mobilyalarınız varsa eğer duvar rengini siyah, mor, mavi ve koyu turuncu renkler tercih edebilirsiniz. Oturma odasında kullanılması gereken zıt renkler arasında sizler de sevdiğiniz renkleri kullanabilirsiniz

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir