Ev Dekorasyon Fikirleri

Tiny House’da Yaşam Nasıl ? Tercih Edilir mi ?

Küçük bir evde yaşamak, kolay ve ekonomik yaşam için karlı çözümlerden biridir. Tiny House’da yaşam nasıl? Büyük bir evin maliyeti, bakımı, ısınma sorunları gibi birçok faktör göz önüne alındığında, küçük, portatif bir evde yaşamak çok ekonomik olarak kabul edilir. “Küçük ev” doğru bir tanımdır. Batılıların hayatlarını daha ekonomik, daha ucuz ve daha ucuz hale getirmek. Küçücük bir evde yaşamanın artıları ve eksileri vardır ve bu, insanların öncelikler hiyerarşisine göre değişebilir.

Küçücük bir evde yaşamak, doğaya, atmosfere ve canlılara zarar vermeden daha az çabayla yaşama fırsatı sunar. Bu küçük evleri beğeninize göre dekore etmek, tasarımla ilgilenenler için bir nevi hobi sayılır.Günümüzde yeni evlilerin ilk tercihi haline gelen küçük evler, ihtiyaç ve maliyetin birleşimidir.

Tiny House’da Yaşamak Nedir?

Küçük bir evde yaşamak için hayatınızdaki fazlalıklardan kurtulmanız yeterlidir. Beton evlerin israfı, masrafı ve gereksiz eşyaları günümüzde insanları daha minimalist evlerde yaşamaya yöneltmiştir. Peki Tiny House’da yaşamak nedir? Daha doğal bir yaşama geçiş için ideal çözüm. Taşınabilir bir mini ev, dekoratif özellikleri ile büyük bir ev gibi görünmüyor. Isıtmadan tuvaletlere, yalıtımdan mutfaklara kadar küçük evlerde ihtiyacınız olan her şey var. Bu nedenler gerçekten insanların istek ve gereksinimlerine bağlıdır. Basitçe söylemek gerekirse, bu evler huzur, zevkli, minimalist yaşam, ekolojik yaşam ve doğa sevgisi gibi nedenlerle tercih edilebilir.

 

Tiny House Akımı Nasıl Başladı?

Birçok kişi tarafından merak edilen Tiny House akımı nasıl başladı? 1980’lerden bu yana küçük yaşamanın faydaları hakkında birçok makale yayınlandı, ancak 2008-2012 küresel ekonomik krizi, küçük ev hareketinin tüm dünyada etki yaratmaya başlamasıyla aynı zamana denk geldi. Ödeme krizine yol açan, ev sahibi olmanın zorluğu ve özgürlük arzusunun mikro evlerin yoğun bir şekilde yapılmasına neden olan ana olaylar olduğu düşünülüyor.Unutmayın ki bu trend zaman içinde tüm dünyaya yayıldı ve şimdi bile ülkemizde popüler.

Tiny House Life, dekor severlere gelişme fırsatı sunuyor. İnsanlar yaşamak istedikleri evi tasarlayabilir ve içinde yaşamaya devam edebilirler. Bu binalarla mümkün değil. Çünkü çevresel etkiler ve bina yapımı buna izin vermemektedir. Minik Evler’de içini istediğiniz gibi boyayabilir, kütüphane ile her tarafı süsleyebilir, kitapların arkasından yemek masası ve diğer gizli eşyaları çıkarabilirsiniz. Size bir hobi edinme ve kendinizi keşfetme fırsatı verir.

Tiny House’da Yaşamak Pahalı mı?

Son dönemde popüler olan Tiny House’de yaşamak pahalı mı? Küçük bir evde yaşamak, enerji ve ısı çözümleri göz önüne alındığında uygun maliyetlidir. Küçük ev modeli ekonomik çalkantı dönemlerinde ortaya çıktı ve dünyaya yayıldı. Bu çevre dostu habitatlar, istenirse güneş kollektörleri veya doğal ısıtma yöntemlerini kullanabilir. Minik ev yaşamı hakkında merak ettiğiniz her şeyi ekibimize sorabilir ve kısa sürede uygun fiyatlı minik bir ev sahibi olabilirsiniz. Bu evlerde yaşamak için doğru arsayı bulmak Arsa arayışı için en önemli faktördür. 

Küçük evler isteğe bağlıdır ve herhangi bir arazide yaşamaya uygun değildir. Bazı yasalar keyfi aktarım isteklerini yasaklar. Bunun için öncelikle gerekli onay belgelerini hazırlamanız gerekir. Arazi kiralama sistemi satın almaya alternatif olarak en uygun durumlardan biridir. Bu adımlardan sonra evinizi veya yerleşim yerinizi tasarlamaya geçebilirsiniz. Bu aşama maliyetleri daha da artırır. Küçücük bir evi satın almak yerine kiralarsanız maliyeti biraz daha düşük oluyor. Tasarım, enerji ve nesneler tüketen parçalar olarak kalır. Minik Evlerin maliyeti sonradan çok az oluyor ama bu ilk etapta çok yüksek ve tercih edilmeme nedenlerinden biri de bu olabilir.

Tiny House Yaşamının Avantajları

Tiny House’u seçmek için birçok neden var.  Bu nedenler gerçekten insanların istek ve gereksinimlerine bağlıdır. Basitçe söylemek gerekirse Tiny House yaşamının avantajları, bu evler huzur, zevkli, minimalist yaşam, ekolojik yaşam ve doğa sevgisi gibi nedenlerle tercih edilebilir. Bu standartlar çerçevesinde Tiny House Living’in faydaları nelerdir Tiny House kültürü size yaratıcı özgürlük verir. Klima elbette satın alınabilir. 

Eviniz verimli bir bölgedeyse, yazın serin esintilerin, kışın ise doğrudan güneş ışığının tadını çıkaracaksınız. Kendi güneş sisteminizle de çevre dostu elektrik üretebilirsiniz. Evinizdeki su dengesini kendiniz de ayarlayabilirsiniz. Çekici ile karavan olarak da kullanılabildiğinden, canınız sıkılırsa şehre gidip özel yemekler yiyebilir ya da konaklamanız sırasında denizin ve gün batımına bakan sahil kentinin manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Tiny House yaşamının avantajları konusuna başka bir avantaj; Hareket etmenin iyiliğini tam anlamıyla hissedebilir, araba ve ev buluşmasının keyfini yaşayabilirsiniz. Seyahat etmek, yeni komşularla tanışmanıza ve sosyal çevrenizi genişletmenize olanak tanır.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir