Salon Dekorasyonu

Salonda Fransız Şıklığı Nasıl Oluşturulur? İşte Öneriler

Bir evin en göz alıcı noktası şüphesiz salon olmalıdır. Yeni evleniyorsanız, evinizi yeniden dekore etmek istiyorsanız veya eşyalarınızı değiştirmek istiyorsanız salonunuzda Fransız esintisinden yararlanabilirsiniz. Peki salonda Fransız şıklığı nasıl oluşturulur? Sizin için pek çok öneriyi bir araya getirdik.

Fransız Şıklığında Klasik Eşyalar Nasıl Kullanılır?

Fransız şıklığının kilit noktası herkesin bildiği üzere klasik eşyaların uyum içerisinde kullanılmasıdır. Fakat bilinen bir yanılgı vardır, klasik eşyalar kullanmak demodelik değildir. Önemli olan bu eşyaları günümüz modernliği ile buluşturabilmektir. Buradan hareketle Fransız şıklığında klasik eşyalar nasıl kullanılır?

Fransız şıklığında, özellikle söz konusu salon olduğunda klasik eşyalar önemli bir yere sahiptir. Eğer Fransız şıklığına uygun bir salon dekore etmek istiyorsanız, tarihsel ve rustik bir görünüm seviyorsunuz demektir. Ahşap oymalı kadife koltuklar, aynı şekilde ahşap ayaklı mermer sehpalar, taşlı narin bir avize ve mekânın büyüklüğü oranında birkaç abajur, duvar aydınlatması tercih ederek salonda Fransız şıklığının ana gövdesini kolaylıkla oluşturabilirsiniz.

Fransız Şıklığında Renk Uyumu Nasıl Olmalıdır?

Eğer Fransız şıklığı yakalamak istiyorsanız mutlaka renk uyumuna dikkat etmelisiniz. Fransız şıklığının kilit noktası klasik eşyalar olduğundan yanlış renk seçimleri veya uyumsuz renkler Fransız şıklığını yakalamanızı oldukça zorlaştıracaktır ve klasik eşyaların demode görünmesine yol açacaktır. Peki Fransız şıklığında renk uyumu nasıl olmalıdır?

Fransız şıklığında renk uyumu ve Fransız tonlarını yakalamak aslında oldukça kolaydır. Toz pembe, krem rengi, yumuşak sarı veya sıcak mavi renklerini bir arada kullanarak harika bir renk uyumu yakalayabilirsiniz. Fakat Fransız şıklığında ana renklerin krem ve toz pembe olduğunu unutmayın. Size önerimiz bu tonları ağırlıklı olarak kullanmanız olacaktır. Ağırlıklı olarak kullandığınız krem ve toz pembe tonlarının arasına birkaç sarı ve mavi detay ekleyebilirsiniz. Böylelikle tekdüzelikten kurtularak salonunuzdaki Fransız şıklığına renk katabilirsiniz.

Fransız Şıklığında Duvar Rengi Nasıl Tercih Edilmelidir?

Aslında her dekorasyonda olduğu gibi duvar rengi ve kullanımı Fransız şıklığı yakalamakta da oldukça önemlidir. Ne yazık ki yanlış seçeceğiniz bir ton bütün dekorasyonunuzun güzelliğini yok edebilecek güce sahiptir. Bu yüzden Fransız şıklığında duvar rengi nasıl tercih edilmelidir?

Fransız şıklığında duvar renkleri de genellikle Fransız şıklığı renk uyumuna paralel olarak gitmektedir. Yani krem veya toz pembe tonları eşyalarınızla son derece uyumludur. Sakın bahsettiğimiz diğer sarı veya mavi tonlarını denemeyin. Çünkü Fransız salonları bilindiği üzere geniş pencereleri, yüksek tavanlı duvarları ve açık renk duvar boyalarıyla tamamlanmaktadır. Bahsettiğimiz diğer renkler yani sarı ve mavi renkler bu ferahlığı tamamen ortadan kaldırmakla beraber salon duvar boyası için pek uygun özelliklere sahip değildir. Aynı zamanda salonda Fransız şıklığı yakalayabilmek için beyaz duvar rengini de kullanabilirsiniz. Beyazın bütün objelerle uyumu ve ferahlığından siz de yararlanabilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak şık kartonpiyerler ve oymalarla Fransız şıklığına kendi stilinizi yansıtabilirsiniz. Oymalı bir tavan ve şık kartonpiyerler sayesinde salonunuzda harika bir Fransız şıklığı yakalayabilir, tavanlarınıza küçük bezemeler yaptırabilir, duvarlarınızı ise geniş aynalarla bezeyebilirsiniz. Böylece salonunuz olduğundan daha geniş ve ferah görünecektir. Ayrıca aynalara ek olarak seçeceğiniz birkaç tablo ise dekorasyonunuzu tamamlayıcı nitelikte olacaktır.

Fransız Şıklığında Perde Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Şüphesiz her salon dekorasyonunda perde seçimi son derece önemlidir. Kimi salonlarda dekorasyonun karakteri doğrultusunda büyük, ferforje perdeler kullanılırken kimi salonlarda ise son derece sade ve şık perdeler kullanılmaktadır. Söz konusu Fransız şıklığı olduğunda da durum aslında değişmemektedir. Bu noktadan hareketle Fransız şıklığında perde seçimi nasıl olmalıdır?

Fransız şıklığında perde seçimi oldukça önemlidir. Çünkü Fransız mimarisi yukarıda da bahsettiğimiz üzere oymalı şık mobilyalar ve klasik eşyaların rustik görünümü üzerinde şekillenmektedir. Bu yorumu yaptıktan sonra aklınıza gösterişli perdeler gelebilir fakat durum öyle değil. Fransız şıklığında perdeler son derece sade olmalı ve doğal ışıktan maksimum ölçüde yararlanılmalıdır. Ağır ve büyük desenli perdelerin Fransız şıklığında yeri yoktur. Bunun yerine tek renk veya dekorasyon renklerinizle uyumlu birkaç rengi barındıran perdeler ile salonunuzda Fransız şıklığını kolayca yakalamanız mümkündür. Zaten hem zarif hem de gösterişli olan eşyalarınızı, sade Fransız stilinde tül ve perdelerle kolaylıkla tamamlayabilirsiniz.

 

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir