Genel Dekorasyon

Kış Bahçesi Keyfini Doyasıya Yaşayın

Kış bahçesi soğuk kış aylarında mükemmel zamanların geçirildiği yerlerdir ve bu noktada kış bahçesi yapımı ön plana çıkmaya başlamıştır. Havaların soğumaya başlaması sonucunda herkesin evlere çekilmeye başlaması ile kış bahçelerinin önemi artmıştır. Kış bahçeleri sıcak ve samimi bir halde dekore edilen ve soğuk kış aylarında mükemmel zamanların geçirilmesini sağlayan yerlerdir. Önceden tercih edilen klasik dekorasyonların yerini modern tarzda dekorasyonlar almıştır. Bu noktada mükemmel bir kış bahçesi oluşturulmak için terk yapmak gereken balkon, teras ya da bahçenin camlar ile kapatılmasıdır. Bu şekilde her kişinin kendi zevkine göre mükemmel kış bahçesi oluşturması mümkün olur. Kapatılan cam, veranda ya da balkondan sonra tek yapılması gereken sıcak ve samimi bir ortamın oluşturulmasıdır.

Kış Bahçesinde Olmazsa Olmaz Mobilyalar

Kış bahçesi kullanılmayan bir balkon olabileceği gibi yazları kullanılan bir balkonun kışları kullanımı için kapatılması da olabilir. Bu noktada kapatılan bahçe için olmazsa olmaz mükemmel zamanların geçirilmesi adına eklenecek mobilyalardır. Burada kişilerin kendi zevkleri ve konforları önemlidir. Bahçe mobilyaları tercih edilebileceği gibi daha minimal düzeyde koltuklar da eklenebilir. Ayrıca uygun bir halıya, tasarıma uygun perdelere ve aydınlatma ekipmanlarına da ihtiyaç duyulacaktır. Sıcak ve samimi bir ortamın oluşturulması için eklenen mobilyaların yanında keyifli bir salıncak kış bahçelerinin vazgeçilmezidir. Büyük bir alan söz konusu ise koltukların yanında masa ve sandalyeler de kullanılabilir. Tercih edilecek mobilyaların ahşap ya da hasır olması hem şık bir kış bahçesi oluşturulmasını sağlayacak hem de plastik ile yaşana problemlerin önüne geçilmesini sağlayacaktır. 

Ferah Bir Ortam İçin Çiçek ve Bitkiler

Çiçek ve bitkiler bulundukları her alanın daha canlı ve ferah görünmelerini sağlar. Bu noktada arkadaşlarla vakit geçirilen kış bahçelerinde daha samimi ve sıcak bir ortamın oluşturulması için canlı bitkiler kullanılabilir. Ancak bitkilerin gün ışığını kesmeyecek şekilde yerleştirilmesine özen gösterilmelidir. Çok fazla çiçek ve bitki kullanımında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur. Örnek verilmesi gerekirse kokulu çiçekler odanın havasını değiştirir ve ferah bir ortam oluşturur. Ancak çok fazla kokulu çiçek ile doldurulan kış bahçesinde nefes almak zorlaşabilir. 

Kış Bahçelerinde Mobilyaların Konumu

Kış bahçelerinin olmazsa olmazı olan mobilyaların konumu da dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer alır. Oluşturulan kış bahçesinde güneşe bakan tarafa doğru koltukların yerleştirilmesi tavsiye edilir. Özellikle kış aylarında gün ışığından yararlanmanın daha zor olmasından dolayı bu fırsatın kullanılması gerekir. Özellikle oturma gruplarının yüzünün ışığa dönük olması ruh ve beden sağlığı için iyi olacaktır. Ayrıca kış aylarında güneşten alınmakta zorlanılan D vitamini için de kolaylık sağlanır. Kış bahçesi çatılı ise oturma gruplarının bahçenin tam ortasına yerleştirilmesi söz konusu olabilir. Masa ve sandalyeler ise yemek yemek için kullanılıyor ise merkezde olması kullanım kolaylığı sağlayacaktır. 

Kış Bahçelerinde Unutulmaması Gereken Isıtma Üniteleri

Kış bahçesi oluştururken dikkat edilmesi gerekenler arasında çoğunlukla son anlarda hatırlanan ısıtma üniteleri kış bahçeleri için olmazsa olmazlardır. Kış bahçelerinde soğuk kış aylarında kaliteli vakit geçirmek adına ısıtma üniteleri tercih edilir. Bu noktada tercih edilecek olan ısıtma üniteleri kişilerin kendi bütçelerine göre seçilir. İmkanları geniş olan kişiler için şömine ya da kuzine kullanımı ile sıcak bir kış bahçesi oluşturmak mümkündür. Kış bahçesinin tasarımına uygun bir şekilde seçilen şömine ve kuzineler ile atmosferin daha eşsiz bir hale getirilmesi mümkündür. Bunların dışında elektrikli ısıtıcılar da kış bahçesi için uygundur. Kombi ya da klima tercihine göre elektrikli ısıtıcıların kolay taşınabiliyor oluşu kış bahçesi içinde kolaylık sağlayacaktır. Isıtma için unutulmaması gereken ise ısı izolasyonun doğru bir şekilde yaptırılmış olması gerektiğidir. 

Sıcak Bir Ortamın Oluşturulması İçin Tamamlayıcı Parçalar

Kış bahçelerinde ana mobilyaların yerleştirilmesinin ardından tek yapılması gereken yapboz parçaları gibi dekoratif ürünleri bir araya getirilmektedir. Bu noktada daha sıcak ve samimi bir ortamın oluşturulması için farklı ve tasarıma uyumlu renklere sahip kırlentler tercih edilebilir. Daha sıcak bir kış bahçesi için koltuk şalları ve yumuşak battaniyeler tercih edilebilir. Dekoratif objeler olarak eşsiz hatıraları içerisinde barındıran çerçeveler ile kış bahçesinin renklendirilmesi sağlanabilir. Bu gibi kişinin zevkine hitap eden dekoratif ürünler ile kış bahçesinin tadını doyasıya çıkarmak mümkün hale gelecektir. 

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir