Oturma Odası Dekorasyonu

Beyaz Oturma Odası Dekorasyon Örnekleri

İngilizcede yaşam odası yani yaşama alanı anlamına gelen oturma odası, evimizin vitrini hayatımızın merkezidir. Misafirler için saklanan, yılda bir kaç kez kapısı açılan süslü salonlarımızın yanında oturma odaları hayatımızın merkezindedir. Evlerin küçülmesi, mimari anlayışının Avrupaileşmesi sonucunda salon kavramı her ne kadar güç kaybetmişse de oturma odası kavramı daha da güçlenmiştir. Açık mutfak, amerikan mutfak tasarımları ile evin en önemli iki bölümü birleştirilmiştir. Ayrıca bu tarz açık mutfak olmayan evlerde de yemek odası ve oturma odası birleştirilerek oturma odaları yine ekstra önem kazanmıştır. Yaşam alanımız olarak bizim için bu kadar kıymetli oturma odalarımızın dekorasyonu da diğer tüm dekorasyon alanlarından daha önemli bir hale gelmiştir. Çeşitli renk, tarz ve üslup baz alarak oluşturabileceğiniz oturma odası dekorasyonlarında biz bu yazımızda beyaz rengi baz aldık. Hazırladığımız beyaz oturma odası dekorasyon örnekleri içerisinde de göreceğiniz gibi renk bazlı dekorasyonda aksesuarların renk seçimi çok dikkat gerektiriyor. Zıt ya da ters renklerde aksesuar seçimi sizin oluşturmak istediğiniz dekorasyon algısını tamamen ters yöne çevirebilir.

Oturma odası düzeni ve beyaz renk

Dekoratif düzenlemeye başlamadan önce genel hatları ile oda düzeni, oda yerleşimini hazırlamak gerekiyor. Yani neyi nereye koyacağınızı aklınızda canlandırdığınız zaman her şey tık tık yerlerine yerleşiyor. Klasik yerleşim modelleri üzerinden devam edebilir ya da tamamen kendinize ait, özgün bir tarz yaratabilirsiniz. Beyaz renk tonu, kolay yönetilebilir bir renk tonudur. Hemen hemen tüm açık renk tonları ile beraber kullanabileceğiniz bu rengi mobilyalarınızda da güvenle kullanabilirsiniz.

Büyük oturma odaları ve küçük oturma odaları

Küçük alanların dekorasyonu zordur ancak çok büyük alanların da dekorasyonu oldukça zordur. Yerleştirdiğiniz tüm mobilyalar kaybolmuş sanki ortada hiç eşya kalmamış hissine kapılmanızı sağlayacak yerleşimler yapmak mümkün. Büyük ya da küçük fark etmez, her ikisinde de beyaz dekorasyon kullanabilirsiniz. Burada beyaz olarak mobilyaları, koltuk takımlarını hatta varsa televizyon ünitelerini de kullanabilirsiniz. Ancak duvar renklerinde direk beyaz kullanmayın. Küçük odalarda açık tonlardaki parlak renkleri kullanabilirsiniz. Büyük oturma odası dekorasyonlarında ise daha koyu renk tonları uygun olacaktır. Oturma odası dekorasyon fikirleri yazımızda diğer renk örneklerini de görebilirsiniz.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir