Banyo Dekorasyon

Suya Dayanlıklı Duvar Kağıdı Modelleri

Duvar kağıtlarının dekorasyonun önemli bir parçası olduğunu belirtmiş, ancak aynı zamanda önemli bir de duvar yapı malzemesi olduğundan bahsetmiştik. Suya dayanıklı duvar kağıdı modelleri gibi bazı duvar kağıtları kullanıldıkları alanlara bağlı olarak duvarın ömrünü uzatan, duvarın yapısının bozulmasını engelleyen yapı malzemeleridir. Yapı ve mimari teknolojisi geliştikçe duvar kağıdı modelleri, teknik özellikleri ve yapısı da gelişiyor. Kokusuz, zehirli boya içermeyen, çok kolay uygulanabilen, kolay temizlenebilen hatta kendi kendini temizleyebilen özellikleri ile duvar kağıtları yapı malzemeleri içinde yerini alıyor. Mutfak gibi, banyo gibi veya balkon, teras gibi duvarların sık sık neme, ısıya ve suya maruz kaldığı alanlarda dayanıklı duvar kağıtları hayatımızı kolaylaştırıyor.

Sudan etkilenmeyen duvar kağıtlarının özellikleri

Rulo halinde üretilen çeşitli duvar kağıtlarının ilk özelliği dayanıklı olmasıdır. Sadece suya değil neme, soğuğa, ısıya ve çeşitli dış etmenlere de dayanıklılık özelliği vardır. Kolayca temizlenebilmesinin yanında silinebilir ve hatta yıkanabilir de. Bu tarz duvar kağıtları yıprandığında, herhangi bir sebeple aşındığında kolayca tamir edilebilir. Sadece yıpranan kısmın kaldırılması ile o kısma uygun desenler gelecek şekilde yenı duvar kağıdı parçası yerleştirilir. Bu işlem için duvar kağıdı ustasından yardım alabilirsiniz. Eğer malzemeleriniz varsa kendiniz de kolaylıkla yapabilirsiniz. Suya dayanlıklı duvar kağıtları genelde açık renk tonlarında banyo, mutfak dekorasyonları ile çok uyumlu duvar kağıtlarıdır. Banyolarında fayanslardan vazgeçemeyenler için oldukça yenilikçi tasarımlara sahip bu kağıtları incelemek gerekir.

Hem nem hem ısı yalıtımı

Duvarı çürüten nemdir. Bir banyoda ya da mutfakta duvarların fayansla kaplı olması bu duvarların ısı neme hiç maruz kalmadığı anlamına gelmez. Çünkü , fayansların arasındaki dezdolların aşınması ile zaman içerisinde incelen tabaka nemi duvara sızdırır. Fayansların, bulundukları ortama aşırı soğuk bir hava katmasının yanında ortamın nem dengesini, ısı dengesini korumasını engellediği de bilinmektedir. Isıtma sistemlerinin zor olduğu dönemlerde banyolarda fayans yerine duvar kağıdı kullanılmasının da sebebi budur. Dayanlıklı ev duvar kağıtları hakkında farklı bilgi ve fikirler için banyo ve tuvaletlerde duvar kağıdı kullanımı yazımıza göz atabilirsiniz. Suya dayanıklı modellerin çeşitleri ise galerimizde sizleri bekliyor.

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir