Salon Dekorasyonu

Salon Avizeleri Nasıl Olmalıdır?

Ev aydınlatmasında gelişen teknolojinin etkisi ile çok farklı tarzda aydınlatma sistemleri kullanılmakta. Asma tavan modellerinin çeşitlenmesi ile tüm odalara özel asma tavan modelleri üretilince, aydınlatma sistemlerinden biri de asma tavanlar oldu. Tavandan yansıtmalı, tavana gömmeli, asma tavan üzerinden uygulamalı onlarca aydınlatma sistemi arasında salon için avize modelleri hala kullanılmaya devam ediyor. Bir salonu olduğundan daha şık veya daha basit gösterme gücüne sahip olan avizeler, aynı zamanda aydınlatma sisteminin başarısını da gösterir.

Aydınlatmanın baş kahramanları salon avizeleri

Evinizin aydınlatmasında her odada farklı ögeler kullanabilirsiniz. Dilerseniz yerden yükselen modern lambalar, dilerseniz tavana gömülü aydınlatma ögeleri dilerseniz de aklınıza gelebilecek tüm eski usül aydınlatmaları kullanabilirsiniz. Ancak salon aydınlatmasında kesinlikle avize kullanmalısınız. Sadece doğru bir aydınlatma için değil aynı zamanda şık ve modern bir dekorasyon oluşturmak için avize modelleri önemli bir etkendir. Evin en süslü ve gösterişli dekorasyona sahip alanı olan salon için avize seçerken öncelikle odanın büyüklüğü göz önüne alınmalıdır. Eğer beğendiğiniz avize modeli salon için küçükse oda karanlık olacaktır. Tabiki bunun tam tersi durum da geçerlidir. Yani odanız küçükse ve siz çok büyük bir avize aldıysanız, bu avize salonda çok aşırı dikkat çekici ve belki de rahatsız edici olacaktır.

Avize modelleri ve mobilya tarzı uyumu

Tüm dekorasyon stillerinde en önemli nokta bütünsel bir ahenk yakalamaktır. Yani sizin mobilyalarınız, perdeleriniz, halılarınız, lambalarınız ve tüm duvar aksesuarlarınız aynı tarza sahip olup bir ahenk yakalamalıdırlar. Minimalist bir yaklaşımla hazırlanmış avize modellerini gösterişli klasik koltuk takımları ile birlikte kullanamazsınız. Varaklı altın kaplama koltukların, kalın kadife perdelerin dekorasyonu oluşturduğu bir odada seçilen avize de en az bunlar kadar klasik ve ağır olmalıdır. Tıpkı perdelerin aksesuarlarının bile koltuk yüzleri ile aynı renk olması gerektiği gibi, avize renklerinin ışıkla ve lambalarla aynı olması gerekir. Salon dekorasyonu ile avize seçimleri hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz modern salon avize modelleri yazımıza göz atabilirsiniz. Salon avizesi seçme konusunda kararsız kaldıysanız daha fazla seçenek de galerimizde sizleri bekliyor!

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir