Salon Dekorasyonu

Modern Salon Aydınlatma Fikirleri

Salon aydınlatmaları, bir çok yerde özel tasarım gerektiren salon dekorasyonunun en önemli ve etkili parçalarından biridir. Küçük alanları derinlik katarak büyüten, çok geniş alanları daha sıcak ve samimi gösteren modern salon aydınlatma fikirleri, ışığın doğru kullanıldığında ne kadar etkili olabileceğini gösterir. Farklı odaları farklı aydınlatma sistemleri ile donatırız. Bunun sebebi de her mobilyanın, her dekorasyon tonunun farklı bir ışıklandırmaya ihtiyacının olmasıdır. Hem dünyaya hem tüm canlılara hayat veren ışık, evlerimizde de bizlere hayat verir. Gün boyunca gün ışığının etkisini kullanırken gün battıktan sonra da evdeki yapay aydınlatmanın yani ışığın etkisini kullanırız.

Yaratıcı aydınlatma sistemleri

Evlerin ışık tasarımları çoğunlukla bu işin uzmanları tarafından yapılır. Gün içinde ışığın nasıl yayıldığını ve evin nasıl aydınlandığını izleyen uzmanlar gün battıktan sonra da doğal ışığın etkisini hissettirmek için aydınlatmayı bu doğrultuda yaparlar. Gösterişli klasik mobilyalar ile döşenmiş salonların klasik havasını bozmamak için yine gösterişli kocaman avizelerle dekore etmek gerekir. Burada sadece avize modelini seçmek ve yerleştirmek yeterli değildir. Önemli olan avizelerin hangi büyüklükte olacağına ve nereye yerleştirileceğine karar vermektir. Aklınıza gelen ilk yere veya en uygun olduğunu düşündüğünüz yere avize yerleştirmenin dışında doğru konumlandırma yapmak gerekir. Avizelerin genelde tavana asıldığını ve en güzel bu şekilde aydınlattıkları düşünülür. Ancak modern aydınlatma sistemlerinde duvarlara yerleştirilen farklı avize sistemler, gösterişli salonların mükemmel tamamlayıcılarıdır.

Tasarffulu ampüller ile tasarruflu aydınlatmalar

Kısa bir zaman öncesine kadar tasarruflu ampüller soğuk beyaz hastane ışıklarından oluşuyordu. Farklı renk tonlarında, farklı ampül tasarımları ortaya çıktıktan sonra led ışıkların yerini bu lambalar aldı. Dilediğiniz renk tonunda bulabileceğiniz bu tasarruflu lambaları en gösterişli avizelerde bile kullanabilirsiniz. Salon aydınlatmalarında asma tavan modellerinin kendi aydınlatması dışında led ışık kullanımı artık sona erdi. Aklınıza gelebilecek her türlü salon dekorasyonu sorusu için en güzel salon iç dekorasyon örnekleri yazımıza başvurabilirsiniz. Ayrıca modern salon aydınlatmaları ve uygulama modelleri, farklı tarzdaki aydınlatma örnekleri için galerimize göz atmayı ihmal etmeyin.  

Buse ÇAKIR

Ev dekorasyonu ile ilgili son trendleri ve yenilikleri takip ederek, iç mekân tasarımı konusundaki bilgi ve deneyimimle size rehberlik etmeye hazırım. Salon, mutfak, yatak odası ve diğer yaşam alanlarınız için ilham verici dekorasyon önerileri sunuyorum. Evinizin her köşesini özel kılacak benzersiz fikirlerle dolu içeriklerimle, ev dekorasyonunda size yardımcı olmayı amaçlıyorum. Siz de estetik ve fonksiyonelliği bir araya getirerek evinizin atmosferini dönüştürmek isterseniz, doğru yerdesiniz.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir