Genel Dekorasyon

Modern Bohem Stilde Dekore Edilmiş Yatak Odası

Modern Bohemtarzında modern bir parçayı,eski veya klasik bir parçayı bir araya getirerek kullanabilirsiniz.  Bohem tarzı söz konusu olduğunda rahat, konforlu olarak da düşünebiliriz. Bizlere dayatılan günün trendlerine uygun olmaktan çok uzakta, kendine özgün eşyaların bir araya gelmesi ile oluşan bir dekorasyon anlayışından bahsetmekteyiz.

Bohem Tarzı Nedir?

Bohem Tarzı, Bohem kültürü ile iç içedir. Bohem kültürü, çingene ve göçebe kültürünün etkisiyle ortaya çıkmıştır. Özgür, kaygısız, rahat olanı tercih eden bir akımdır. Bohem tarzı da bu kültürün yarattığı eşyalar, kullanış biçimleri olarak ortaya çıkmıştır.

19. yüzyılda popüler hale gelerek, yaygınlaşmıştır.

Günümüzde bohem yaşam tarzı, moda dünyasında olduğu kadar iç mimaride de yer etmiştir.

Bohem tarzı ilk olarak Fransa’da çingenelerin yoğun olduğu bölgelerde başlayan ve tüm dünyaya adından söz ettiren bir tarza dönüşmüştür. Fransızcada “la bohémé” olarak söylenen Türkçede bohem olarak bilinmektedir.

Bohem stili kaygısız,sıradan, günü birlik bir yaşam stilini ifade etmektedir. Bohem tarzı dünyanınher yerinde, bölgesine göre kendi kültürlerinin eşyalarını, desenlerini ve renklerini kullanmaktadır. Her kültür kendi bohem tarzını yaratır.

Bohem tarzı dediğinizde özgün, sıradan olmayan, değişik tarzda parçalarında kullanıldığı bir tarz olduğunu söyleyebiliriz.

Renkli, farklı desenlerinde beraber kullanıldığı el emeği objelerinde yer aldığı dekorasyon şeklidir.

Bohem Tarzda Renkler

Bohem tarzda renkler olmazsa olmazlardan biridir. Kendi zevkinize göre siz ayarlamalısınız.

Pastel renkler ile ahşap renk uyumu gibi veya tamamen birbirine zıt renklerin kullanılması gibi özgün seçenekler kullanılır.

Evinizi sıcak renkler, bordolar, fuşya, pembeler, kızıl kahveler,günümüzde modern bohem tarzında beyaz, sarı ve gri, mavi ve yeşil detaylar da ayrı veya beraber de kullanılmaktadır.

Bohem Tarzda Dekoratif Ürünler

Dokuma sepetler, hasır sepetler bunları dergileriniz için veya saksılarınız için hatta koltuk battaniyeleri için de kullanabilirsiniz.

Evinize doğal bir hava verir.

Örgü duvar süsleri evin havasını değiştirmesi, bohem bir hava vermesi için en tercih edilen dekoratif ürünlerden biridir.

Mumlar büyük yer mumlarından, küçük mumlara kadar, evin her köşesinde kullanabilirsiniz. Kokunu rahatlatıcı, ferahlatıcı özelliğinden dolayı kokulu mumlarda tercihleriniz arasında olabilir.

El yapımı aksesuarlar, sıcak, samimi bir iz bırakır. Makrome ipiyle yapabileceğiniz duvar süslerinden, kırlent ve koltuk örtülerine kadar evinizin sıcak havasını hissettirirsiniz.  Tabi bunların kullanıldığı yerler ve kullanılma sıklığı önemlidir. Evi örgü ürünlerle boğmak doğru olmaz.

Modern Bohem Tarzı Dekorasyon Nasıl Olur?

Evinizi geometrik, çiçekli desenli koltuklar, örtüler, halılar ile döşemeyi seviyorsanız, modern bohem tarzını seversiniz. Evinizin döşediğiniz her bir parçayı sıra dışı renkler ile desenler seçerek size özgün hale getirebilirsiniz. 

Mağazalarda bir bütün olarak satılan koltuk, yemek odası ve yatak odası takımları size göre değildir. Beğendiğiniz mobilya parçalarını bir araya getirerek oluşturduğunuz bütünlük sizin eserinizdir.

Evinizin olmazsa olmazı bitkileriniz, ile evinize enerji verebilirsiniz. Elinizde boyadığınız saksılar veya hasır, örgü saksılar ile göze çarpan eşyalar yapın.

Modern Bohem Stilde Dekore Edilmiş Yatak Odası

Yatak odalarımız, kendimizi iyi hissettiğimiz ve günün yorgunluğunu giderdiğimiz, en rahat hissedeceğimiz yerdir. Nasıl dekore edildiği, kendimizi rahatlatmak açışından önemlidir.

Yatak odasında sıcak renkleri tercih etmek, gereksiz eşyalardan kaçınmak gerekir.

Modern bohem stildedekore edeceğiniz bir yatak odasında, kullanacağınız parçalar, yeni ile eskiyi buluşturmak gibidir. Eski tarz bir yatak başlığı ile modern bir gardırop kombin yapılabilir.

Klasik bir şifonyer ile modern bir ayna, uyumlu olabilir. Tamamıyla sizin ne istediğinize bağlı olarak objeleri birbiri ile eşleştirebilirsiniz.

Bohem tarzında aydınlatma dekorasyonun en tamamlayıcı parçalarındandır. Avize tarzı bir aydınlatma yerine, abajur, lambader, gibi aydınlatma ürünleri kullanabilirsiniz.

Yatak odanızın bir köşesinde yer minderi kullanıp okuma köşesi haline getirebilirsiniz.Etnik ürünler, halılar yatak odanıza ayrı bir hava katacaktır.

Bohem kültürün en önemli özelliği, kolay, basit ve içten hissettirmesidir. Kullanılan renkler, objeler, zıt desenlerin birbiri ile uyumu, yaşanmışlığı vurgulayan bir akımdır bohem tarzı. Sade bir ev tarzı beğeniyorsanız, bohem tarzı size karışık gelebilir.

Modern bohem stilinde dekore edilmiş yatak odası sıcak, rahat, kaygısız, iyi hissettirir. Bu tarzı denemelisiniz.

 

 

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir